BRAIN-БЛОГ
Мобільний телефон на те і мобільний, що не прив'язаний до одного місця. Помітно нівелювати це може повільна зарядка, через яку доводиться годинником бути прив'язаним до розетки.
З чим може бути пов'язана проблема, чи є вона взагалі, і як її можна вирішити – читайте в даному матеріалі. У статті ми розповідаємо про смартфони, але аналогічною є ситуація з планшетами, плеєрами, портативними приставками та іншими мобільними гаджетами.
Зміст:
Від чого залежить швидкість заряджання.
У яких випадках повільна зарядка є нормою.
Спочатку розберемося в теорії. Швидкість заряджання безпосередньо залежить від параметрів струму:
Напруги (вимірюється у вольтах – В). За замовчуванням зарядки працюють із вихідною напругою 5 В.
Сили струму (в амперах – А). У різних роз'ємів та зарядних пристроїв може суттєво відрізнятися.
Примітка: важливі параметри вихідного струму, тобто ті, які створює зарядний пристрій. Зміни напруги та сили струму в електромережі на швидкість заряджання не впливають.
Оскільки напруга рідко відрізняється від 5 В, швидкість ЗП зазвичай визначають, відштовхуючись від сили струму. Тобто блочок на 2 А буде швидшим, ніж на 1 А.
Якщо ЗП підтримує одну з технологій швидкого заряджання (USB Power Delivery або Quick Charge), то напруга може змінюватися. У такому разі, щоб визначити швидкість, потрібно дивитися на потужність (вимірюється у ватах – Вт). Потужність дорівнює добутку сили струму та напруги.
Теоретично на батарею смартфона можна подати таку потужність, щоб вона зарядилася практично моментально. В реальності це призведе до різкого перегріву чи вибуху, тому у гаджетах є контролер, який обмежує швидкість передачі. Наприклад, якщо ви візьмете блок на 3 А, тоді як смартфон підтримує максимум 2 А, то контролер візьме тільки 2 А.
Примітка: виробники гаджетів в інструкції частіше пишуть рекомендовану потужність ЗП, а не силу струму та напругу окремо.
На час заряджання також впливають параметри кабелю. Залежно від матеріалів та товщини він може передавати різну кількість енергії.
Якщо підсумувати сказане вище, причини зменшення швидкості зарядки можуть бути пов'язані із самим мобільним телефоном (його контролером), блоком живлення або кабелем. Але перш ніж ми перейдемо до конкретних проблем та способів їх вирішення, розглянемо ситуації, коли повільна зарядка є нормою.
Процес заряджання може протікати довше, якщо смартфон підключений не до ЗП, а до альтернативних джерел енергії:
Комп'ютера або ноутбука. При підключенні до порту USB заряджання завжди протікає повільніше: покоління USB 2.0 видає потужність до 2,5 Вт, USB 3.0 – до 4,5 Вт. Краща ситуація з роз'ємом USB Type-C, який за промовчанням видає потужність 7,5 Вт (1,5 А, 5 В). Найпоширеніші блоки ЗП мають потужність 10+ Вт (2 А, 5 В), тому зарядка займає менше часу ніж при підключенні до ПК.
Примітка: такі параметри є актуальними лише для портів ноутбуків/ПК. Той самий тип роз'єму на блоці ЗП може працювати зі струмом більшої потужності.
Повербанку (УМБ). Ситуація, аналогічна до минулої. Повербанк може мати менший зарядний струм ніж ЗП. При цьому деякі УМБ мають кілька портів, які можуть відрізнятися за параметрами. Наприклад, повільний на 1 А та швидкий на 2+ А. Тому, якщо на вашому повербанку кілька роз'ємів, спробуйте підключитися до іншого, і можливо час заряджання скоротитися.
Примітка: якщо ви хочете купити хороший повербанк, який заряджатиме гаджети з нормальною швидкістю, вам може допомогти наша інструкція з вибору УМБ.
Нормальною є ситуація, коли з метою безпеки обмежується швидкість заряджання, а іноді вона повністю відключається. Так трапляється:
На фінальних етапах зарядки. У більшості сучасних смартфонів швидкість заряджання змінюється залежно рівня заповнення батареї (див. графік). Це зроблено, щоб не допустити перегріву АКБ, адже високі температури призводять до швидкого зношування акумулятора. Тому нормальною ситуацією є, коли гаджет заряджається до 50% за 20-30 хвилин, а на решту 50% витрачається 1+ год.
