Перевірте написання, чи введіть найближчий до вас
BRAIN-БЛОГ
При покупці електричного обігрівача найчастіше орієнтуються лише на те, яку площу він здатний опалювати. На перший погляд цього достатньо, але насправді при такому підході «за бортом» виявляється багато факторів, які заслуговують на увагу.
У цій статті ми пропонуємо вам докладну інструкцію з вибору обігрівача. У ній розповідаємо про плюси і мінуси різних видів електрообігрівачів, їх основні характеристики, а також важливі критерії вибору, на які часто не звертають уваги.
Також вас може зацікавити наш рейтинг обігрівачів, для якого ми відібрали 15 найкращих моделей під різний бюджет.
Зміст:
Підсумки: короткі поради щодо вибору.
Залежно від влаштування обігрівачі ділять на 5 типів. Може здатися, що принцип роботи менш важливий ніж опалювана площа. Насправді від влаштування обігрівача залежить його економічність, зручність, безпека та інші фактори.
У цій частині статті ми розповімо про основні особливості різних видів обігрівачів. При цьому моделі можуть відноситься до одного типу, але відрізнятися за характеристиками, типом управління, ступенем захисту, наявністю додаткових режимів роботи. Про ці фактори докладно розповідаємо у другій частині даного матеріалу.
Мабуть, найпопулярнішими є конвекторні обігрівачі. Вони просто влаштовані, і за рахунок цього недорогі та надійні.
В основі даного типу лежить принцип конвекції (звідки і походить назва):
Холодне повітря важче за тепле, тому збирається внизу приміщення. У нижній частині конвектора знаходяться прорізи, через які проводиться забір повітря.
Далі воно потрапляє на ТЕН, нагрівається і виходить через отвори зверху корпусу.
Завдяки конвекції повітря у приміщенні постійно перемішується, що забезпечує підтримку постійної температури. Плюсом є те, що перемішування відбувається безшумно. Мінусом – природна конвекція протікає повільно, тобто на набір температури знадобиться час.
При виборі конвектора зверніть увагу на тип нагрівача:
Трубчастий. Найпростіший варіант нагрівача, який представляє собою трубку. Конструкція матеріаломістка, за рахунок чого надійна. Недоліками порівняно з іншими типами ТЕНів є більша вага та менший ККД (на нагрівання буде витрачатися більше електроенергії).
Голчастий. ТЕН у вигляді дротяної «ялинки»: від основного нагрівача відходять голки для збільшення площі тепловіддачі. Завдяки цьому прискорюється прогрів повітря. Виготовлення такого тена вимагає менше матеріалу, що позначається на ціні та робить конвектор легшим. При цьому голки можуть пошкодитись у разі падіння або сильного удару. Також вони можуть перегоріти, якщо не спрацює термостат.
Х-подібний. Використовується той же принцип, що й у радіаторі автомобіля: до основного нагрівача прикріплені пластини, що збільшує площу тепловіддачі. Х-подібний ТЕН прогріває повітря швидше за голчастий, але має менший ККД.
Плюси |
Мінуси |
---|---|
тиха робота |
на прогрівання кімнати може знадобитися багато часу |
закритий нагрівач не сушить повітря |
Мінусом конвекторів є те, що їм потрібно багато часу на прогрів приміщення. Цього недоліку позбавлені тепловентилятори, або як їх називають у народі – дуйчики.
Головною особливістю цього типу обігрівачів є наявність вентилятора. Він забезпечує штучне перемішування повітря, завдяки чому приміщення швидше прогрівається.
З вентилятором пов'язані і 2 головні мінуси. По-перше, він створює шум. Через це тепловентилятор навряд чи підійде, якщо ви плануєте залишати обігрівач увімкненим на ніч. По-друге, він може піднімати пил. Тому перед використанням бажано провести ретельне вологе прибирання, не пропускаючи жодного кута.
Одним із плюсів тепловентиляторів називають вартість. Насправді далеко не всі моделі належать до бюджетних обігрівачів. Деякі мають просунуте керування, дизайнерський корпус, додаткові системи безпеки та відповідну вартість.
