За вашим запитом нічого не знайдено. Спробуйте уточнити свій запит
Категорії:
Результати в категорії:
Замовити дзвінок

BRAIN-БЛОГ

Що таке VPN, для чого він потрібен, і як його вибрати?

img

У сучасному інтернеті можна знайти тонни корисної інформації, розважального контенту, шкідливих програм і тисячі аферистів, які бажають отримати доступ до ваших персональних даних. Тож захист вашої анонімності та безпеки в мережі важливий аспект дайвінгу в цифрові безодні. Забезпечити інкогніто і безпеку банківських рахунків допомагає низка сервісів і технологій, про один з яких, а саме про VPN, ми й поговоримо в цій статті.

Ми з'ясуємо, як вона працює, у чому її переваги, недоліки, а також поміркуємо над тим, що варто врахувати, обираючи сервіс, що надає "напрокат" VPN-сервера.

 

Зміст:


 

Що таке VPN, і як він працює

Абревіатура VPN розшифровується як Virtual Private Network - віртуальна приватна мережа. У цій розшифровці частково закладено принцип роботи технології. Мережа "віртуальна", тому що створена на основі вже існуючих мереж, а "приватна" тому, що доступ до неї отримує обмежена кількість користувачів. Дані всередині мережі шифруються, і ключ до цього шифру отримують тільки її учасники. 

Спочатку ця технологія розроблялася для потреб великих компаній, щоб об'єднувати розрізнені локальні мережі в єдиний, безпечний для зламування ззовні, мережевий простір. Умовно кажучи, співробітники Microsoft у Детройті, могли б працювати в одній мережі з аутсорсерами компанії з індійського Делі, так, ніби вони перебувають в одній і тій самій "локалції". 

Принцип роботи VPN заснований на двох "китах":

  • використання сервера-посередника для анонімізації;
  • тунелювання даних, що передаються і приймаються. 

Звучить досить складно, але, на практиці, це має такий вигляд: між вами й умовним "інтернетом" знаходиться сервер-посередник, щоб приховати вашу IP-адресу (у цій частині технологія працює аналогічно проксі-серверу, про який ми розповімо наприкінці статті). Цей сервер-посередник бере ваш запит, підміняє вашу мережеву адресу і передає запит на цільовий інтернет-ресурс, а потім приймає від нього отримані дані. Пакет даних, якими обмінюється сервер-прокладка з інтернетом від вашого імені, надсилається не у вихідному вигляді, а зашифрованим. Ключ до цього шифру, при цьому, доступний тільки власнику VPN. Тобто шифрування створює своєрідний "тунель" або виділений канал для ваших даних, захищаючи їх від витоку. 

Отже, суть технології доволі проста, проте сама вона доволі складна в реалізації, бо потребує певних ресурсів для організації тунелювання даних за таким алгоритмом:

  • шифрування запиту;
  • його відправлення на сервер-прокладку;
  • дешифрування запиту на сервері;
  • надсилання дешифрованого запиту на цільовий інтернет-ресурс;
  • отримання відповіді від інтернет-ресурсу і повторення всіх цих дій у зворотному порядку.

VPN

У цьому алгоритмі можливі певні зміни. Наприклад, етап шифрування можна пропускати. Якщо ви хочете пограти в онлайн гру на закордонному сервері, то ваші віртуальні дані гравця точно не та інформація, на котру полюватимуть хакери. Вимкнувши шифрування, ми знизимо затримку відповіді сервера і швидкість відгуку гри. 

У більшості випадків використовується один сервер-прокладка, але іноді їх може бути кілька. Вони можуть працювати послідовно, або по черзі. А можуть і в якійсь малозрозумілій на перший погляд послідовності, щоб додатково заплутати потенційного зловмисника і ускладнити йому розплутування клубка з мережевих адрес.

 

Навіщо потрібний VPN

Дехто вважає, що VPN потрібен тільки для обходу яких-небудь обмежень. Насправді ж сфера застосування цієї технології набагато ширша:

