За вашим запитом нічого не знайдено. Спробуйте уточнити свій запит
Категорії:
Результати в категорії:
Замовити дзвінок

BRAIN-БЛОГ

Як перевірити жорсткий диск на помилки та відновити його

img

Яким би надійним не був накопичувач у вашому ноутбуці або комп'ютері, ніхто не застрахований від неполадок. Вони можуть бути пов'язані з програмними помилками або фізичними ушкодженнями комірок пам'яті.

Подібні проблеми можуть проявлятися по-різному. У деяких випадках не відкриваються тільки певні файли. В інших, помилка завантаження відбувається під час спроби запуску будь-якої програми або файлу, встановлених на диску/секції диска. В особливо запущених випадках відбуваються вильоти системи, регулярні підвисання навіть якщо комп'ютер не виконує складних завдань.

У цій статті ми наводимо докладні інструкції, як перевірити HDD та SSD на наявність помилок для різних видів операційних систем. Також розповідаємо, які методи можуть допомогти відновити дані.

Стаття насамперед орієнтована на користувачів, які зіткнулися з помилками (ми їх перерахували в окремому пункті). Але деякі методи відновлення також можуть бути корисні, якщо ви самі випадково видалили важливі дані.

Спойлер: обійтися своїми силами вийти не завжди. У деяких випадках доведеться звернутися до професіоналів, але навіть фахівці не завжди спроможні допомогти.

 

Зміст:


 

Чому не варто панікувати

Навіть якщо ви видалили файл, варто знати, що в реєстрі все ще зберігаються його метадані, за якими його, найчастіше, можна відновити. Якщо ж потрібний файл недоступний, то це не означає, що його видалено, система може просто позначити зайняте ним місце як вільне.

Тому дуже важливо, після втрати доступу до файлу і до спроби відновлення, не записувати жодних нових даних на накопичувач, щоб система не перезаписала потрібні файли або не видалила їхні метадані.

 

З якими помилками ви можете зіткнутися

 • помилки пов'язані з пошкодженням файлів. Осередок пам'яті було пошкоджено після збереження, наприклад під час читання.
 • помилки копіювання та запису. Пошкоджено зону диска, на який ви намагаєтеся зберегти файл.
 • "синій екран смерті". З'являється, коли помилка відбувається на диску/секторі, в якому встановлена операційна система. Важливо, що при цьому на екран виводиться код помилки, за яким ви можете ідентифікувати її;
 • довге завантаження ОС. Загальний поганий стан для диска.
 • лаги навіть під час незначного завантаження системи. Загальне пошкодження деякої кількості комірок пам'яті.
 • у диспетчері завдань завантаження диска дорівнює 100% (або близько того).

Синій екран смерті

 

Для HDD свідченням неполадок можуть бути скрипи, стуки та інші незвичні звуки під час роботи.

Усі зазначені вище проблеми можуть бути пов'язані з:

 • фізичним станом диска. Для HDD цей сценарій найімовірніший. Він може бути пов'язаний з ударом, падінням, тряскою. SSD набагато стійкіші до механічних впливів, але також можуть пошкоджуватися в разі перегріву, перепаду напруги. Не варто забувати про фактор зносу, який характерний для всіх типів запам'ятовуючих пристроїв.
 • програмними проблемами. До них можуть призводити збої в роботі ОС або контролера диска. Неполадки з пам'яттю можуть спричинити, зокрема, і деякі віруси.

Також помилки можуть викликати Bad-сектори - комірки пам'яті, доступ до яких ускладнений або відсутній. Найчастіше в них нічого не можна записати. Причини появи bad-секторів можуть бути різними і вони відрізняються для різніх видів накопичувачів:

 • SSD - некоректний запис у блок через віруси або перебої з живленням;
 • НDD - розмагнічування комірок пам'яті, потрапляння пилу на диски, механічні пошкодження тощо. 

Операційна система, зазвичай, просто блокує доступ до таких секторів, тож вони не впливають на працездатність. Проблеми з'являються, коли таких Bad-секторів стає занадто багато або на один з них був раніше записаний системний файл ОС.

 

Інструменти Windows для перевірки дисків

Сучасні версії ОС мають вбудовані інструменти, які дають змогу працювати з накопичувачами. 

Зазвичай комп'ютер сам виявляє неполадки з файлами, і пропонує провести діагностику. Однак якщо ви стикаєтеся з будь-якими з описаних вище проблем і відчуваєте, що під час роботи з даними система "пригальмовує", є сенс провести перевірку самостійно, не чекаючи цифрового "стусана" від ОС.

Процес здійснюється однаково як для жорстких дисків, так і для твердотільних накопичувачів. Зокрема так ви можете перевіряти флешки, зовнішні диски і SD-карти мобільних девайсів.

 • відкрийте Провідник - Цей ПК.
 • натисніть ПКМ на диску, який хочете перевірити – Властивості Сервіс.
 • пункт Перевірити диск на наявність помилок файлової системи – Перевірити – за потреби підтвердіть перевірку.

Перевірка дисків у Windows

Процес може проходити у фоновому режимі, тобто ви можете паралельно використовувати комп'ютер, і це ніяк не вплине на результати.

 • у разі виявлення помилок виберіть пункт Виправити;
 • за необхідності виберіть пункт Докладно, щоб відкрити детальний звіт.

