За вашим запитом нічого не знайдено. Спробуйте уточнити свій запит
Категорії:
Результати в категорії:
Замовити дзвінок

BRAIN-БЛОГ

Як вибрати телевізор і не розчаруватись?

img

Популярна думка, що велика діагональ та висока роздільна здатність – головні ознаки гарного телевізора. Це хибна думка: іноді при виборі доцільніше пожертвувати діагоналлю на користь інших характеристик. Причому ця помилка не єдина. Якщо ви хочете вибрати справді хороший телевізор, в якому будуть враховані всі дрібниці, читайте нашу інструкцію.

Зміст:

Характеристики:

             - LCD матриці та тип підсвічування;

             - QLED;

             - OLED.

Інші критерії:

Підсумки.

 

Характеристики телевізора

Телевізор – це насамперед про картинку. За якість зображення відповідають роздільна здатність, діагональ, контрастність, частота оновлення екрана. Не можна сказати, що якась із цих характеристик важливіша. При виборі слід оцінювати їх у комплексі, і в ідеалі орієнтуватися на живий перегляд.

Діагональ та роздільна здатність

Перш ніж переходити до вивчення моделей, необхідно провести заміри кімнати. Оптимальну діагональ вибирають залежно від того, на якій відстані від телевізора буде глядач.

Кут зору у людини, в якому вона чітко вловлює всю картинку, становить близько 114°. Якщо купити телевізор з великою діагоналлю і сидіти близько до нього, частина зображення буде перебувати у периферичному зорі, що погіршує сприйняття. Це особливо неприємно у відеоіграх.

Розмір діагоналі екрана та роздільна здатність – різні характеристики, але розглядати їх потрібно разом. Суть у щільності пікселів: чим вона вища, тим «соковитіша» картинка. Якщо щільність пікселів недостатня, то з великою ймовірністю ви отримаєте «мило»: страждатиме чіткість картинки.

 

Діагональ телевізора

Мінімальна відстань до екрану (см)

Рекомендована мінімальна роздільна здатність

До 30

90

HD (1280×720)

32-39

100

Full HD (1920×1080)

40-50

130

55

165

UHD/4K (3840×2160)

65

200

75

230

85

260

 

Примітка: При виборі роздільної здатності пам'ятайте про доступність контенту. 2К – поширений у наш час формат. Кіно та серіали в 4К на стрімінгах є, але зазвичай доступні за більш дорогою підпискою. А ось із іграми в такій якості біда. 4К є тільки в ААА-проектах, причому виставляючи таку роздільну здатність у налаштуваннях, як правило, ви жертвуєте FPS.

Насамкінець, 8К-телевізори повністю розкрити свій потенціал зможуть у дуже рідкісних випадках, оскільки контенту в такій якості мало.

Матриця телевізора

Вибір типу матриці – питання не так складне, як заплутане. Ми розшифруємо основні абревіатури, якими позначають технології, розкриємо їх сильні та слабкі сторони.
 

Тип матриці впливає на:

Тип матриці не впливає на:

  • максимальний розмір діагоналі;

  • яскравість;

  • глибину чорного кольору та контрастність;

  • комфортний кут огляду;

  • споживання електроенергії;

  • ціну.

  • роздільну здатність екрану;

  • частоту оновлення;

  • колірне охоплення (з деякими застереженнями);

  • вигоряння (з деякими застереженнями).

 

Сучасний телевізор

 

На даний момент актуальними є 3 технології виробництва матриць:

  • LCD;

  • QLED;

  • OLED.

Нижче ми детально розглянули особливості матриць телевізорів, описали сильні та слабкі сторони кожної.

 

LCD телевізори

LCD – це рідкокристалічні екрани. Цей тип екранів у телевізорах використовується вже десятки років, тому є кілька технологій їх виготовлення. Технологія виробництва впливає на якість картинки.

