За вашим запитом нічого не знайдено. Спробуйте уточнити свій запит
Категорії:
Результати в категорії:
Замовити дзвінок

BRAIN-БЛОГ

Як вибрати навушники? Детальний гайд

img

Щоб насолоджуватися улюбленими піснями на повну, потрібні хороші навушники чи аудіосистема. Сьогодні ми розповімо про навушники: їх будову, спосіб передачі сигналу, характеристики та інші фактори, які потрібно врахувати при виборі.

У статті ми насамперед орієнтуємось на девайси для прослуховування музики, але також розповімо про вибір ігрових, спортивних та інших видів навушників.

Також вас можуть зацікавити наші рейтинги TWS-навушників. Вони оновлюються щороку і включають актуальні моделі із різних цінових сегментів.

 

Зміст:

Як влаштовані навушники:

Джерело звуку.

Типи навушників.

Характеристики:

Додаткові критерії вибору.

Підсумки.

 


Як влаштовані навушники

Звук – це коливання повітря у вигляді хвилі. На етапі запису здійснюється аналого-цифрове перетворення (АЦП) – хвилю перетворюють на комп'ютерний код. На етапі відтворення здійснюється зворотний процес – цифрово-аналогове перетворення (ЦАП). Спочатку код перетворюється на електричний імпульс, а потім сигнал перетворюється на звук. Відбувається це за допомогою драйвера (звукового випромінювача), що рухами відтворює коливання повітря.

Драйвер – ключовий елемент навушників, тому на його тип необхідно звернути увагу. Від нього залежить, наскільки точно звук передаватиметься у порівнянні з тим, яким він був під час запису. (На це також впливають інші фактори, про які ми розповідаємо нижче.)

Залежно від принципу роботи та особливостей будови виділяють 4 типи драйверів, які використовуються у навушниках:

  • Динаміки (динамічні випромінювачі). Найпоширеніший тип, тому дуже часто всі драйвери називають динаміками, що є неправильним. Основними елементами динаміка є нерухомий магніт та дифузор (діафрагма) з прикріпленою котушкою. На котушку подається струм, і внаслідок електромагнітної взаємодії дифузор починає вібрувати, повторюючи частоту струму. Точність відтворення багато в чому залежить від матеріалів та розміру динаміка. Перевагою навушників з динамічним драйвером є ціна, хороший бас та “щільний” саунд. Недолік: інерційність – діафрагма не може швидко перейти від відтворення низьких частот до середніх та високих, через що можуть виникати спотворення.

Будова динаміка

  • Арматурні (з урівноваженим якорем). Ключова особливість полягає в якорі з котушкою, які оточені магнітом (див. картинку). Магніт забезпечує стабілізацію якоря, внаслідок чого зменшується інерційність у порівнянні з динаміком. Звук виходить чіткішим. Недоліком арматурних випромінювачів називають менш соковиті баси, що не зовсім коректно. Низькі частоти справді «сухіші», але це не означає, що вони погані, адже глибокий бас є далеко не у всіх музичних стилях.

Будова арматурного драйвера

  • Електростатичні. У них використовується тонка діафрагма (мембрана), яка поміщається між двома електропровідними решітками. Решітки створюють балансуюче поле, яке впливає на мембрану з двох сторін. Діафрагма сама (без допомоги якоря/котушки) починає рухатися при виникненні електромагнітного поля, що забезпечує високу чистоту звуку: краще звучать високі частоти, точно передається тембр, чистий вокал. Недолік електростатичних навушників полягає у ціні. Вони самі по собі дорогі, до того ж потребують наявності хорошого підсилювача.

Будова електростатичного драйвера

  • Магнітно-планарні. За будовою нагадують електростатичні, з тією відмінністю, що на мембрані є провідна доріжка. Залежно від форми доріжки виділяють ізодинамічні (у вигляді змійки) та ортодинамічні (у вигляді кругової спіралі) драйвери. За якістю звуку планари виграють у арматурних навушників, але програють електростатичним. Як і останні, потребують наявності підсилювача.