Плюсом тепловентиляторів є те, що на відміну від інших обігрівачів вони знайдуть застосування і в теплу пору року. Більшість моделей може працювати в режимі обдування (без увімкненого ТЕНу). Звісно, це не інверторний кондиціонер, але також добре.
При виборі тепловентилятора звертайте увагу на тип ТЕНу:
Спіральний. Нагрівач із тонкого дроту. Швидко набирає температуру, але сушить повітря. Крім того, спіраль може пошкодитися у разі падіння чи удару.
Керамічні. Даний тип надійніший, а також не спалює кисень. При цьому тепловентилятори з керамічним ТЕНом коштують дорожче.
Теплові гармати по суті є підвидом тепловентиляторів. Найчастіше вони виділяються лише більшою потужністю (зазвичай від 2 кВт), оскільки призначені для обігріву великих приміщень, наприклад складів, гаражів, майстерень. При виборі теплової гармати обов'язково звертайте увагу на ступінь захисту від вологи та пилу, оскільки часто доводиться працювати не в кращих умовах.
Плюси |
Мінуси |
---|---|
швидке прогрівання приміщення |
шум при роботі |
доступна вартість |
може пересушувати повітря (залежно від типу ТЕНу) |
режим обдування |
У більшості обігрівачів використовується ТЕН, який напряму (відкритий) або через елементи корпусу (закритий) нагріває навколишнє повітря. В інфрачервоних моделях реалізовано зовсім інший принцип.
У таких обігрівачах використовують ІЧ-випромінювання. Інфрачервоні промені не взаємодіють безпосередньо із повітрям. Вони нагрівають предмети, на які падає випромінювання. Як результат: при включенні ви відразу відчуєте тепло, навіть якщо знаходитесь на відкритому повітрі. Тому ІЧ-обігрівачі – найкращий варіант для вулиці, відкритих терас.
Примітка: не всі інфрачервоні обігрівачі підходять для вулиці. Для використання на відкритому повітрі призначені моделі, які відповідають стандарту IP44 та вище. Докладніше про рівень пило- та вологозахисту читайте за посиланням.
Найчастіше такий принцип є однозначним плюсом, але є і підводні камені. Так, тепло відчуватиметься лише тоді, коли ви знаходитесь в зоні випромінювання. Варто відійти убік, і ефект зникає. Повітря прогріватиметься вже від предметів, що займає більше часу.
Звідси випливає, що для інфрачервоних обігрівачів дуже важливим є спосіб установки. Ідеальний варіант – це модель на ніжці, оскільки її можна без проблем переставляти по кімнаті. При кріпленні на стіну змінювати зону обігріву стає проблематично.
Підлогові ІЧ-обігрівачі без опори не завжди зручні. Вони світять під кутом знизу вгору, а тому випромінювання не вдасться направити на горизонтальну поврехню, яка знаходиться вище, наприклад, диван чи ліжко.
У більшості моделей інфрачервоний випромінювач виконаний у вигляді лампи. Рідше зустрічаються настінні обігрівачі у вигляді фотошпалер, у яких використовується ІЧ-стрічка. Стрічкові нагрівачі мають помітно меншу потужність, тому ефект від їх використання дуже слабкий.
Примітка: щоб інфрачервона стрічка давала помітний ефект, вона повинна мати велику площу. Тому на відміну від обігрівачів-плакатів, тепла підлога з ІЧ-нагрівачем зарекомендувала себе добре.
Лампа ІЧ-обігрівача за будовою нагадує лампочку розжарювання: скляна оболонка, всередині якої у вакуумі знаходиться спіраль. Найчастіше використовується спіраль із 2 матеріалів:
Вольфрам. Завдяки доступній ціні найпоширеніший варіант. Термін служби, як правило, становить близько 2,5 тисячі годин.
Фламентин. Використовуються у деяких обігрівачах UFO. Фламентин – сплав із 14 металів із більшим ніж у вольфраму терміном служби. Така спіраль за правильної експлуатації має ресурс 9000 годин.
