За вашим запитом нічого не знайдено. Спробуйте уточнити свій запит
Категорії:
Результати в категорії:
Замовити дзвінок

BRAIN-БЛОГ

Як вибрати повербанк – докладний гайд

img

При виборі повербанку найчастіше звертають увагу лише на ємність. Насправді навіть питання ємності не таке просте, про інші критерії часто взагалі мова не йде.

Про види повербанків, їхні основні характеристики та корисні додаткові можливості розповідаємо в цій статті. Наприкінці ви знайдете загальні рекомендації із вибору девайсу залежно від сфери використання.

Також вас може зацікавити наш рейтинг повербанків, для якого ми відібрали актуальні моделі з різних цінових сегментів.

 

Зміст:

Що таке повербанк.

Характеристики:

Додаткові критерії вибору:

Підсумки.


 

Що таке повербанк, і де він використовується

Повербанк – це мобільний акумулятор, від якого можна заряджати свої гаджети. Цей аксесуар також називають універсальною мобільною батареєю (УМБ), зовнішнім акумулятором, портативним зарядним пристроєм.

Повербанк складається з елемента живлення (власне батареї), портів та мікросхеми управління. Від типу (електрохімічної системи) та розміру батареї залежатиме енергоємність. Від мікросхеми – характеристики струму (сила, напруга) та підтримка просунутих функцій (швидка та бездротова зарядка). Від портів – сумісність із вашими гаджетами. Докладніше про кожен із цих пунктів розповідаємо нижче.

Акумулятор УМБ

 

Характеристики повербанків

При виборі потрібно не просто дивитися на характеристики УМБ, а порівнювати їх із параметрами гаджетів, які ви збираєтесь заряджати. Від їх сумісності буде залежати наскільки вдалою стане покупка. Критичної помилки тут припуститися практично неможливо, проте може скластися неприємна ситуація. Наприклад, якщо занадто зекономити, то швидкість зарядки від повербанку буде помітно нижчою, ніж від блоку ЗП. Або навпаки: можна купити дорогу мобільну батарею, але заряджати вона буде з такою ж швидкістю, як і бюджетна, тому що ваші гаджети з нею не повністю сумісні.

 

Електрохімічна система

Електрохімічною системою називають матеріал/сполуку, що накопичує енергію електроліт. У сучасних повербанках використовується 3 типи провідників:

  • Li-іon. Літій-іонні акумулятори найчастіше використовуються в гаджетах, але в повербанках поступово відходять на другий план. Технологія виробництва добре обкатана, тому Li-ion УМБ недорогі та надійні. Головний недолік – подібні УМБ більше за інші типи схильні до «старіння», тобто втрачають свій ресурс навіть якщо не використовуються. Більшість повербанків розраховані на 500-1000 циклів заряджання/розряджання.

 

Примітка: це не означає, що через 1000 циклів УМБ потрібно буде викидати. У характеристиках вказується кількість циклів, після яких повербанк втратить 20% свого ресурсу. Тобто енергоємність зменшиться, але його можна буде використовувати далі.

 

  • Li-pol. На даний момент найпопулярнішою системою виготовлення УМБ є літій-полімерна. Даний матеріал пластичніший за попередній варіант, а тому дозволяє робити компактні зовнішні батареї. (Існують навіть повербанки-чохли для смартфонів.) Також Li-pol має трохи кращу енергоємність, тобто при однаковій вазі виграватиме у Li-ion моделей. Крім того, вони не «старіють», якщо ними не користуватися, але розраховані на меншу кількість циклів – 800-900.

  • Graphene. Наймолодша технологія, тому графенових повербанків на ринку не так багато, і вони найдорожчі. При цьому данна електрохімічна система дуже перспективна. У порівнянні з літій-іонними графенові повербанки заряджаються в 4 рази швидше, і за однакової ваги в 5,5 разів більш енергоємні (Li-ion – 180 Вт/год на кг, Graphene – 1000 Вт/год на кг). Ресурс складає близько 1500 циклів.