Перевірка диска через цей інструмент зазвичай не займає багато часу.

Також можна запустити перевірку через командний рядок:

 • запустіть командний рядок від імені адміністратора – введіть команду chkdsk – пробіл і вкажіть потім ім'я (літеру диска), який хочете перевірити (наприклад, chkdsk D:).
 • якщо хочете, щоб система одразу виправляла помилки та відновлювала файли, після імені диска через пробіл введіть команди /f /r /x (наприклад, chkdsk D: /f /r /x).

Цей тип перевірки здійснюється тільки в тому разі, якщо диск не задіяний, тому потрібно закрити всі файли і програми, в деяких випадках необхідне перезавантаження.

Примітка: У chkdsk є низка можливостей для низькорівневої роботи з файловою системою, тому ми не рекомендуємо вводити будь-які команди, крім перерахованих у нашій статті. Якщо ви хочете дізнатися про ці можливості більше - прочитайте технічну документацію на сайті Microsoft.

Якщо Windows не запускається (помилки на системному диску, зі встановленою ОС), то можна спробувати провести тест без запуску системи. На жаль, це можливо не завжди, а тільки в тих випадках, якщо ваша версія BIOS підтримує такий функціонал.

 • під час увімкнення комп'ютера натисніть потрібну клавішу або їх поєднання (відрізняється для різних пристроїв: Del, F2, F10, Esc, F8).
 • знайдіть пункт із назвою Hard Drive Self-tests або схожим (Primary Hard Disk Self Test, Hard Drive/Storage Tests та інші). Він може перебувати в різних меню, тому доведеться детально перевірити.
 • виберіть необхідний диск/секцію диска для перевірки. Комплексну загальну перевірку всіх дисків провести не можна.

 

Інструменти macOS для перевірки дисків

У MacOS, також, існують вбудовані інструменти для перевірки та відновлення даних. Алгоритм дій такий:

 • Відкрийте Finder Програми Дискова утиліта;
 • Виберіть потрібний диск, який хочете продіагностувати – Перша допомога;
 • Дотримуйтесь вказівок у спливаючих вікнах;
 • У разі виявлення помилок система самостійно спробує усунути їх і відновити пошкоджені файли;

Перевірка зазвичай може тривати досить довго, на відміну від Windows. Якщо усунення помилок не увінчалося успіхом, то слід звернутися до сертифікованого сервісного центру.

 

Перевірка за допомогою сторонніх програм

Victoria HDD/SSD. Перевагою Вікторії є те, що її можна запустити з флешки. Для цього створюється образ диска, а потім у БІОС обирається завантаження із зовнішнього накопичувача. Таким чином ви зможете знайти можливі помилки навіть на системному диску. Для реанімації або сканування можна використовувати такі вбудовані інструменти

 • Refresh. Функція, яка заново переписує інформацію в "проблемних" комірках пам'яті. Виконується для профілактики і поліпшення загального відгуку файлів.
 • Remap. Блокує доступ до bad-секторів, без збереження інформації, що зберігається в них;
 • Restore. Відновлює файли за метаданими, якщо на їхнє місце не було здійснено перезапис.

Victoria HDD/SSD

Схожий функціонал мають й інші програми для роботи з накопичувачами всіх типів, наприклад:

 

Як можна відновити дані на диску

Якщо у вас запускається операційна система, то, найпростіше, зробити це за допомогою chkdsk у Windows або в "Дисковій утиліті" MacOS. Як це зробити, ми описали раніше в статті, в розділі про перевірку диска на помилки.

Якщо ОС не запускається, підійдуть раніше згадані програми для перевірки та відновлення, які можна запустити до входу в операційку*. Також, цікавим варіантом буде EaseUS Data Recovery Wizard Pro. Утиліта підтримує диски WD, Seagate, Toshiba, Samsung, Silicon Power, ADATA і багато інших. Бази даних підтримуваного обладнання регулярно оновлюються.

*У таких програм є утиліта, яка створює завантажувальну флешку з дистрибутивом, який можна запускати на ПК без встановленої ОС.

Щоб відновити дані достатньо просто вибрати необхідний накопичувач і натиснути "Відновити". Під час вибору місця для збереження відновлених даних не слід використовувати той самий диск, який ви сканували!

 

Що можна зробити для профілактики в майбутньому

Найкращими ліками, в цьому випадку, є розкладання яєць у різні кошики. Резервне копіювання в хмарні сервіси на кшталт Google One вирішує низку проблем ще до їх виникнення. Багато подібних сервісів безкоштовно надають певний обсяг даних, якого вистачить більшості користувачів, а для решти існують платні підписки.

 


Підсумки

Провести діагностику накопичувача не складе труднощів: навіть якщо стандартний інструмент вам здається незручним, можна використовувати безліч сторонніх програм, більшість з яких безкоштовні.

Наскільки успішним буде відновлення даних залежить від типу помилки. Найпростіше відновити файли за метаданими в разі програмних помилок, а ось із фізичними ушкодженнями буде складніше. Для відновлення даних з фізично пошкодженого накопичувача, найчастіше, доведеться звертатися до фахівців, але і вони не завжди можуть гарантувати результат.

28.11.2023 6129
Популярні Нові

Підпишіться на розсилку і дізнавайтеся про новини та розпродажі першим!