У разі перегріву. Якщо вбудовані датчики фіксують перегрів, то для швидкого охолодження заряджання може зупинятися. Висока температура при цьому може бути пов'язана із зовнішніми факторами, наприклад, якщо гаджет лежить на сонці або біля батареї.
Примітка: про інші причини перегріву телефону та способи боротьби з цим читайте в нашій тематичній статті.
При попаданні вологи. У iPhone та деяких смартфонах Samsung є датчик, який реагує на потрапляння води в роз'єм Lightning/Type-C. У випадку виявлення вологи заряджання буде недоступне до повного висихання. Можна почекати деякий час, або видути її за допомогою стисненого повітря.
Очевидно, що на зарядку потрібно більше часу, якщо паралельно активно використовувати смартфон. Також не варто забувати про фонові процеси. Зазвичай вони не сильно розряджають батарею, але можуть бути доволі енерговитратними, якщо задіяний антенний модуль. Найсильніше ефект помітний, якщо роздавати з телефону інтернет через Wi-Fi.
Пошук причин повільної зарядки полягає у послідовному переборі різних варіантів. Застосунків, які проведуть діагностику та одразу визначать проблему, на жаль, не існує.
Проте є програми-тестери, які можуть заміряти кількість енергії, що надходить від ЗП. Для смартфонів на Android пропонуємо застосунок Ampere, iOS – Charger Master, але ви можете вибрати будь-який інший зі схожим функціоналом.
Їхня точність далека від тієї, яку забезпечують повноцінні тестери (мультиметри), але нам вона не потрібна. Щоб визначити причини достатньо приблизних даних, які можна порівняти між собою.
Примітка: для чистоти експерименту закрийте інші програми та проводьте тести при плюс-мінус однаковому рівні заряду батареї, оскільки ці фактори можуть вплинути на результат вимірювання.
З роз'ємом можуть бути пов'язані такі проблеми:
Забруднення. Якщо порт забитий, то зменшується площа контакту, що знижує швидкість заряджання. Вирішення проблеми просте: порт потрібно прочистити. Для цього найкраще підходить зубна щітка, зубочистка чи пластмасова коктейльна шпажка. Голки та інші металеві предмети не можна використовувати, оскільки можна пошкодити контакти. Крім того, метал має електропровідні властивості, а тому може замкнути протилежні контакти. Якщо механічним шляхом видалити бруд не виходить, скористайтесь 95% спиртом, бензином або іншим розчинником-діелектриком.
Примітка: перед чищенням та після нього проведіть тест у Ampere, а потім порівняйте результати, щоб зрозуміти, наскільки процедура допомогла.
Пошкодження контактів. Якщо штекер не щільно сидить у роз'ємі, це може свідчити про фізичне пошкодження контактів. Непрямим підтвердженням може бути нагрівання корпусу телефону в районі порту. Якщо ви підозрюєте пошкодження контактів, то без походу в сервісний центр не обійтися, оскільки потрібно "оновити" їх паяльником, а в деяких випадках замінити роз'єм. І хоч поломка здається не серйозною, ремонт потребує повного розбирання смартфона, а тому може бути дорогим.
З кабелем може бути пов'язано 3 проблеми:
забруднення штекерів;
ушкодження;
недостатня пропускна спроможність.
Забруднення легко помітити під час огляду, а усуваються вони звичайним чищенням. При цьому дотримуйтесь порад, викладених у минулому пункті.
Пошкодження кабелю – досить поширена причина уповільнення заряджання. Найчастіше його можна візуально визначити за пошкодженою ізоляцією. Але в деяких випадках ізоляція залишається цілою, тому уважно огляньте та промацайте кабель.
Якщо у вас є паяльник, при виявленні проблемної ділянки її можна зачистити, сплести між собою жили, спаяти і заізолювати їх. Якщо інструментів немає, то не буде проблемою купити новий кабель – хороший коштуватиме близько 200 гривень. При цьому краще вибирати дроти з тканинним обплетенням, оскільки воно забезпечує кращу зносостійкість ізоляції.
Третя проблема – недостатня пропускна спроможність. Найчастіше з нею стикаються при заміні кабелю. Найдешевші варіанти зазвичай мають обмеження за потужністю, яку вони здатні передавати. Це може бути пов'язано з 2 факторами:
Тип штекера. Потужність, що передається, залежить від кількості контактів. У USB 2.0 їх 4, у USB 3.0 – 9, USB Type-C – 24 контакти. Пропускна здатність відповідно становить близько 15-20, 30 та 100 Вт.
