За вашим запитом нічого не знайдено. Спробуйте уточнити свій запит
Категорії:
Результати в категорії:
Замовити дзвінок

BRAIN-БЛОГ

Як вибрати рацію для полювання, туризму, охорони, тероборони?

img

Радіозв'язок у повсякденному житті не замінить мобільний телефон. Натомість він буде незамінний «у полі» і суттєво спростить комунікацію в деяких сферах діяльності (охорона, спортивні змагання).

У цій статті ми розповімо, що потрібно знати при виборі портативної рації. Після її прочитання вас не лякатимуть описи в інтернет-магазинах і не зможуть заплутати продавці у магазинах фізичних.

 

Зміст:

Як працює рація

Види радіостанцій

Основні характеристики

Від чого залежить функціонал рації

Як вибрати рацію залежно від завдань

Підсумки


 

 

Принцип роботи рації

Рація – це пристрій для голосового зв'язку, в якому сигнал передається за допомогою радіохвиль. Спосіб передачі такий самий, як у мобільних телефонах, але є одна кардинальна відмінність.

У випадку з мобільним телефоном, якщо ви знаходитесь поза зоною покриття (далеко від вежі-ретранслятора), то не зможете зателефонувати людині, навіть якщо вона стоїть за кілька метрів від вас. Радіостанції не залежать від ретрансляторів, і ви можете зв'язатися з будь-яким сумісним пристроєм, який знаходиться в радіусі дії передавача.

Рації набагато зручніші за телефони для координації групи. Передача здійснюється миттєво (без дозвону) і відразу на всі пристрої, налаштовані на одну частоту. Цю перевагу використовують в охороні, організації масових заходів.

Які бувають рації

Існує багато класифікацій рацій залежно від їх габаритів, способу передачі сигналу, модуляції, тощо.

Залежно від розмірів виділяють:

  • Радіостанції. Це прилади великої потужності та дальності роботи. Бувають бортові (авіаційні, автомобільні) та стаціонарні. Вони працюють від зовнішнього джерела енергії: акумулятора або електромережі.

Бортова радіостанція

  • Портативні рації. Відрізняються компактністю та можливістю автономної роботи від вбудованого акумулятора/батарейок.

У цій статті ми зосередимося на портативних раціях, але принцип вибору радіостанцій такий самий.

За призначенням виділяють рації:

  • Безліцензійні. Для покупки та використання не потрібен дозвіл. До цієї категорії потрапляє більшість портативних рацій. Аматорські моделі мають базовий функціонал і радіус дії до 10-15 км.

  • Професійні. Працюють у закритих діапазонах, призначених для військового зв'язку, авіації, рятувальників, тощо. Професійних моделей у вільному продажу немає.

  • Любительські. Устаткування для радіоаматорів. Воно має просунуті характеристики в порівнянні з аматорськими моделями, але приймач необхідно реєструвати.

Залежно від принципу передачі сигналу:

  • Аналогові. Погано передають сигнал у багатоповерховій забудові, але на відкритій місцевості за рівних характеристик мають більшу ніж у цифрових рацій дальність.

  • Цифрові. Добре передають сигнал у зашумленому середовищі, тобто ідеально підходять для міста. Також вони краще очищають голос від стороннього шуму, що спрощує комунікацію. Величезною перевагою цифри над аналогом є можливість зашифрувати сигнал. При виборі варто враховувати, що є багато стандартів цифрового радіозв'язку, кожен із яких має свої особливості.

  • Аналогово-цифрові. Підтримують обидва способи передачі, і користувач може вибрати найкращий на даний момент варіант.

Аналогові та цифрові моделі не сумісні між собою, і в групі мають бути рації одного типу. Якщо ви шукаєте станцію для силових структур, тероборони або охорони, то купуйте тільки цифрові, оскільки вони забезпечують захищений зв'язок (про нього розказано нижче).

Залежно від типу модуляції сигналу виділяють:

  • FM (частотна модуляція). Найпоширеніший варіант, оскільки забезпечує хорошу дальність та чистоту сигналу.

