BRAIN-БЛОГ
Батарея ноутбука з часом неминуче втрачає енергоємність – це нормальна ситуація. Але якщо ви зовсім недавно купили ноутбук, такий стан справ вимагає вашої уваги. У випадку, коли гарантійний термін батареї (зазвичай від 1 до 3 років залежно від типу акумулятора та виробника) не вийшов, а вона сильно зносилася (більше 20%), то виробник здійснює безкоштовну заміну.
У кожному разі, розібратися в гарантійних умовах вам доведеться самостійно, а ми в цій статті розповімо вам, як перевірити стан батареї на MacBook і ноутбуках з ОС Windows.
Зміст:
До яких проблем може призвести зношений акумулятор.
Стандартні можливості ОС для перевірки зношеності:
Як правило, найбільше користувачів турбує те, що через зношеність батареї доводиться завжди сидіти підключеним до розетки. Насправді, це не найбільша проблема. Набагато важливіше те, що старий акумулятор може призвести до серйозних поломок ноутбука. Цьому є 2 причини:
Коротке замикання. Знос акумулятора призводить до проблем із напругою. У певні моменти вона може різко пропадати та відновлюватися. Такі перепади напруги можуть призвести до перегорання окремих мікросхем материнської плати. (Перевищення безпечної напруги відбуваються не тільки через знос. Якщо хочете захистити комп'ютер від короткого замикання, скористайтесь нашими рекомендаціями.)
Здуття батареї. Іноді старі акумулятори починають здуватися. У сучасних ноутбуках для зменшення габаритів всі елементи системи розташовують компактно, і здуття може призвести до тиску на окремі компоненти чи навіть до їх деформації.
Втім, ці проблеми характерні для «убитих» акумуляторів, які тримають заряд не більше кількох десятків хвилин, і їх потрібно обов'язково міняти. Серйозно варто задуматися про покупку нової батареї ноутбука, якщо зношування становить більше 50%. Якщо менше – орієнтуйтесь на свій розсуд.
Windows та macOS – найпопулярніші операційні системи. Напевно знайдуться люди, які знайдуть в них недоліки, але навіть вони не заперечуватимуть, що дані ОС навіть без сторонніх програм дають необхідний для роботи інструментарій. Зокрема можна обійтися стандартними можливостями, щоб перевірити стан батареї ноутбука.
В операційній системі Windows є 2 інструменти, за допомогою яких можна отримати інформацію про стан батареї:
командний рядок;
утиліта PowerShell, яка насправді є тим самим командним рядком.
Обидва інструменти дають однаковий результат, тому вибирайте варіант, який здається вам зручнішим.
Командний рядок:
На панелі завдань у рядок пошуку введіть cmd і натисніть Enter.
Відкриється командний рядок. Скопіюйте команду powercfg /batteryreport, а потім натисніть Enter.
Система створить звіт (іноді для цього потрібен певний час). Шлях до нього буде написано у новому рядку. Скопіюйте його, скориставшись клавішами ctrl+C (мишкою скопіювати не вдасться).
Відкрийте провідник, вставте скопійований текст у рядок швидкого доступу. Натисніть клавішу Enter.
У браузері відкриється звіт із детальною інформацією про батарею. Нас в першу чергу цікавить пункт "Installed batteries", в якому є рядки "DESIGN CAPACITY" – "заводська" ємність акумулятора, "FULL CHARGE CAPACITY" – актуальна енергоємність.
Щоб дізнатися знос акумулятора ноутбука у відсотках, менше поділіть на більше. В даному випадку залишилося 85% заявленої енергоємності, тобто батарея зношена на 15%.
Windows PowerShell (інструмент за замовчуванням є на Windows 10 і 11; на попередні версії ОС його потрібно встановлювати):
На панелі завдань натисніть ПКМ на піктограму «Пуск».
Виберіть Windows PowerShell (адміністратор), клацніть ЛКМ.
Відкриється командний рядок. Введіть powercfg /batteryreport та натисніть клавішу Enter.
Скопіюйте шлях до звіту та вставте його в адресний рядок провідника.
Він зберігається в іншій папці, ніж під час створення його через командний рядок. При цьому звіт буде ідентичним у першому та другому випадку.
Орієнтовно, скільки вашій батареї залишилося жити, можна зрозуміти по рядку CYCLE COUNT у звіті. У ньому зазначено, скільки пройшло повних циклів заряджання-розряджання акумулятора. Погана новина: інформацію про те, на скільки циклів розрахована ваша батарея, доведеться пошукати: іноді це 1000 циклів, а іноді 300.
Apple славиться своїм дружнім підходом до користувача, що повною мірою стосується операційної системи macOS. Тому в MacBook вам не потрібно жодних командних рядків:
Натисніть клавішу Option, відкрийте меню «Apple» – Системний звіт.
Знайдіть пункт (вони розташовані в алфавітному порядку) "Живлення" ("Power"). У ньому нас цікавлять рядок «Стан» (“Condition”).
Статус «Нормальне» – вам нема про що турбуватися. «Термін експлуатації спливає» – батарея гірше тримає заряд, але проблем немає. «Потрібна заміна/обслуговування» – з акумулятором щось не так, і варто звернутися до сервісу.
Зазвичай компанія Apple безкоштовно змінює батареї ноутбуків, якщо вони зносилися на 20+% менше ніж за рік експлуатації.
Щоб дізнатися про знос батареї MacBook у відсотках, скачайте програму coconutBattery. Повна її версія платна, але нам буде достатньо урізаної.
У пункті 1 вказано поточну максимальну ємність.
2 – знос батареї.
3 – кількість циклів заряджання.
Для Windows є свої аналоги coconutBattery. До безкоштовних відносяться програми:
Battery Care. Після інсталяції на панелі завдань з'явиться значок, натиснувши на який ви отримаєте дані про стан акумулятора, CPU, HDD.
Battery Eater. Інформація про акумулятор знаходиться в пункті Power Supply.
Battery Bar. Просто встановіть програму, і звіт буде з'являтися у спливаючому вікні кожного разу, коли ви наводите курсор на піктограму батареї на панелі завдань.
Не всі подібні програми мають переклад різними мовами, але це їх єдиний недолік. В іншому ви отримаєте таку ж точну інформацію, як ніби використовували платний софт.
AIDA64 – програма із широким функціоналом. Він дозволить точно налаштувати комп'ютер, детально відстежувати його продуктивність під час роботи/ігор, проводити тести. У статті за посиланням ми розповідали, як використовувати AIDA64 для апгрейдів комп'ютерів.
Подібні функції будуть корисні геймерам, але якщо ви просто хочете перевірити батарею, можете скористатися пробною версією.
Завантажте програму (обов'язково з офіційного сайту) та запустіть її.
У меню виберіть пункт "Комп'ютер" — "Електроживлення".
Програма видасть всю інформацію про акумулятор. Рядок «Рівень зносу» знаходиться внизу.
Найшвидший спосіб дізнатися про знос батареї ноутбука в Windows – командний рядок. Окремі програми потрібні, якщо ви збираєтеся регулярно моніторити стан акумулятора.
На MacBook загальну інформацію ви отримаєте в системному звіті, а якщо вам потрібне точне зношування, встановіть coconutBattery або аналогічну утиліту.
Також вас може зацікавити наша стаття про те, як вибрати ноутбук.
Ласкаво просимо
Ласкаво просимо
Дякуємо
за реєстрацію!
Вам нараховано
грн BrainUp
на бонусний рахунок
Угода
Помилка