Переріз кабеля. Електрика – це рух електронів. При збільшенні перерізу провідника збільшується кількість електронів, відповідно він здатний передавати більше енергії.
Тому перед покупкою кабелю необхідно визначити його характеристики. Зазвичай виробники вказують максимальну для кабелю силу струму або потужність, що передається. Якщо ви їх перевищите, провід навряд чи перегорить (справний ЗП не зможе створити такий струм), але він може нагріватися.
Примітка: при виборі кабелю можна орієнтуватися на товщину, але вона не завжди корелює з перетином. Два дроти з однаковим перерізом можуть мати різний діаметр через різну ізоляцію.
Щоб не бути голослівними, наведемо результати від Ampere для 3 кабелів:
1 кабель: дріт з нормальним перерізом, але з ушкодженнями – 310 мА (340 на піках);
2 кабель: новий з невеликим перетином – стабільно 430 мА;
3 кабель: новий із нормальним перерізом – 740 мА (750 мА на піках).
Виміри проведені з одним блоком (850 мА·год), за однакового рівня наповненості батареї. Найбільш промовистим результатом є тест кабелю 1: він має такий самий переріз, як і кабель 3, але через пошкодження передає на 60% менше потужності.
Як бачите, різниця може бути відчутною, хоча інтуїтивно може здатися, що в процесі заряджання дріт відіграє незначну роль.
Опір зростає пропорційно до довжини, а тому в інтернеті можна знайти інформацію, що довгий кабель заряджає повільніше. Це справді так, але вплив настільки незначний, що ви не помітите різниці.
Розглянемо мідний кабель із перетином 2 мм при подачі струму 2 А 5 В (10 Вт):
довжина 50 см (опір 0.003 Ом) – при проходженні втрати енергії становитимуть 0,012 Вт = 0,12%;
довжина 2 м (0.011 Ом) – 0,044 Вт = 0,44%.
Різниця настільки незначна, що зміна часу зарядки вимірюватиметься секундами.
Опір також зростає при зменшенні перерізу кабелю. Але як і у випадку із довжиною дроту, він мало впливає на швидкість зарядки.
Якщо ви почали користуватися новим блоком живлення, то збільшення часу заряджання може бути пов'язане з 2 факторами:
Менша потужність. Порівняйте параметри ЗП: якщо нова зарядка створює меншу силу струму, проблема у цьому. Також можлива ситуація, коли в характеристиках блоку вказані одні параметри, але вони не відповідають дійсності. Тому бюджетні ЗП рекомендується перевіряти за допомогою Ampere.
Не підтримується швидке заряджання. Якщо старий блок живлення, на відміну від нового, підтримував технології Power Delivery і Quick Charge, то час зарядки очікувано збільшиться.
Якщо ви не змінювали ЗП, менша швидкість зарядки може бути пов'язана з:
забруднення роз'єму;
ушкодженням роз'єму;
ушкодженням мікросхем.
Забруднення легко усувається чищенням, як у випадку з портом смартфона. Пошкодження роз'єму усувається його заміною. Для цього потрібно перепаяти пару контактів, із чим можна впоратися навіть без специфічних навичок.
Пошкодження мікросхем може бути пов'язане з 2 факторами:
Механічний вплив. Якщо блок падав або піддавався ударам, то проблема може стосуватися пошкоджених контактів мікросхеми. Їх легко перепаяти, але своїми силами впоратись вийде навряд: може знадобитися мультиметр, досвід у пайці, щоб не перегріти мікросхеми.
Вихід параметрів вхідного струму за безпечні межі. Блок зовні може виглядати справним, але мати пошкоджені мікросхеми через раптове відключення світла, перепади напруги. У такому разі він може або повністю вийти з ладу, або працювати з перебоями, що збільшує час заряджання. Ремонт мікросхеми зазвичай вимагає занадто багато зусиль, тому невиправданий. Виходом є новий зарядний пристрій.
Проблемний блок можна визначити за допомогою Ampere, якщо показники тесту суттєво відрізняються від специфікацій, вказаних у характеристиках ЗП. Якщо є така можливість, порівняйте їх з іншим блоком такої самої потужності. Вимірювання при порівнянні необхідно проводити одним кабелем.