  • AM (амплітудна модуляція). Існують, але практично не продаються, оскільки стандарт AM за всіма параметрами гірший за FM.

  • AM/FM. За замовчуванням працюють у режимі FM, але за потреби можна перейти на AM.

Рації AM та AM/FM призначені для радіоаматорів та деяких специфічних сфер. У більшості випадків для покупки варто розглядати тільки FM моделі.

Основні характеристики

Незалежно від сфери діяльності вимоги користувачів зводяться до 4 пунктів:

  • стабільна та чиста передача;

  • хороша дальність;

  • автономність;

  • захищеність (необхідна для охорони, військових).

Які характеристики повинна мати рація, щоб відповідати цим вимогам, розповідаємо далі.

Дальність

Дальність радіозв'язку залежить від багатьох факторів:

  • Вихідна потужність передавача. Залежно від частоти (про неї читайте нижче), більшість портативних рацій мають вихідну потужність 0,5 Вт або 5 Вт. 0,5 Вт дає дальність до 5 км, а 5 Вт – до 15 км. При цьому дві моделі з однаковою потужністю можуть мати різну дальність.

  • Чутливість приймача. Чим більший цей показник, тим слабший сигнал може зловити рація.

  • Антена. Коротка антена забезпечує меншу дальність, але ширше охоплення. Довгі антени забезпечують сильніший сигнал, відповідно, більшу дальність. Але цей сигнал вужче спрямований, і вам потрібно буде зорієнтувати антену в сектор, в якому знаходиться приймаючий пристрій.

Змінні антени

Примітка для тих, хто купує рації на групу: потрібно брати моделі з однаковою дальністю (а краще ідентичні). Так вдасться уникнути ситуації, коли вас чують, але не можуть відповісти. Це трапляється, коли вихідна потужність передавальної рації більша, ніж у приймаючої, або чутливість приймаючої – більша, ніж у передавальної.

Не є характеристиками радіостанції, але впливають на дальність:

  • Оточення (забудова, ліс, відкрита місцевість). У параметрах вказується дальність для рації, розташованої на відкритій місцевості. У лісі дальність трохи падає: через деревину радіохвилі проходять майже без втрат. Найскладніші для спілкування по радіозв'язку умови – міська забудова. По-перше, бетон, цегла та камінь істотно ускладнюють поширення радіохвиль; по-друге, у місті багато приладів, які генерують перешкоди.

  • Висота. Чим вище знаходиться передавач – тим далі проходить сигнал. Якщо ви перебуватимете на пагорбі або горі, то зв'язок «добиватиме» далі. І навпаки: якщо ви в улоговині, то зловити передачу складніше.

Щоб підвищити переговорну дальність або мінімізувати вплив забудови, використовуються ретранслятори. Деякі портативні рації можуть працювати у режимі ретранслятора.

Потужність рації

У попередньому пункті ми пояснили, на що впливає потужність, але варто додати кілька слів. У продажу є радіостанції потужністю понад 5 Вт. Їх продають без спеціального дозволу, але для використання необхідно пройти реєстрацію в UARL.

Робоча частота

Здатність проходити через перешкоди залежить від діапазону частот. На даний момент актуальні рації:

  • VHF –  136–174 МГц. Також називають метровим діапазоном та ультракороткими радіохвилями (УКХ). Рації з таким діапазоном купують для відкритої місцевості та лісу.

  • UHF – 400–520 МГц. Також називають дециметровим діапазоном та ультрависокими радіохвилями (УВХ). UHF рації варто купувати для зв'язку в умовах забудови.

Кількість каналів/комірок пам'яті

Каналом називається обмежена смуга частот, на якій підтримується зв'язок. Портативні рації бувають:

  • Одноканальні. Працюють на прийом-передачу лише в одному каналі.