Зараз є 2 актуальні технології виробництва матриць LCD. Вони відрізняються просторовою орієнтацією кристалів, що впливає на характер розсіювання світла, а він у свою чергу позначається на кутах огляду та кольоропередачі:

  • IPS. Кристали знаходяться паралельно екрану. IPS матриці мають кут огляду до 178°: завдяки рівномірному розсіюванню світла картинка спотворюється не сильно. Матриця забезпечує хорошу передачу кольорів, але не дозволяє досягти високої контрастності. Отримати глибокий чорний колір неможливо. Якщо ви купуєте телевізор для ігор, то також врахуйте час відгуку: у IPS-матриці він вищий ніж у VA.

  • VA. Кристали розташовані перпендикулярно екрану. У таких матрицях чудова контрастність і чорний колір, але страждає кут огляду (на 150-160° з'являється сильне спотворення кольору). Існують різновиди VA-матриць, які відрізняються за характеристиками. Їх можна впізнати за літерами VA в назві: MVA, SVA, SMVA та інші. При однаковій діагоналі та роздільній здатності VA-матриці виграють у IPS за ціною.

 

Тип підсвічування

Самі по собі рідкокристалічні екрани дуже тьмяні (згадайте дисплей тетрісу або калькулятора). Щоб картинка була яскравою, матриця потребує підсвічування. Раніше в телевізорах використовувалися люмінесцентні лампи, але зараз усі виробники переключилися на світлодіоди, оскільки вони виграють за всіма параметрами.

Світлодіодне підсвічування в залежності від розміщення буває:

  • Edge LED. Світлодіоди знаходяться на торцях екрана: праворуч і ліворуч або зверху та знизу. Через це підсвічування по краях інтенсивніше, ніж у середині дисплея. Проблема слабше проявляється у телевізорів з маленькою діагоналлю, але у великих моделях можуть виникати тьмяні або засвічені зони. Частково це нівелюється використанням відбивача, розташованого під матрицею. Edge LED екрани простіші у виготовленні, тому виграють за ціною у Direct LED.

  • Direct LED. Світлодіоди рівномірно розподілені по всій площі дисплея за матрицею. Наявність такого підсвічування робить телевізор товшим, але за контрастністю та глибиною чорного картинка набагато краща, ніж у минулого типу. Це досягається за рахунок зонального підсвічування: світлодіоди можуть змінювати яскравість або зовсім відключатися за необхідності.

Щоб перевірити наявність засвітів, потрібно уважно оглянути екран із виведеною чорною картинкою. Також варто запустити зображення з чорним фоном та білим написом, щоб виявити можливі протікання світла (найкраще вони помітні із вимкненим освітленням). Останній тест підсвічування: вивести білу картинку. На деяких екранах на білому тлі проступають сірі смуги, крапки чи сітка – це елементи підсвічування. Частіше з цією проблемою стикаються у бюджетних телевізорах.

 

Що таке QLED?

QLED – подальший розвиток LCD технології. У звичайних LCD телевізорах застосовується RGB матриця, у якій використовуються червоні, зелені та сині світлодіоди, з комбінації яких ми отримуємо інші кольори. (Питання наявності усіляких трубочок та світлофільтрів ми навмисне опускаємо, щоб не ускладнювати.)

У матриці QLED використовують квантові точки (Q розшифровується як «quantum dot»), які самі починають світитися, коли на них потрапляє синє світло. Колір квантової точки залежить від розміру.

Синій колір у QLED екранах дає світлодіодне підсвічування, а червоний та зелений – підкладка із квантових точок. У поєднанні з традиційним RGB-фільтром це в рази збільшує колірне охоплення, що відбивається на насиченості та реалістичності картинки.

Великим плюсом QLED-екранів є висока яскравість, яка становить до 2000 ніт (для порівняння: у конкуруючої технології OLED яскравість до 600-800 ніт). Завдяки цьому картинка виглядатиме чудово навіть при прямому потраплянні світла на екран. На практиці це спростить підготовку місця: можете поставити телевізор хоч перед вікном, хоч під яскравою лампою.