Якщо ви користуєтеся ЗП або повербанком з кількома вихідними портами, то можете зіткнутися з ситуацією, коли при одночасному використанні всіх роз'ємів час зарядки більший, ніж при використанні одного. Цьому може бути кілька причин:
Загальна (сумарна) сила струму/потужність. Розглянемо на прикладі XoKo WC-310 3A USB White. Блок має 3 порти по 2 А кожен, але загальна сила струму складає всього 3 А. Тобто при підключенні двох девайсів, кожен з них отримуватиме 1,5 А, трьох – 1 А. З потужністю ситуація аналогічна. Наприклад, у специфікаціях ColorWay 2USB Quick Charge 3.0 (36W) вказана потужність 36 Вт, але це сумарний показник, і блок видає на обидва роз'єми лише по 18 Вт.
Спільний контролер для усіх виходів. У більшості ЗП чи повербанків використовується один контролер для всіх портів. Як наслідок, при підключенні кількох пристроїв на всі роз'єми подаватиметься однакова потужність. Наприклад, якщо один вихід у нормальних умовах видає 2 А, а інший – 1 А, одночасно обидва працюватимуть із силою струму 1 А.
Різні параметри заряджання для підключених пристроїв. Ситуація як у минулому пункті пов'язана зі спільним контролером, але проблема криється трохи в іншому. Уявімо, що ви підключили до ЗП смарт-годинник та телефон. Годинник запитує у блоку струм 1 А, а смартфон – 3 А, але оскільки контролер один, то обидва отримуватимуть 1 А.
Вихід у всіх випадках один – залишити підключеним один з аксесуарів. Також можете знайти зарядку/повербанк з підтримкою Smart IC. Ця технологія забезпечує індивідуальний контроль для всіх підключень, щоб забезпечити оптимальну швидкість заряджання.
У деяких випадках може використовуватися інша назва. Наприклад, у Canyon CNE-CHA08W це загальноприйнятий термін Smart IC, а у ColorWay 2USB AUTO ID 2.1A (10W) дана технологія називається USB Auto ID.
Зазвичай спрацьованість батареї дається взнаки тим, що смартфон починає швидше розряджатися. Причина дуже проста: електроліт з часом змінює структуру, а тому енергоємність падає. У деяких випадках заряд не тільки швидко витрачається, але й довше накопичується.
Ця проблема може проявитись навіть у нового акумулятора, якщо він зазнав механічних ушкоджень або впливу вологи. В особливо запущених випадках, батарея повністю виходить з ладу, а тому смартфон може працювати з під’єднаним кабелем, але при відключенні зарядного пристрою акумулятор практично моментально сідає.
У телефонах на базі Android можна отримати інформацію про стан акумулятора за допомогою інженерного меню:
Перейдіть до меню набору номера – введіть код *#*#4636#*#* – Інформація про батарею.
Цей код може не спрацювати (як трапилося у автора), і в такому випадку потрібно буде завантажити в Play Маркеті одну з програм:
На айфоні потрібно відкрити:
Налаштування – Акумулятор – Справність акумулятора – Максимальна ємність.
Нормальним вважається стан батареї 80% від початкової ємності (тобто 20% зносу). За такої зміни знижується ємність, але серйозних неполадок не стається. Якщо спрацьованість становить понад 20%, то є велика ймовірність виникнення проблем із процесом заряджання.
Тут вирішити проблему можна лише заміною батареї. Власними силами обійтися вийде навряд, а тому доведеться йти до майстра. Оплата роботи + нова батарея може коштувати досить дорого. Якщо телефон старої моделі, знайти хорошу батарею може бути важко. У такому разі доцільніше придбати новий смартфон.
Повільна зарядка може бути пов'язана з десятком причин. Деякі з них є особливістю роботи гаджетів або ЗП, тому їх не варто вважати проблемою.
Проблеми із зарядкою найчастіше пов'язані з пошкодженнями, які можуть бути на стороні ЗП/повербанку або кабелю. У таких випадках найкраще провести заміну проблемного вузла.
Якщо проблема криється на стороні смартфона, то ремонт не завжди буде найкращим рішенням. У деяких випадках краще придбати новий телефон.
Ласкаво просимо
Ласкаво просимо
Дякуємо
за реєстрацію!
Вам нараховано
грн BrainUp
на бонусний рахунок
Угода
Помилка