 

Примітка: сучасні повербанки не потрібно повністю розряджати/заряджати при покупці. Така практика вкорінилася через більш ранні типи акумуляторів (NiCd і NiMH). У них спостерігався ефект пам'яті: якщо ви, наприклад, регулярно ставили пристрій на зарядку при 10% і знімали при 90%, то наповнювач батареї змінював структуру, тому замість 100% починав накопичувати лише 80%. Li-ion, Li-pol та графенові акумулятори мають слабко виражений ефект пам'яті, тому не потребують повної зарядки/розрядки.

 

Ємність

При виборі ємності слід пам'ятати 2 моменти:

  • Є заявлена ємність (скільки енергії УМБ може зберігати) та реальна (скільки може передавати). Зазвичай вони відрізняються на 5-15%. Енергія витрачається на перетворення напруги й сили струму, розсіюється як тепло, використовується для роботи самого повербанка. При виборі краще не гнатися за низькою ціною, оскільки дешеві батареї мають нижчий ККД.

  • З часом максимальна енергоємність падає через вищезгаданий знос акумулятора. Щоб це відбувалося не так швидко, не допускайте перегріву повербанку, уникайте механічних пошкоджень, потрапляння вологи.

Місткість та розмір УМБ безпосередньо пов'язані, і цей фактор не варто ігнорувати. Звичайно, добре мати під рукою повербанк на 20 000 мА·год, але далеко не кожному захочеться носити таку «цеглину» в кишені.

УМБ якої ємності вибрати:

  • До 5000 мА·год. Головна перевага – компактність. Для такого повербанку завжди знайдеться місце, а деякі моделі можна носити як брелоки на ключах. Купувати УМБ з такою ємністю варто як страховку, яка виручить у непередбачуваній ситуації, щоб ви не залишилися без зв'язку.

 

Компактний повербанк

 

  • 5000 – 10000 мА·год. Стандартний "міський" повербанк. Він досить компактний, щоб не доставляти незручностей, а енергоємності вистачить, щоб кілька разів повністю зарядити смартфон.

  • 10000 – 15000 мА·год. Оптимальний варіант, якщо ви активно використовуєте кілька гаджетів, наприклад смартфон і планшет. Також подібні повербанки добре підійдуть для подорожей на кілька днів. УМБ на 15 000 mAh навряд чи створить помітні незручності, але вже відтягує кишеню, і ви відчуватимете її при ходьбі.

  • 15 000+ мА·год. Варіанти для походів. Також велика ємність потрібна для заряджання ноутбука. Як повсякденний повербанк моделі з енергоємністю понад 15 000 mAh варто розглядати тільки якщо ви ходите з рюкзаком.

Окремо варто згадати зарядні станції – різновид повербанків із підвищеною ємністю (зазвичай 30 000-50 000 mAh). Вони можуть у польових умовах деякий час стати альтернативою електрогенератору. Часто зарядні станції постачаються в комплекті із розкладними сонячними батареями, що підвищує автономність.

Зарядна станція

Примітка: часто на зарядних станціях та іноді на повербанках вказується енергоємність у Вт·год (ват-годинах). Щоб перевести їх у звичні mAh, скористайтеся онлайн-калькулятором.

 

Напруга та сила струму

Сила струму та напруга – параметри, що впливають на швидкість заряджання. Вони бувають двох типів:

  • Вихідні (Output). Визначають, наскільки швидко заряджатимуться гаджети від універсальної мобільної батареї. Вихідні параметри завжди вказуються у характеристиках.

 

Примітка: вихідний струм може відрізнятися для різних портів УМБ. У таких випадках біля роз'ємів робляться позначки. У деяких випадках поруч пишуть параметри, в інших – використовуються символи (наприклад, одна блискавка біля "повільного" і дві біля "швидкого" порту).

 

  • Вхідні (Input). Визначають, наскільки швидко заряджається сам повербанк. Іноді вказуються в характеристиках.

І в першому, і в другому випадку вибирають такі характеристики, щоб вони були однаковими у пари УМБ-гаджет (вихідні) та УМБ-ЗП (вхідні). Відхилятися у менший бік не варто, оскільки процес заряджання йтиме повільніше. Якщо показники відрізнятимуться у більшу сторону, то нічого страшного. Вбудований мікроконтролер «візьме» таку силу струму та напругу, які підтримує девайс.

