Перевірте написання, чи введіть найближчий до вас
BRAIN-БЛОГ
Навіть у мирний час в Україні спостерігалися проблеми з електромережею, пов'язані з використанням застарілого обладнання та зношеністю ліній електропередач. Зараз ситуація погіршилась через регулярні атаки на нашу енергетичну інфраструктуру.
Крім очевидних незручностей, пов'язаних з відключенням світла, є низка менш помітних, але дуже суттєвих моментів. Вони пов'язані з коливаннями напруги в мережі та, як наслідок, негативно впливають на нашу комп'ютерну та побутову техніку.
У цій статті розберемося, які найпоширеніші проблеми з електромережею бувають, до чого можуть призвести, і як з ними можна боротися.
Зміст:
Більшість проблем із електрикою пов'язані з напругою. Відповідно до ДСТУ 50160:2014 номінальна напруга має становити 230 В. Допустимі відхилення ±10%, тобто 207-253 В, а за часів блекауту вона падала навіть до 190 В.
Також існує 2 поширені проблеми, не пов'язані з напругою:
Найпросунутіші типи захисного обладнання допоможуть убезпечити електроніку від усіх перелічених проблем, а простіші варіанти – лише деяких із них. Докладно про це розповідаємо далі за текстом.
Більшість електроприладів мають вбудовані запобіжники, але вони зазвичай спрацьовують лише в ситуаціях, коли параметри струму підходять до критичних. Подібний захист підвищує шанс "виживання" техніки, але він не може бути повноцінною альтернативою спеціальному устаткуванню.
Необхідний тип захисту залежатиме від «тендітності» електроніки. Наприклад, ви могли чути про «невбивні» радянські холодильники, а якщо живете в сільській місцевості або зайняті на виробництві, то могли бачити робочі електромотори 60-х років випуску. Це пов’язано не з просунутістю, а навпаки – з примітивністю технологій. У подібній техніці використовуються масивні мікросхеми, потіжна обмотка: як наслідок ККД падає, але чутливість до поганого струму знижується. (Втім, тоді ніхто не гнався за надійністю. Справжня причина використання подібної електроніки – низька собівартість, але про це не будемо.)
Сучасні напівпровідники стали технологічнішими і в рази меншими за своїх попередників, що зробило їх більш ефективними. При цьому мікросхеми стали більш чутливі. Через це вони можуть реагувати навіть на, здавалося б, невинні шуми.
В наш час все ще використовується низка побутової техніки, в якій практично немає такої електроніки. Це обігрівачі, електрочайники, бойлери в яких використовуютьється механічне управління. Для них достатньо захисту лише від високої напруги та її перепадів.
Все, що має цифрове керування (можна легко впізнати за наявністю дисплея) – чутливіше, а отже, вимагає вирівнювання струму. У таких випадках рятують стабілізатори та джерела безперебійного живлення.
Не слід забувати про те, що комп'ютерній техніці не йдуть на користь різкі відключення. Вони не дозволяють коректно завершити роботу, що може призводити до втрати даних і серйозніших проблем. «Не люблять» різке відключення монітори та телевізори, особливо створені з використанням OLED-матриць. У таких випадках слід подумати про покупку джерела безперебійного живлення, яке на деякий час забезпечить резервне живлення.
При виборі ДБЖ важливою особливістю є синусоїда змінного струму. Безперебійники бувають з апроксимованою (ступінчастою) та правильною синусоїдою. Для більшості техніки, зокрема комп'ютерів, підходить перший варіант. У деяких випадках необхідний ДБЖ виключно з правильною синусоїдою. Наприклад, для насосів, холодильників, пральних машин та іншої техніки, що оснащується електромотором.
Всі лічильники електроенергії оснащені автоматичним запобіжником (“пробкою”), який спрацьовує при досягненні напруги близько 250 В. Це рятує всю мережу від короткого замикання, але не факт, що вбереже вашу техніку. Тому хоч прожити без додаткового захисту можна, краще забезпечити додаткову безпеку. Для цього використовується 4 типи обладнання:
Як ми писали на початку, на стабільність струму впливає обладнання та дроти, за допомогою яких здійснюється передача електроенергії. Це стосується не лише ЛЕП, але й домашньої проводки. У цьому питанні слід запросити спеціаліста, оскільки самостійну діагностику провести складно: потрібні специфічні знання та тестери.
Почати варто із заземлення. Воно дозволяє зменшити перешкоди в мережі, але найголовніше – захищає від перенапруги і дозволяє відводити статичну електрику. За сучасними будівельними нормами заземлення є обов'язковим, тому є у всіх новобудовах. У старій забудові воно може бути відсутнім. Також питання заземлення часто ігнорують у приватному секторі, особливо якщо будівництво чи ремонт здійснювалися самотужки.
Проблеми зі струмом можуть бути пов'язані зі старою проводкою. Зазвичай вона здатна прослужити 50 років і більше, але діагностику слід проводити хоча б раз на 5 років. Позапланові перевірки потрібні, якщо квартиру затопило чи приміщення довго було без опалення.
Зістарювання проводки переважно пов'язане з тим, що під впливом зовнішніх чинників ізоляція зношується. У ній можуть з'являтися тріщини, які спричиняють коротке замикання та перегрівання, що у свою чергу не тільки шкодить техніці, а й може спричинити пожежу.
Також для старої проводки характерною проблемою є недостатня пропускна здатність. Наприклад, за часів совітів розвинений соціалізм передбачав, що люди матимуть лише найнеобхідніше з техніки. Це призводить до того, що в старій забудові проводка може не впоратися з навантаженням при одночасному роботі пральної машинки, бойлера, комп'ютера та інших девайсів з високим енергоспоживанням.
Ласкаво просимо
Ласкаво просимо
Дякуємо
за реєстрацію!
Вам нараховано
грн BrainUp
на бонусний рахунок
Угода
Помилка