Менш поширеними є галогенові та кварцові ІЧ-лампи. ККД у всіх типів приблизно однаковий: 92-95%. За цим показником інфрачервоні моделі виграють в інших видів обігрівачів, тобто є найекономічнішими.
Плюси |
Мінуси |
---|---|
тепло відчувається відразу після включення |
ІЧ-лампи вимагають продуманої установки |
можна використовувати на вулиці |
|
високий ККД |
Всі розглянуті вище варіанти мають загальний недолік: як тільки ви вимкнете обігрівач, тепло почне пропадати. За рахунок важкої плити керамічні обігрівачі позбавлені цього недоліку. Вона накопичує тепло, а при вимиканні поступово віддає його. Ступінь інерційності залежатиме від ваги плити. При виборі потрібно дотримуватися балансу, адже висока інерційність це добре, але монтувати на стіну або переміщати по кімнаті 20-кілограмовий прилад – сумнівне задоволення.
Плюс керамічних обігрівачів полягає в тому, що вони не висушують повітря. Воно не контактує безпосередньо з ТЕНом, а тому не з'являється запах горілого пилу.
У ролі нагрівача виступає звичайний ТЕН або ІЧ-випромінювач. Зауважте, що інфрачервоні промені нагрівають плиту і не проходять крізь неї. Тобто не варто очікувати на такий самий ефект, як від ІЧ-обігрівачів.
Часто керамічні обігрівачі використовують у ванній кімнаті, але тут варто бути уважним. Не всі моделі можуть без проблем переносити вплив пари та крапель води. Перед покупкою обов'язково уточнюйте, який рівень вологозахисту моделі.
Плюси |
Мінуси |
---|---|
висока інерційність |
більшість моделей важкі, що ускладнює монтаж та переміщення |
не сушать повітря |
Як і в минулому варіанті, інерційність є сильною стороною масляних обігрівачів. За будовою вони схожі на опалювальну батарею, тільки замість води заповнені мінеральною оливою. Рівень інерційності залежить від кількості секцій обігрівача, а отже від об’єму наповнювача.
Раніше масляні обігрівачі були популярними. У наш час їх купують все рідше, тому що керамічні моделі дешевші, але мають ті самі плюси. Більші переваги мають лише оливні моделі із вбудованим тепловентилятором. Великий об’єм наповнювача забезпечує високу інерційність, а вентилятор дозволяє швидше прогріти приміщення. Прикладом таких обігрівачів є Vinga VOH-013XF1 і Vinga VOH-011XF1.
Плюси |
Мінуси |
---|---|
висока інерційність |
важкі |
не сушать повітря |
дають однакові переваги з керамічними моделями, але коштують дорожче |
Як варіант обігріву приватного будинку, виробничої чи офісної будівлі варто розглянути електричний котел. Він не є обігрівачем у класичному розумінні, але заслуговує на згадку.
Електрокотел у складі опалювальної системи може обігрівати більші площі, чим перевершує обігрівачі. Перевагами в порівнянні з твердопаливними та газовими котлами є безпека (відсутній відкритий вогонь), простіша установка (не потрібно підводити газ, робити вентиляцію для відведення продуктів горіння).
Плюси |
Мінуси |
---|---|
підходить для обігріву великих площ |
може працювати лише у складі водяної системи опалення |
безпечніші за паливні котли |
Похідні обігрівачі призначені в першу чергу для туристів, але не зайвим буде мати такий вдома на випадок екстреної ситуації. За конструкцією вони бувають різні. Найпростіший варіант – хімічні (термопакети) та каталітичні грілки. Набагато ефективніші ІЧ-обігрівачі, в яких джерелом енергії виступає газ з туристичного пальника.
Тип обігрівача говорить тільки про загальні переваги та недоліки. Конкретну інформацію про прилад можна отримати з параметрів. За цими параметрами можна порівнювати різні моделі, щоб визначити, яка найкраще підійде для вашого випадку.
Під продуктивністю розуміють площу приміщення, яку обігрівач зможе самостійно нагріти. Вона вказується у квадратних метрах (м²). Тут важливо розуміти кілька моментів. Головний із них: характеристики приміщення можуть суттєво вплинути на продуктивність.