  • забезпечення анонімності та конфіденційності в мережі. VPN приховує точку вашого входу в мережу і шифрує вихідний трафік. У підсумку до нього не можуть отримати доступ ні зловмисники, ні навіть ваш провайдер інтернету. Водночас ви самі можете визначити кому даєте доступ до зашифрованої інформації - надаючи ключ до неї;
  • обхід цензури та фаєрволів. VPN дає змогу обійти встановлені адміністратором мережі обмеження. Це стосується регіональних обмежень, що накладаються на інтернет-провайдерів та локальних корпоративних мереж. У країнах з низьким рівнем свободи слова ви отримаєте доступ до сайтів "загниваючого заходу", а в локальних мережах корпорацій, за допомогою VPN, співробітник може відвідувати всі заблоковані фаєрволом зовнішні ресурси;
  • обхід контентних обмежень. За допомогою VPN можна отримати доступ до контенту, обмеженого за географічною або іншими ознаками, як-от відео, музика або ігри, які доступні тільки в певних регіонах. Причому отримання такого доступу не завжди автоматично тягне за собою порушення законів або вказує на факт піратства. Іноді просто виправляє якісь безглузді казуси*;
  • безпечне підключення до громадських мереж. Заходячи в громадські Wi-Fi-мережі через VPN ви можете бути спокійні за безпеку ваших даних;
  • захист від онлайн-загроз. Шифрування переданих даних захищає їх від прямого злому хакерами, фішингу даних або від DDoS атак;
  • захист від стеження. Побічно це пов'язано з попереднім пунктом, якщо ваш захищений канал передавання даних не можна зламати, то й відстежувати будь-які дії онлайн не вийде;
  • забезпечення безпечного доступу до віддалених ресурсів. На початку статті ми згадували, що VPN розробили для корпоративних мереж. Сьогодні він дає змогу співробітникам великих компаній працювати в захищених мережах із будь-якої точки світу;
  • забезпечення захищеного зв'язку. Забезпечує повну конфіденційність обміну даними між організаціями та фізичними особами;
  • зниження затримок в онлайн іграх і захист великих гейм-серверів від DDoS атак.

* Яскравий приклад: 11-ту частину популярного файтингу Mortal Kombat не можна було купити в Україні на офіційних майданчиках. Причина максимально тупа – в одного з персонажів був костюм, з червоною зіркою, і національний регулятор "забанив" гру нібито за пропаганду комунізму. Немає проблем: встановлюємо VPN, заходимо через нього, наприклад, з польської IP-адреси і купуємо гру. При цьому ми не займалися піратством, а навпаки, занесли грошей розробникам за чесно виконану працю.

 

Які різновиди VPN існують

VPN-клієнти різняться між собою за принципом роботи, тим, як вони реалізовані технічно, і за доступністю. Давайте розберемо ті з них, які зустрічаються найчастіше:

 

Різновиди VPN за принципом роботи

VPN з віддаленим доступом. Такі VPN надають користувачеві безпечний віддалений доступ до мережі. Часто таким сервісом користуються для безпечного доступу до корпоративної мережі з дому або інших місць. Для того щоб використовувати функції такого VPN, необхідно встановити застосунок (клієнт) на свій гаджет або комп'ютер, він і буде створювати зашифровані VPN-тунелі в потрібній вам мережі. Для бізнесу це означає збереження даних у робочій мережі, для приватної особи - безпечний серфінг в інтернеті. Провайдер, за такого способу підключення, фіксує, що ви підключаєтесь до VPN-сервера, а не до забороненого у вашій країні сайту. Отже, вам надають дозвіл на з'єднання.

VPN типу "мережа-мережа" – для великого бізнесу. Складніший варіант VPN з віддаленим доступом. Він об'єднує кілька внутрішніх мереж в єдину мережу. Таке об'єднання відбувається на рівні маршрутизаторів із використанням технології Mesh VPN, що дає змогу об'єднувати роутери у мережі без єдиного центру керування. Кожен із маршрутизаторів у такій мережі може працювати і як сервер, і як клієнт. Як бачимо, ця модель є складнішим випадком, оскільки у VPN віддаленого доступу клієнт – це додаток на гаджеті або комп'ютері.

 

​VPN Router

Персональні VPN – для приватного використання. Забезпечують безпечний доступ до приватної (вашої) мережі з будь-якої точки світу де є інтернет. Наприклад, вам терміново потрібно роздрукувати на домашньому принтері важливий документ - зробити це можна через приватне VPN-з'єднання. Від VPN з віддаленим доступом ця модель відрізняється тим, що ви підключаєтеся не до приватної (корпоративної) мережі, а, безпосередньо, до інтернету.

Бізнес-VPN. Мають комбінацію властивостей, характерних для VPN з віддаленим доступом і VPN типу "мережа-мережа". Принцип роботи таких VPN полягає в наданні доступу для певних груп користувачів до певних корпоративних даних. Наприклад, у бухгалтерів є доступ до фінансових звітів, але немає доступу до психологічних профілів співробітників і так далі.