 

Вплив освітлення на контрастність

 

QLED – це запатентована назва, яка належить Samsung. А ось сама технологія екранів на квантових точках не захищена патентом, тому конкурентні за якістю телевізори випускають інші виробники, використовуючи інші назви: LG – NanoCell, Sony – Triluminos, Hisense — ULED.

 

Технологія OLED

Телевізори QLED і OLED є прямими конкурентами і мають схожі назви, але в їх основі лежать різні технології. У LCD-екранах загалом і в QLED зокрема використовуються світлодіоди, що підсвічуються. OLED – технологія на органічних (O – organic) самосвітних світлодіодах, тобто кожен піксель сам випромінює світло. Це надає переваги, але призводить до певних проблем.

Головний плюс телевізорів OLED – відсутність підсвічування. По-перше, це дозволяє робити подібні дисплеї тонше. По-друге, і це більш вагомий плюс, кожен піксель може змінювати інтенсивність світіння або зовсім відключатися. Таким чином досягається висока контрастність зображення.

Найбільшим мінусом OLED-телевізорів є вигоряння пікселів. Кожен світлодіод має свій робочий ресурс (зазвичай близько 100 000 годин). У місцях зі статичним зображенням (інтерфейс в іграх або меню ОС, логотип телеканалу) діоди вигоряють швидше, через що виникає залишкове зображення у вигляді світлої плями.

 

Вигорання пікселів

 

Проблема справді серйозна, але частково вона нівелюється програмним методом. Наприклад, використовується зміщення пікселів – зсув зображення, щоб витрачався ресурс не одних і тих самих, а різних світлодіодів.

При виборі телевізора OLED рекомендується уважно вивчати інформацію, що стосується технології управління пікселями. Їх існує 2:

  • AMOLED – кожен піксель керується індивідуально. Дозволяє системі моментально регулювати інтенсивність світіння, змінювати колір.

  • PMOLED – система керує стовпцями пікселів. Такі дисплеї менш досконалі, але коштують дешевше.

Лідер у виробництві OLED-екранів – компанія LG. Її дисплеї встановлюються на телевізорах Sony, Philips, Panasonic.
Технологію добре освоїла компанія Samsung, але свої дисплеї на органічних світлодіодах вона частіше встановлює на мобільні гаджети.

 

Порівняння матриць QLED та OLED

 

QLED

OLED

Яскравість

2000 ніт. Завдяки цьому картинка добре помітна навіть при прямому потраплянні сонячного світла.

600-800 ніт. Рекомендується зробити в кімнаті гарне затемнення

Глибина чорного кольору

Оскільки підсвічування працює завжди, отримати глибокий чорний колір неможливо. (Частково проблема вирішується зональним підсвічуванням, але воно реалізоване не у всіх подібних телевізорах.)

За рахунок світлопоглинаючої підкладки такі екрани дозволяють отримати істинний чорний колір.

Контрастність

 

Контрастність тісно пов'язана із глибиною чорного, тому в цьому питанні лідерство також за OLED

Кут огляду

Картинка ідеальна, коли глядач перебуває прямо перед екраном, але якщо відхилитися убік, то кольори починають спотворюватися

Якість зображення страждає лише тоді, коли ви перебуваєте в близьких до 180° кутах.

Рівномірність

Схильні до проблеми протікання світла: навіть темні частини картинки підсвічуватимуться світлодіодами, якщо сусідні пікселі світлі. Найбільше ефект проявляється при перегляді в повністю затемненій кімнаті

Оскільки кожен піксель може сам змінювати яскравість і підлаштовуватися під сусідів, то картинка виходить рівномірнішою.