Наприклад, якщо це кімната з утепленими стінами та металопластиковими вікнами, то втрати тепла будуть мінімальними. У такому випадку можна купити обігрівач з продуктивністю, що дорівнює площі приміщення. Якщо утеплення відсутнє та стоять дерев'яні вікна, то краще вибрати модель із запасом продуктивності.
Також із запасом варто вибирати обігрівачі для складських, виробничих та деяких офісних приміщень, навіть якщо у них гарна теплоізоляція. Це пов'язано з висотою стель: прогріти потрібно більший об'єм повітря, а отже необхідне потужніше обладнання. Для спеціалізованих моделей продуктивність часто вказується у кубічних метрах (м³), як у промислової моделі SUNWAY SW-PRO4000/2.
Потужність – характеристика, що свідчить про енергоспоживання. Вимірюється вона у ватах (Вт). Потужність та продуктивність – взаємозалежні характеристики. Існує усереднена формула: на обігрів 1 м² потрібно 100 Вт потужності. Є обігрівачі з високим ККД, для яких на 1 м² витрачається 80 Вт. Зазвичай це інфрачервоні чи керамічні моделі.
Більшість обігрівачів мають кілька режимів роботи з різним енергоспоживанням. У такому разі продуктивність вказується для максимальної потужності. Тобто при виборі економного режиму площа, що обігрівається, буде меншою.
Насамкінець залишилися моменти, які впливають на зручність використання обігрівача.
Найпростіші обігрівачі можуть не мати управління як такого: натиснув кнопку ВКЛ – він працює, ВИМК – не працює. У деяких випадках можна вдовольнитись і цим. Але наявність керування робить використання обігрівача куди комфортнішим, дозволяє точніше налаштовувати його роботу.
Є 3 види керування обігрівачів:
Механічне. Складається із термостата, таймера, перемикача режимів. Простий у реалізації, дешевий та надійний спосіб, але точність залишає бажати кращого. Наприклад, термостат спрацьовує при досягненні певної температури ТЕНу, а не навколишнього повітря. Перемикач режимів змінює споживану потужність або включає/відключає нагрівачі, якщо їх кілька.
Цифрове. Реалізовано за допомогою вбудованого дисплея та мікросхеми, що забезпечує значно більше можливостей. Найпростіше: точний вибір температури. Набагато цікавіша наявність складних програм у деяких моделей. Наприклад, ви приходите в холодне приміщення, включаєте обігрівач, і він спочатку працює на максимум, а потім перемикається на економний режим для підтримки температури.
Дистанційне. У більшості випадків це обігрівачі з цифровим керуванням, які мають пульт ДК. Можна без проблем обходитися без пульта, але з ним зручніше. Тільки уявіть: ви прокидаєтеся від того, що відчуваєте холод, і замість того, щоб вилазити з-під ковдри та йти до обігрівача, вам потрібно лише простягнути руку та натиснути кілька кнопок на пульті. Просунуті моделі, призначені для використання в системі розумного будинку, підтримують керування через Wi-Fi.
Підлогові. Найпоширеніший варіант – ніжки. Для важких обігрівачів бажано наявність коліщаток.
Настільні. Легкі обігрівачі для встановлення на стіл. Зазвичай у такому форматі випускаються тепловентилятори. Настільні моделі можна встановити і на підлогу, але не всі. Так, більшість тепловентиляторів випускають із дротом довжиною до 1 м, а стандартна висота розеток – 1,2-1,3 м. Тобто така модель до підлоги просто не дістане.
Настінні. З одного боку завдяки монтажу на стіну обігрівач не заважатиме під ногами. З іншого, щоб його перемістити, доведеться повозитися. Для інфрачервоних обігрівачів рекомендується уточнити наявність шарнірів, які дозволяють направити випромінювання на потрібну зону.
Стельові. У такому форматі випускаються інфрачервоні лампи для офісів та складських приміщень.
Вмонтовані. Деякі керамічні обігрівачі призначені для встановлення в нішу, щоб поверхня плити була на одному рівні зі стіною.