 

Примітка: тип драйвера не гарантує, що одні навушники звучатимуть краще за інші. Існують динамічні навушники, які здатні потягатися за якістю відтворення не тільки з арматурними, але й з електростатичними.

 

Якщо ви шукаєте бюджетні навушники, вибирайте серед арматурних і динамічних моделей. У середньобюджетному сегменті можна знайти непогані планари. Висококласні планарні та електростатичні моделі відносяться до преміум сегменту, і на них варто дивитися, якщо ви готові витратити на навушники не менше 300$.

 

Кількість звукових випромінювачів

Залежно від кількості драйверів навушники бувають:

  • Однодрайверні. Використовується один випромінювач. Яким би якісним та просунутим він не був, драйвер не зможе однаково добре відтворювати весь діапазон частот. Тому або високими, або низькими частотами доведеться пожертвувати.

  • Багатодрайверні. У таких навушниках використовують від двох випромінювачів. Зазвичай, це драйвери одного типу, але з різним діапазоном. Також зустрічаються гібридні навушники, у яких встановлені випромінювачі різного типу. Кількість драйверів не тільки впливає на якість відтворення, але й дозволяє створювати об'ємний саунд.

Багатодрайверні навушники

Не варто думати, що однодрайверні навушники завжди гірші за багатодрайверні. З великою вірогідністю, людина без музичного слуху не помітить різниці, а значить, переплачувати не завжди має сенс.

 

Акустичне оформлення

Людський слух адаптований до природної звукової хвилі, завдяки чому ми можемо визначити напрямок джерела, відстань до нього. Так виникає об'ємність звучання та відчуття сцени.

Навушники та гарнітури спрямовують хвилю прямо у вуха, тому звучать по-іншому, ніж якби ми слухали живе виконання. Акустичне оформлення (тип чаші) повинне виправити ситуацію, зробивши звучання природнішим.

Виділяють 3 типи навушників залежно від акустичного оформлення:

  • Відкриті. На задній стінці чаші є отвір, рівний діаметру динаміка. Завдяки цьому музика звучить природно, і виникає відчуття сцени. При цьому можуть пробиватися гучні довколишні звуки, і вашу музику також чутиме оточення.

Відкриті чаші навушників

  • Закриті. Отвори відсутні. Це дозволяє створювати стіну звуку – дуже щільний саунд, який чудово підходить для важких стилів та електронної музики.

Закриті навушники

  • Напіввідкриті/напівзакриті. Усереднений варіант – на чаші є невеликий отвір. Напіввідкриті навушники можуть звучати дуже по-різному, тому для них не можна дати якусь узагальнюючу характеристику.

 

Спосіб передачі сигналу

На якості звуку також позначається спосіб передачі сигналу від джерела (програвач, смартфон, комп'ютер). За цією ознакою виділяють:

  • Дротові. ЦАП задіюється на гаджеті, і до навушників надходить оброблений електричний сигнал. Перевагою дротових моделей є те, що у кабеля висока пропускна здатність. Тому немає обмежень по формату файлів, відсутні затримки.

  • Бездротові. Від гаджета надходить необроблений сигнал, який перетворюється безпосередньо на навушниках. Найпоширеніший варіант – передача через Bluetooth, іноді застосовується ІЧ-порт або радіоканал. Проблемою бездротових навушників є пропускна здатність: не всі моделі здатні відтворювати музику в Lossless-якості (про неї нижче).

  • Комбіновані. Є бездротове підключення та знімний кабель.

При виборі між дротовими та бездротовими навушниками потрібно враховувати два аспекти. Перший: зручність. Можна скільки завгодно стверджувати, що кабель не дуже й заважає, але насправді заважає. Наприклад, автор статті останній місяць милується «павутинкою» на екрані смартфона, оскільки невдало зачепив кабель навушників, і телефон впав на асфальт.

Другий аспект – співвідношення якості звуку та ціни. За 100 доларів ви без проблем знайдете хороші дротові навушники. Бездротові з такою вартістю далеко не завжди можуть потішити якісним звучанням.