  • Двоканальні. Мають 2 активні канали, між якими можна перемикатися натисканням клавіші A/B. Варіант дуже зручний, якщо є дві групи людей, яким потрібно давати різні команди. Щоб не засмічувати ефір, можна посадити їх на різні канали. Корисною функцією для двоканальних моделей є подвійний прийом (TDR). При її активації рація сканує обидва канали, і автоматично перемикається на той, яким йде передача.

Двоканальна портативна рація

Не варто плутати канальність та комірки пам'яті. Сучасні цифрові рації мають від 6 до сотень комірок пам'яті. У кожній ви можете зберегти робочу частоту, але швидко перемкнути її не вдасться.

Може здатися, що чим більше комірок, тим краще, але це не завжди так. Якщо їх буде кілька десятків, то підвищується можливість переключитися не на той канал. Для простих користувачів вистачить і 5 каналів.

У випадку з охороною або військовими завданнями має сенс зберігати десятки частот, які використовуються як резервні канали.

Тип елементів живлення

Портативні рації оснащуються акумуляторами:

  • Літій-іонними (Li-ion). Найпоширеніший тип акумуляторів, який у нормальних умовах показує себе добре. Проблеми виникають у зимовий час, коли енергоємність Li-ion батарей падає.

  • Нікель-металгідридними (Ni-MH). Акумулятори мають меншу енергоємність порівняно з літій-іонними та довше заряджаються. Перевага одна: при від’ємних температурах ємність знижується несуттєво. Тобто рації з Ni-MH-батареями має сенс купувати любителям гірськолижного спорту, в інших випадках недоліки переважатимуть.

  • АА-батарейками. З одного боку, такі батареї продаються майже в усіх магазинах. З іншого – рації найчастіше використовуються у місцевості, де магазини зустрічаються нечасто. Ще один недолік АА-батарейок: жоден індикатор не зможе коректно відобразити рівень заряду.

Аргументом на користь ходових моделей рацій є те, що до них ви завжди зможете докупити АКБ. Маючи в запасі 1 батарею, ви вдвічі підвищуєте автономність. Також деякі рації підтримують зарядку через USB, тобто їх можна заряджати від повербанку. У нас на сайті є рейтинг найкращих повербанків, серед них ті, які добре покажуть себе в екстремальних умовах.

Захищеність

Питання безпеки можна розбити на кілька пунктів.

  • Фізичний захист. Для екстремальних умов купуйте рацію з алюмінієвим протиударним корпусом. Зверніть увагу на пило- та вологозахист (докладніше про стандарт захисту IP читайте тут).

  • Захист від пеленгації. Важливий момент для військових. Під час кожного сеансу зв'язку випромінюються радіохвилі, які можуть засікти, перехопити або заглушити. Щоб знизити можливість перехоплення, купуйте рації з імпульсним режимом передачі. Така рація записує повідомлення, шифрує його і передає коротким імпульсом, який складно запеленгувати.

  • Шифрування сигналу. Якщо ви шукаєте рацію для тероборони, вона повинна відповідати стандартам AES128 або AES256. У такому разі навіть якщо сигнал перехоплять, не зможуть його розшифрувати.

  • Сигнал зниженого енерговипромінювання. Чим потужніший сигнал, тим простіше його відстежити. Деякі рації мають режим, у якому для ускладнення пеленгації потужність передавача знижується до 0,1 Вт. При цьому дальність зв'язку впаде до кількох сотень метрів, тобто використовувати такий режим вийде не завжди.

Чутливість мікрофону

Від чутливості мікрофона залежить, наскільки близько до обличчя потрібно тримати рацію. Виробники рідко вказують її в характеристиках, тому доведеться проводити тест перед покупкою або читати відгуки від користувачів.

У дешевих моделях можуть стояти погані мікрофони, які потрібно підносити впритул до рота («жувати рацію»). Якщо використовуються нормальні комплектуючі, то рація добре вловлює голос на відстані 10-20 см від обличчя.

У деяких випадках потрібні мікрофони із підвищеною чутливістю або лорингофони. Їх використовують військові, щоби у критичних ситуаціях можна було вести переговори пошепки.