Колірне охоплення

У середньому можуть відтворювати на 4% більше кольорів, ніж OLED, але ця різниця практично невловима неозброєним оком

 

Енергоспоживання

Економічніші порівняно з OLED

 

Вигоряння пікселів

Пікселі не вигорають

Пікселі можуть вигоряти, але сучасні телевізори з кожним роком все менше схильні до цієї проблеми

Діагональ

Немає проблеми знайти телевізор з діагоналлю 85+''

По-перше, сучасна стеля для більшості екранів OLED становить 77", тільки в деяких випадках 80 +". По-друге, широкоформатні моделі коштують набагато дорожче, ніж телевізори QLED із аналогічною діагоналлю.


Роздільна здатність, частота оновлення екрану, життєвий цикл у телевізорів QLED та OLED приблизно рівні.

Частота розгортки

Частота говорить про те, скільки разів за 1 секунду може оновлюватися картинка. Від неї залежить, чи виникатиме змазування руху.

Бюджетні телевізори мають частоту розгортання 50 Гц. Це прийнятний показник, але краще розглядати моделі із частотою мінімум 60 Гц. На таких телевізорах добре виглядатиме динамічний контент: спортивні змагання, фільми з великою кількістю спецефектів. Ще краще вони будуть виглядати за частоти розгортки 100 Гц або 120 Гц, але в першу чергу екрани з такими характеристиками призначені для геймерів.

Форма дисплея

Крім стандартних плоских телевізорів також існують вигнуті екрани. Багатьма вони сприймаються як маркетинговий хід, але у деяких випадках форма дійсно має значення.

  • Плоский екран. Якщо ви шукаєте телевізор для перегляду, вибирайте класичну плоску модель. Також це оптимальний варіант для тих, хто любить грати на консолі великою компанією.

 

Вигнутий екран

 

  • Вигнутий. Варіант для геймерів. Така форма дозволяє «вмістити» у поле зору більше інформації. Вигнуті телевізори люблять люди, які грають у гонки, оскільки це дозволяє досягти більшого занурення. Втім, все індивідуально: деякі із цим твердженням не погодяться. Важлива особливість вигнутих телевізорів: потрібно сидіти прямо перед екраном, тому що при відхиленні убік форма навпаки «обрізатиме» сприйняття картинки. Через це влаштувати колективний перегляд фільму для великої компанії може бути складно.

Додаткові критерії вибору

Якісне зображення – головний, але не єдиний критерій хорошого телевізора. Також важливими показниками є звук, програмне забезпечення, комплектація.

Звук

Якість звуку не менше ніж зображення впливає на задоволення від перегляду або занурення в атмосферу фільму. Тому акустика телевізора відіграє важливу роль.

Інформацією з характеристик слід керуватися з обережністю. Навіть якщо над телевізором попрацювала компанія Dolby, беззаперечний лідер у сфері звуку для кіно, вбудована система може не вразити. І навпаки: ноунейм аудіосистема може заткнути світових лідерів за пояс. Тобто переконатись у якісному звучанні телевізора можна лише при живому перегляді/прослуховуванні.

Втім, якщо модель має чудову картинку, але поганий звук, не варто скидати її з рахунків. Звук можна виправити, купивши хороші колонки. І це не обов'язково має бути дорога аудіосистема для домашнього кінотеатру. Можна обійтися бюджетними колонками або купити саундбар.

Smart TV

Під Smart TV розуміють можливість виходу в інтернет та відтворення різних форматів. Нині підтримується більшістю телевізорів. Існують моделі без Smart TV, які можна купити, якщо ви шукаєте телевізор лише під ігрову консоль.

Меню Смарт Тв

Операційна система

Особливого вибору при покупці не буде: ОС залежить від виробника. Але надалі телевізор можна перепрошити, втім, особливого сенсу це немає – різні системи дають плюс-мінус однакові можливості.

Найпоширеніша операційна система – Android TV. Вона використовується на телевізорах Sony, TCL, Philips, Vinga. Розробники активно підтримують Android TV, тому регулярно виходять оновлення.