Ідеальний варіант: купити двоє навушників. Для повсякденного використання зробити ставку на зручність (погодьтеся, під час поїздок на роботу та походів у магазин ідеальне звучання не потрібне) та взяти бюджетні бездротові. А при вдумливому прослуховуванні музики в домашніх умовах кабель не буде заважати, тому можна купити хороші дротові навушники.

 

Важливість джерела звуку

Ця тема вимагає окремої статті, тому обмежимося стислим викладом.

 

Може скластися ситуація, коли при прослуховуванні непомітно різниці між навушниками за 1000 та за 10 000 гривень. Найчастіше це пов’язано з джерелом музики. Під цим мається на увазі 2 фактори:

  • Обладнання. Деякі навушники погано звучатимуть при підключенні до смартфону, але варто використати підсилювач, і ситуація кардинально змінюється.

  • Бітрейт. Оцінити дорогі навушники можна лише під час прослуховування музики у форматах Lossless (стиснення без втрат). Найчастіше проблеми виникають із бездротовими моделями: більшість із них не підтримує блютус-кодеки високої роздільної здатності (aptX HD, LDAC).

Якщо ви не хочете займатись пошуком музики з високим бітрейтом (вона є не на всіх стрімінгах) і не готові виділяти окремий бюджет на купівлю додаткового обладнання, не завжди має сенс купувати навушники дорожче 100-150 $.

 

Типи навушників

На зручність навушників та деякі аспекти звучання впливає формат навушників. Виділяють такі їх типи:

  • Внутрішньоканальні (вакуумні). Мають трохи видовжену форму за рахунок виступаючого звуководу, який поміщають у слуховий канал. Фіксація та звукоізоляція забезпечується амбушурами. Під час вибору обов'язково перевіряйте, наскільки зручно вони сидять. Деякі внутрішньоканальні навушники великі самі по собі, і заміна амбушур проблему не вирішує.

Внутрішньоканальні навушники

  • Вкладиші. Компактні навушники, які поміщаються у вушну раковину. На відміну від внутрішньоканальних не мають амбушур, тому гірше триматися. Куди більша проблема – відсутність звукоізоляції, через що ви будете чути навколишній шум. Це терпимо за звичайних умов, але у громадському транспорті шум може помітно «забивати» звучання.

Навушники-вкладиші

  • Накладні. Мають велику чашу, яка повністю накриває вухо, але не має звукоізоляції. Звідси їхня головна проблема: музику чутимуть оточуючі. При тривалому носінні (понад годину) накладні навушники можуть викликати дискомфорт, оскільки тиснуть на вуха.

Накладні навушники

  • Повнорозмірні. Як правило мають чашу зі звукоізолюючим обідком, яка за розміром більша за вухо. Він, по-перше, забезпечує звукоізоляцію, по-друге, переносить тиск на кістку, за рахунок чого виникає менший дискомфорт. (Під час примірки обов'язково зверніть увагу, щоб обідок не проходив по вуху, тому що другий плюс втратить сенс.) Головним недоліком є те, що повнорозмірні навушники перекривають доступ повітря, а тому вухам з часом стає парко.

Повнорозмірні навушники

На зручність навушників також впливає тип кріплення. Внутрішньоканальні, вкладиші та TWS зазвичай тримаються без додаткових кріплень. Деякі з них мають дужку, яка вдягається за вухо. Вона забезпечує кращу фіксацію, але може натирати.

Повнорозмірні та накладні навушники тримаються завдяки дузі через голову. Якщо ви довго не знімаєте навушники, вибирайте моделі з підголів'ям або хоча б м'якою оббивкою “обруча”, оскільки сам по собі він може викликати дискомфорт. Плюсом буде наявність регулювання висоти та пружності, щоб підлаштувати девайс під себе.

Навушники з підголів'ям

Характеристики навушників

Звісно, за цифрами в характеристиках важко сказати, наскільки добре навушники звучать. Це буде зрозуміло лише після тестового прослуховування. Тим не менш, вивчити параметри варто, щоб мати приблизне уявлення про те, чого від конкретної моделі можна очікувати.