 

Різновиди VPN за технічною реалізацією

За технічною реалізацією можна виділити 2 основні групи:

  • котрі працюють на рівні маршрутизатора. VPN-клієнт встановлений у вашому роутері і всі пристрої у вашому будинку підключаються до інтернету через VPN. Для домашнього використання це важливо, оскільки не всі гаджети або техніка дають змогу встановити застосунок із VPN. Наприклад, не всі версії Android смарт-телевізорів дають змогу їх встановити, а отже – жодного-тобі американського Netflix-а. Аналогічно подібні VPN працюють на корпоративному рівні; 
  • VPN-провайдери. Під цим терміном об'єднують низку програмних рішень, які працюють обмежено на одному пристрої. Це може бути десктопна програма, плагін для браузера або ж окремий ВПН-браузер, наприклад, найпопулярніший із них - Tor Browser.

 

Різновиди VPN за протоколом роботи

Різні види ВПН можуть відрізнятися між собою за протоколом роботи. Найпоширенішими з них є OpenVPN, IPSec, L2TP/IPSec, PPTP і WireGuard. Не будемо зупинятись на технічних подробицях, але найдосконалішим, на момент написання статті, є протокол OpenVPN. Саме на нього варто орієнтуватися під час вибору сервісу, яким ви будете користуватися надалі.

 

Різновиди VPN за пулом IP-адрес

Є ВПН, що надають тільки певний набір IP-адрес (статичні), і ті, в яких пул IP змінюється з певною періодичністю (динамічні). Також можливий змішаний тип сервісу, коли частина пулу IP змінюється, а частина залишається незмінною або можна, за окрему плату (або за певний період часу), змінювати частину IP.

 

Різновиди VPN за доступністю. Платні та безкоштовні

Ввівши в пошуку запит "ВПН безкоштовно", ви отримаєте сотні пропозицій і виникає резонне питання: "а навіщо взагалі платити". Ми, частково, відповіли на нього раніше в статті. VPN досить ресурсозатратна в реалізації технологія, тож за її "безкоштовність" доведеться так чи інакше чимось пожертвувати, а саме:

  • стабільністю роботи. Безкоштовні VPN сервери завжди перевантажені користувачами. Навіть "найлегша" веб-сторінка може завантажуватися в такому режимі досить довго. Причому, заради справедливості, варто сказати, що нормальна швидкість у моменти низького завантаження теж трапляється, але на неї не варто серйозно розраховувати;
  • заспамленістю IP-адрес. Набір IP, які використовує переважна більшість безкоштовних VPN, вже давно зберігається в SPAM-базах і black-листах популярних мережевих хабів. Тож той самий Нетфлікс, наприклад, давно про них знає і вас туди не пустять;
  • ризиком зараження або фішингу. Відкриті VPN сервери, дуже часто, ведуть мережеві зловмисники, які поширюють через них фішингові та шкідливі програми, а також збирають ваші особисті дані. Те, від чого VPN має, начебто, захищати;
  • низьким рівнем безпеки. Навіть не пробуйте користуватися безкоштовним VPN для онлайн-покупок, адже дані вашої кредитки можуть стати відомі зловмисникам.

 

Переваги та недоліки VPN

Давайте на рівні тез позначимо плюси і мінуси, про які ми вже говорили раніше в статті та узагальнимо їх.

 

Переваги:

  • захист приватності;
  • обхід блокувань і цензури;
  • безпечне підключення до громадських мереж;
  • безпечний доступ до корпоративних мереж;
  • захист від фішингу та DDoS атак.

 

Недоліки:

  • зниження швидкості роботи в окремих випадках. Через шифрування, додатковий крок маршрутизації тощо;
  • ризик "злити" дані використовуючи безкоштовні або неперевірені VPN;
  • не всі пристрої підтримують VPN "за замовчуванням **.

** Вирішується використанням VPN на рівні роутера.

 

Як вибрати якісний VPN

Вибір ВПН залежить від такої кількості факторів, що окреслити все в межах однієї статті просто неможливо. Тому ми сформулюємо кілька стереотипних сценаріїв, один із яких, найімовірніше, буде близьким до того, що потрібно вам.

  • щоб обійти певні обмеження в одиничних випадках. У цьому разі підійде безкоштовний ВПН, але, переконайтеся, що ви не вводите в процесі дані своєї банківської картки. Потрібен приватний VPN;
  • для збору даних (парсингу). У такому разі необхідний динамічний VPN із потрібним набором характеристик;
  • для забезпечення анонімності та безпеки серфінгу на регулярній основі. Для цих завдань підійде бюджетний платний VPN, бажано динамічний (щоб постійно змінювалися IP-адреси);
  • для корпоративних цілей. Замовити розробку власної VPN-мережі програмістам і орендувати для цієї мети сервери з віртуальними машинами. Компанії, як правило, не можуть ризикувати довіряючи доступ до комерційної таємниці навіть відомим сервісам.