З приємних бонусів варто відзначити підтримку найпростіших ігор на Android TV. Затятих геймерів вони не вразять, але звичайній людині допоможуть весело провести час.

Значну частку ринку телевізорів займають компанії Samsung та LG. Це дає ресурс на розробку своїх ОС: Samsung – Tizen, LG – WebOS. Перевагою тут є те, що програмне забезпечення підганяють під можливості конкретних моделей.

Перелічені операційні системи є стабільними, а також сумісні з великою кількістю периферичних пристроїв. Тому не буде проблеми, щоб знайти для телевізора геймпад, зручніший пульт, а іноді і клавіатуру з мишею.

Тюнер

Тюнер – це вузол, який перетворює радіосигнал від антени на зображення. Він необхідний для перегляду традиційного ТБ. Наявність вбудованого тюнера потрібна, якщо ви купуєте телевізор для старшого покоління, яке часто не виявляє бажання розбиратися в Smart TV.

При виборі тюнера варто враховувати його тип:

  • Аналоговий. Може перетворити сигнал виключно на SD-якість, тобто в роздільну здатність 720×480.

  • Цифровий. Дає картинку якості HD та вище.

Зверніть увагу, що це стосується лише відтворення від антени. Якщо ви підключите флешку або будете дивитись Smart TV, то максимальна якість залежатиме від роздільної здатності телевізора.

Пульт

Стандартні пульти, що йдуть у комплекті з телевізором, мають продуману ергономіку. Але навіть найкращі пульти поступаються за зручністю клавіатурі та мишці, у чому ви самі зможете переконатися, коли витрачатимете по хвилині на введення одного слова у рядку пошуку.

Виходом стане пульт із повною клавіатурою, керування через смартфон, голосовий пошук, сумісні з телевізором клавіатура та мишка.

Пульт телевізора

Роз’єми:

  • HDMI. Обов'язкове гніздо для сучасного телевізора. При виборі звертайте увагу на версію роз'єму: щоб відтворювати 4К-відео вам потрібен HDMI 2.1.

  • LAN. Гніздо для підключення інтернет-кабелю. Потрібне, якщо телевізор не підтримує Wi-Fi.

  • USB. Для підключення флешки, клавіатури, геймпада, миші та інших аксесуарів. Бажано, щоб гнізд було 3-4, і вони відповідали стандарту USB 3.0. Зверніть увагу на розташування цих роз'ємів. Якщо у випадку з LAN і HDMI, ви рідко від'єднуватимете кабелі, то USB використовують більш активно, а значить, доступ повинен бути зручним.

  • 3.5 Jack. Для підключення стандартних колонок.

  • Digital Audio Out. Гніздо для відтворення звуку високої якості. Потрібне якщо ви хочете встановити просунуту аудіосистему.

Роз'єми телевізора

Хороший модуль Wi-Fi або Bluetooth дозволить відмовитись від зайвих дротів. Сучасні колонки та аксесуари до телевізорів можна підключити через бездротовий зв'язок.

Підсумки

  • Спочатку оберіть місце, де буде стояти телевізор. Відштовхуючись від цього визначають оптимальну діагональ, а залежно від неї – роздільну здатність екрана.

  • Не забувайте, що контенту у форматі 8К не так багато, тому потенціал телевізорів з такою роздільною здатністю не вдасться розкрити повністю.

  • Найкраще зображення дають матриці на технологіях OLED і QLED, але вони найдорожчі.

  • Мінімальна рекомендована частота оновлення – 60 Гц. При цьому чим вона буде більше, тим краще.

  • Вбудованою аудіосистемою при виборі можна знехтувати, тому що в більшості випадків все одно доведеться купувати колонки.

  • Наявність Смарт-ТВ – важливий фактор. Без цієї функції можна обійтись, якщо ви купуєте телевізор для ігрової приставки

Пов'язані категорії
Популярні Нові

Підпишіться на розсилку і дізнавайтеся про новини та розпродажі першим!