 

Потужність

З цією характеристикою виникає найбільше плутанини, оскільки під нею можуть матися на увазі 2 різних параметри:

  • Максимально допустима вхідна потужність. Вказує, наскільки сильний сигнал можуть витримати навушники без шкоди для себе. Вона ніяк не впливає на гучність. Якщо ви слухаєте музику з телефону, плеєра або комп'ютера, цей параметр можна проігнорувати. Подібна електроніка просто не видає потужності, здатної зашкодити навушникам. Інша річ, якщо у вас є підсилювач. У такому разі максимально допустима потужність навушників повинна бути не меншою від вихідної потужності підсилювача.

 

Примітка: при порівнянні враховуйте, що потужність підсилювачів зазвичай вказується у ватах (Вт/W), а навушників у міліватах (мВт/mW). 1 Вт = 1000 мВт.

 

  • Потужність вбудованого підсилювача. У всіх бездротових та деяких дротових навушниках є вбудований підсилювач. У цьому випадку потужність безпосередньо впливає на гучність. Також вона впливає на енергоспоживання, тобто такі навушники швидше розряджатимуться самі (бездротові) або садитимуть батарею плеєра/смартфону.

 

Частоти

Пересічна людина чує звук в діапазоні 20-20 000 Гц. Деякі навушники виходять за межі цих значень, але краще від цього звучати не стануть. Більше того, навіть відхилення у гірший бік буде далеко не завжди помітним. Басова лінія добре звучить вже за 40-50 Гц. Верхи у 18 000 Гц також влаштують більшість людей.

Характеристики навушників

При виборі важливо розуміти, що робочий діапазон вимірюють нормально лише в навушниках класу Hi-Fi і Hi-End. Для більшості бюджетних моделей його наводять «аби було» (тому найчастіше у характеристиках можна побачити згадані вище 20–20 000 Гц). У середньобюджетних навушниках цифри викликають більше довіри, але також не завжди відповідають дійсності.

Ще один момент, який варто пам'ятати – баланс частот. Динамік може відтворити і 40 Гц, і 20 000 Гц, але швидко зробити такий перехід – навряд чи. При швидкій зміні діапазону відтворення можуть бути спотворення, про які ми розповідаємо в пункті про амплітудно-частотну характеристику (АЧХ).

 

Опір

Що більший опір навушників, то чіткіший звук. Проблема полягає в тому, що занадто високим його зробити не можна, тому що тоді знадобиться потужніший вхідний сигнал.

Для використання з портативними пристроями слід вибирати низькоомні моделі з опором до 32 Ом. Якщо цю межу перевищити, то навушники гратимуть, але гучності може бути недостатньо.

Високоомні навушники з опором від 100 Ом призначені для програвачів та комп'ютерів. До портативних аксесуарів їх підключають тільки через мобільний підсилювач. При цьому варто враховувати, що підвищиться енергоспоживання, і батарея розряджатиметься швидше.

 

Чутливість

Чутливість відображає співвідношення вхідної потужності та гучності. Наприклад, якщо підключити до одного джерела навушники з чутливістю, скажімо, 90 дБ та 100 дБ, то другі будуть гучнішими. Хорошим показником вважається 100+ дБ.

 

Амплітудно-частотна характеристика

На картинці зображений графік частот. Червоним виділено частоти, записані в цифровому файлі, зеленим – відтворювані частоти. Навіть із сучасними технологіями неможливо зробити, щоб вони збігалися на 100%. Які саме частоти і в який бік (пік/просідання) відрізнятимуться, залежить від типу звукового випромінювача.

Графік АЧХ

Наскільки графіки близькі, відображає амплітудно-частотна характеристика. В ідеалі АЧХ не повинна відрізнятися в будь-якій точці графіка більш ніж на 4 дБ. Як правило, багатодрайверні навушники мають кращі показники АЧХ у порівнянні з однодрайверними, оскільки мають випромінювачі, що спеціалізуються на певних частотах.