Функціонал рації

Можливості рації і те, наскільки зручно її використовувати, залежить від трьох факторів:

  • програмне забезпечення;

  • інтерфейс;

  • комплектуючі.

Прошивка

Рації продаються у повністю робочому стані, але у більшості випадків вимагають перепрошивки, щоб синхронізувати пристрої між собою.

Проблем із прошивкою обладнання фірм Baofeng та Motorola практично не виникає. З іншими виробниками бувають труднощі, тому що може бути відсутнє ПЗ або люди, які вміють цим ПЗ користуватися.

Інтерфейс

У більшості моделей інтерфейс продуманий: спочатку можуть виникати труднощі, але згодом до рації звикаєш. При виборі звертайте увагу на такі моменти:

  • Екран. Істотно спрощує роботу, оскільки на екрані виводиться інформація про канал, силу сигналу, рівень заряду. З екраном набагато простіше внести зміни до налаштувань.

Рація з дисплеєм

  • Кількість клавіш. При виборі враховуйте, що новачкам складніше розібратися з раціями, які мають багато кнопок.

  • Блокування клавіатури. Корисна функція, щоб користувач не збив налаштування.

  • Індикатор заряду. Найзручніший варіант – відображення на екрані. Якщо дисплей відсутній, то використовується світлодіод, який змінює колір залежно від стану батареї. При денному освітленні сигнал світлодіода про низький заряд можна не помітити, тому корисним буде звукове сповіщення.

  • Регулювання гучності. Є не на всіх раціях, що варто враховувати при покупці.

Комплектуючі

Великим плюсом буде можливість придбати додаткові комплектуючі:

  • Акумулятори. Якщо немає можливості купити змінний/додатковий акумулятор, краще знайти іншу модель.

  • Антена. Змінні антени використовують для того, щоб отримати сильніший сигнал.

  • Гарнітура. Звук передаватиметься у навушник. Гарнітури потрібні для силових структур та охорони, щоб люди, які перебувають поруч, не чули переговори.

Гарнітура для рації

  • Тангента (маніпулятор). Щоб постійно не діставати рацію можна використовувати маніпулятор. Це динамік, мікрофон та основні кнопки в окремому корпусі, які підключають до рації за допомогою гнучкого дроту.

Як вибрати рацію залежно від сфери використання:

  • Для будівельників. Модель в UHF-діапазоні з потужністю 0,5 Вт – вона має достатню дальність і добре "пробиває" стіни.

  • Для туристів. VHF-рація на 5 Вт із ємкою батареєю. Великим плюсом буде протиударний корпус та захист від вологи. Якщо ви організовуєте походи, вибирайте моделі з простим інтерфейсом, щоб новачки не плуталися.

Зрозумілий інтерфейс рації

  • Для полювання. Потрібна потужна рація з регулюванням гучності. Якщо регулювання немає, варто купити гарнітуру, щоб не створювати зайвий шум.

  • Для охоронців. Залежить від специфіки роботи. Іноді достатньо бюджетної моделі на 1-2 км. Іноді потрібні пристрої із шифруванням сигналу та окремою гарнітурою.

  • Для тероборони. Перевагу віддавайте продукції Motorola. Для військових потрібні рації із безпечним зв'язком, які мають клас шифрування мінімум AES128. Бажано укомплектувати підрозділ однаковими моделями. Якщо ви купуєте рації в кілька підходів, то простежте, щоб вони отримали однакову прошивку. Для зв'язку всередині групи достатньо 5 Вт, але також у підрозділі бажано мати мінімум 1 радіостанцію для дальнього зв'язку.

Підсумки

Оскільки ми не користуємося радіостанціями у повсякденному житті, їхній вибір нам видається складним. Насправді можна розібратися швидко. Єдина реальна складність, з якою стикається новачок – на ринку є десятки моделей, які за характеристиками не відрізняються, але при використанні можуть показувати себе по-різному.

Пов'язані категорії
Популярні Нові

Підпишіться на розсилку і дізнавайтеся про новини та розпродажі першим!