При виборі також уточнюйте довжину кабелю. Якщо він буде коротким, може знадобитися подовжувач.
Уся побутова техніка з нагрівальними елементами потребують обережного поводження. Для обігрівачів важливим фактором є наявність запобіжників, які знижують можливість виникнення пожежі.
Від перегріву. ТЕН відключиться при досягненні критичної температури.
Від проблем із мережею. Вбудовані запобіжники, які вбережуть електронні вузли під час перепадів напруги. Якщо такого запобіжника немає, рекомендується підключати обігрівач через мережевий фільтр або реле напруги (вольт-протектор).
Від перекидання. ТЕН відключиться у разі падіння обігрівача.
Зверніть увагу: захист від перекидання просто відключає нагрівач, щоб не допустити пожежі, але не запобігає можливим поломкам. Тому при встановленні обігрівача обов'язково переконайтеся, що він прийняв стійке положення, а дріт живлення лежить так, щоб ви його випадково не зачепили.
Від потрапляння пилу та вологи. Хороша герметизація вузлів керування та закритий ТЕН дозволяють використовувати обігрівач за підвищеної вологості, на відкритому повітрі, у виробничих приміщеннях з підвищеним утворенням пилу.
У разі вибору переконайтеся, що модель підтримує кілька режимів з різною потужністю. Зазвичай їх від двох до п'яти. Чим більше – тим краще, оскільки дає вам більше можливостей регулювання. Крім того, деякі обігрівачі підтримують специфічні режими:
Еко. Режим із зниженим енергоспоживанням.
Захист від замерзання. При наближенні температури до нуля, обігрівач автоматично вмикатиметься і працюватиме деякий час «на мінімальних обертах». Функція корисна для гаража, щоб у системі автомобіля не замерзала вода.
Відкладений старт. Деякі моделі дозволяють скласти розклад роботи за допомогою вбудованого таймера. Наприклад, обігрівач буде вмикатися за деякий час до вашого приходу з роботи, щоб ви поверталися в теплий будинок.
Для квартири. Є сенс подумати про встановлення інверторного кондиціонера, який може працювати і на охолодження, і на обігрів, а тому буде корисним у будь-яку пору року. Якщо ви шукаєте саме обігрівач, то вибирайте тепловентилятор або конвектор. Вони компактні та легкі, за рахунок чого їх можна легко переміщати квартирою, а за непотрібності прибрати в шафу.
Для приватного будинку. Найкраще подумати про встановлення опалювального котла. Якщо вам потрібен саме обігрівач, то вибирайте будь-яку підлогову модель, яку можна буде переносити з кімнати в кімнату.
Для розумного будинку. Обігрівач будь-якого типу із підключенням через Wi-Fi та іншими можливостями смарт-керування.
Для вулиці. ІЧ-обігрівач із стійкою опорою, щоб її не перекинули домашні тварини або порив вітру. Для тераси може підійти настінна модель.
Для ванної. Якщо у вас невелика ванна кімната, подумайте про встановлення сушарки для рушників. Її цілком вистачить, щоб підтримувати постійну температуру при зачинених дверях. Для великої ванної кімнати є два варіанти. Перший для постійного використання: настінний керамічний обігрівач. Другий варіант: конвектор з вологозахистом, який можна буде використовувати в іншій кімнаті, а при необхідності швидко перенести у ванну кімнату.
Для дачі. Оптимальний варіант – теплова гармата. Так ви зможете швидко прогріти дачу після приїзду. Також швидкий ефект дають інфрачервоні обігрівачі, але в даному випадку обмежена зона дії є недоліком.
Для офісу. В опенспейсі найкраще підійде інфрачервоний стелевий обігрівач. Для невеликого офісу можна обійтися конвектором, бажано настінним, щоб співробітники не перечіпалися через нього.
Для майстерні/гаража. Теплова гармата або промисловий інфрачервоний обігрівач з гарним захистом від попадання пилу. Корисною функцією буде захист від замерзання.
Ласкаво просимо
Ласкаво просимо
Дякуємо
за реєстрацію!
Вам нараховано
грн BrainUp
на бонусний рахунок
Угода
Помилка