Також наводимо перелік загальних порад щодо вибору, які допоможуть відфільтрувати більшість поганих варіантів. Почати варто з того, щоб прочитати відгуки про роботу сервісу на майданчиках авторизованих магазинів на кшталт Google Play або AppStore (втім, навіть тут трапляються конфузи). Якщо ви читаєте відгуки на сайті будь-якого VPN сервісу, то врахуйте, що вони можуть бути проплаченими. Далі, радимо при виборі рухатися в такій послідовності:

  • Уважно перечитайте угоду користувача. Наприклад, є сервіси, які спрямовані на обхід обмежень. Вони просто надають користувачеві інший айпішник, але шифрування даних відсутнє. Відсутність шифрування зменшує час затримки;
  • Виберіть країну або регіон сервера. Більшість сервісів пропонують на вибір сервери в різних країнах. Для значної кількості користувачів це не принципово, але слід пам'ятати, що далі країна від вас географічно, то більша затримка.
  • Журнали логів VPN-серверів. Для досягнення повної анонімності та конфіденційності переконайтеся, що сервіс не зберігає інформацію про ваші відвідування. Деякі сервіси можуть зберігати таку інформацію, і хоч доступ до неї буде не у всіх, але її можуть надавати за запитом держави. Це можна уточнити в угоді користувача. 
  • Оновлення. Прогрес не стоїть на місці, тому сервіси, які активно підтримуються розробником, мають підвищені безпеку та важливі для користувача характеристики. Якщо VPN не оновлюється, то підвищується ймовірність, що зловмисники знайдуть уразливість в архітектурі, що дасть змогу викрасти ваші дані. Постійне оновлення - гарантія того, що можливі вразливості не будуть використовуватися зловмисниками.
  • Обмеження швидкості. Звичайно, миттєвого відгуку домогтися не вдасться, оскільки існує природна затримка. Але обмеження швидкості можуть бути штучними. Наприклад, деякі провайдери спеціально знижують швидкість для безкоштовної версії, щоб забезпечити додаткові переваги у платної підписки.

Технічна реалізація VPN може варіюватися залежно від використовуваних протоколів і конфігурацій. Деякі VPN-сервіси також можуть пропонувати додаткові функції, як-от захист від шкідливого ПЗ, блокування реклами або функції двофакторної аутентифікації.

Важливо зазначити, що безпека VPN залежить від протоколів шифрування, ключів безпеки та політики зберігання даних, що застосовуються VPN-провайдером. Під час вибору VPN-сервісу рекомендується звертати увагу на його репутацію та рейтинг у забезпеченні конфіденційності та безпеки.

Обмеження трафіку. Зустрічається рідше, але все ще є. Наприклад, у вас є 1 ГБ на день, після чого VPN стане недоступним.

 

Відмінності VPN від Proxy

Ці дві технології де в чому схожі. Але головна відмінність криється в шифруванні даних. VPN захищає весь мережевий трафік, тоді як проксі просто анонімізує запит клієнта і приховує його реальне місце розташування. VPN теж приховує вашу IP-адресу під час серфінгу, але, водночас, перенаправляє дані через зашифрований тунель. Статтю про те, "як вибрати Proxy" ви можете знайти у нашому блозі. 

 


Підсумки

  • VPN зазвичай асоціюється з необхідністю анонімного доступу або обходу блокування сайтів. Насправді його головна роль - забезпечення безпечного підключення та збереження особистих даних користувача.
  • Ступінь захищеності залежатиме від протоколу, який використовується. Найкращим на момент написання статті вважається OpenVPN.
  • Якщо вам регулярно потрібне захищене під'єднання, слід купити роутер із підтримкою VPN. Аналогічні можливості надає платна підписка на десктопні версії програм. 
  • Якщо вам періодично потрібно заходити на заблоковані сайти, то буде достатньо безкоштовного плагіна для браузера.
  • Щоб забезпечити захищеним підключенням корпоративну мережу або віддалених співробітників, слід уважно вивчити багато факторів. Для офісної мережі краще підійде відповідне мережеве обладнання. Для віддаленої роботи слід підібрати платну версію десктопної програми.
29.11.2023 1392
Популярні Нові

Підпишіться на розсилку і дізнавайтеся про новини та розпродажі першим!