Погана новина: виміри амплітудно-частотних характеристик проводять не всі виробники. Цей параметр зазвичай вказують для девайсів класу Hi-Fi та Hi-End. Для деяких популярних моделей показники АЧХ можна знайти на аудіофільських форумах.

 

Інші критерії:

  • Інтерфейс підключення. Зверніть увагу на штекер. Більшість навушників випускається з виходом jack 3.5 мм, але він є не на всіх телефонах. За потреби відразу купіть адаптер.

  • Автономність. Важливий критерій для бездротової моделі. Бажано, щоб навушники могли прожити на одному заряді весь день.

  • Елементи ШІ. Просунуті моделі можуть підтримувати багато корисних функцій: активне шумозаглушення (як у навушниках для стрільби), акустична прозорість, об'ємний звук тощо.

  • Вологозахист. Для навушників, які ви берете на вулицю, важливим є рівень захисту від попадання пилу та вологи (докладніше про це читайте за посиланням). Багато моделей преміум сегменту дають чудовий звук, але мають погану «живучість».

Навушники з радіомодулем


Підсумки. Короткі поради щодо вибору

Ідеальних навушників не існує, а близькі до ідеалу – задоволення не з дешевих. Тому при виборі варто, відштовхуючись від власних очікувань, знайти баланс між ціною, зручністю та якістю звучання.

  • Повсякденні (міські). Ставка робиться на зручність: для повсякденного використання ідеально підходять TWS-навушники із сенсорним керуванням та автономністю 8+ годин. Бажана підтримка акустичної прозорості, щоб чути наближення автомобіля.

  • Ігрові. Найкраще для геймерів підійдуть повнорозмірні навушники з мікрофоном. Точністю передачі звуків можна знехтувати. Навпаки: великим плюсом буде, якщо навушники посилюватимуть тихі звуки, щоб ви могли швидше орієнтуватися в ситуації. Чітко визначати напрямок дозволить підтримка об'ємного звуку (5.1 або 7.1). Якщо ви хочете бездротові ігрові навушники, краще взяти модель з радіомодулем, оскільки він дає меншу затримку ніж блютус.

  • Для консолі. Не всі навушники можна використовувати з ігровими приставками, тому при виборі обов'язково читайте специфікації. В іншому орієнтуйтесь на поради з минулого пункту.

  • Спортивні. Робіть ставку на надійну фіксацію, щоб навушники не випадали під час бігу, різких рухів. Величезним плюсом для спортивних моделей буде гарний захист від попадання вологи та падіння.

  • Дитячі. При виборі вкладишів або внутрішньоканальних (для накладних і повнорозмірних це менш критично) моделей обов'язково звертайте увагу на розмір, оскільки у дітей, очевидно, вуха менші ніж у дорослих. Великим плюсом буде урізання деяких характеристик, щоб надмірна гучність не шкодила слуху.

  • Hi-Fi/Hi-End. При виборі орієнтуйтеся на характеристики, але перед покупкою обов'язково тестуйте. В ідеалі купувати модель, яку ви слухали хоча б годину. Враховуйте, що такі навушники дорогі самі по собі, і на додачу до цього вимагають хорошого джерела, на яке також доведеться витратити певну суму. Без програвача+підсилювача чи звукової картки їх купувати не має сенсу.

  • Студійні (моніторні). Найкращим вибором будуть планарні або електростатичні навушники, які здатні передати найменші нюанси звучання. Також потребують наявності звукової картки чи підсилювача.

  • VoIP (для кол-центрів, служб підтримки, онлайн-конференцій). Найкраще підійдуть накладні навушники з мікрофоном. Також зверніть увагу на специфічні види з одним відкритим вухом. Перед покупкою VoiP гарнітур краще провести тест, щоб перевірити мікрофон. У бюджетних моделях він може бути неякісний: захоплювати навколишній шум, фонити, обрізати фразу на половині тощо.

Пов'язані категорії
Популярні Нові

Підпишіться на розсилку і дізнавайтеся про новини та розпродажі першим!