Параметри струму

З напругою все просто: у більшості повербанків вона складає 3,5–5 В. А ось у питанні сили струму потрібно бути уважним, оскільки є кілька підводних каменів. Перший: максимальна загальна сила струму повербанка може бути меншою ніж сума сили струму портів окремо. Наприклад, є 2 виходи по 2,5 А, а загальна – лише 4 А. Проблема характерна для бюджетних моделей, а також повербанків з великою кількістю виходів (4+).

Другий момент: мікросхема управління може бути спільною для всіх портів. Через це при підключенні декількох пристроїв на всі роз'єми буде подаватися мінімальна сила струму. Наприклад, при зарядці двох гаджетів, якщо одне гніздо на 1 А, друге на 2 А, обидва видаватимуть 1 А. Щоб не стикатися з цим, вибирайте УМБ з підтримкою технології Smart IC.

 

Потужність повербанку

На потужність потрібно звертати увагу, якщо ви купуєте повербанк для ноутбука чи іншого приладу з великим споживанням. При нестачі потужності девайс від зовнішньої батареї працювати не зможе, оскільки за одиницю часу витрачатиме більше енергії, ніж отримуватиме.

Потужність вимірюється у Ватах (Вт), і скоріше за все ви не знайдете її в характеристиках повербанка. У такому випадку потрібно просто помножити силу струму на напругу, і ви отримаєте потужність. Потрібний для вашого ноутбука показник можна дізнатися у специфікаціях на наклейці, що зазвичай знаходиться на нижній кришці.

 

Інші критерії вибору

Коли ви розберетеся з основними характеристиками, можна переходити до додаткових критеріїв. Деякі з них можуть здатися другорядними, але у певних випадках ці «дрібниці» суттєво спростять використання універсальної мобільної батареї.

 

Роз'єми

На корпусі повербанка є вхідні (для підключення зарядного пристрою) та вихідні (для зарядки гаджетів) порти. Це другорядний критерій вибору, який за великим рахунком можна проігнорувати, адже купити відповідний зарядний кабель не буде особливою проблемою.

Вхідні порти:

  • USB Type-C. Стандарт для сучасних гаджетів, тому, швидше за все, такий дріт у вас вже є під рукою.

  • microUSB. Застарілий стандарт, але він трапляється досить часто.

  • DC. Стандартний мобільний блок ЗП не може забезпечувати швидке заряджання УМБ високої ємності. Щоб вона не займала багато часу, деякі виробники постачають у комплекті свої блоки живлення, які підключаються через порт DC.

  • Lightning. Під кабель від гаджетів Apple.

Вихідні роз'єми:

  • USB. Найпоширеніший формат, оскільки цей роз'єм використовується в більшості зарядних пристроїв. На УМБ найчастіше є один або два роз'єми USB. На деяких моделях повербанків та на зарядних станціях їх може бути більше.

  • USB Type-C. Якщо ви використовуєте зарядний кабель Type-C – Type-C, то переконайтеся, що в повербанку цей роз'єм може працювати на вихід (часто він є, але працює тільки на вхід).

  • microUSB. Ситуація аналогічна з минулим пунктом списку.

  • Для підключення клем. Є у УМБ з функцією пуско-зарядного пристрою.

Роз'єми на вхід і вихід підписані

Кабель

Зазвичай у комплекті з повербанком поставляється зарядний кабель, але далеко не завжди гарної якості. Він може бути коротким, погано гнутися, помітно нагріватись. Перевірте, наскільки хороший кабель, і при необхідності відразу купіть новий.

Кращий варіант це дріт-паракорд – кабель з тканинним обплетенням. Він міцний і добре гнеться на морозі. Якщо ви часто заряджаєте смартфон на ходу і одночасно користуєтеся ним, то для зручності купіть кабель довжиною від 50 см. Так ви зможете залишити повербанк у кишені або навіть рюкзаку, щоб не доводилося весь час тримати його в руках.

Розгалуджений кабель

Якщо ви користуєтеся гаджетами з різними типами портів, подумайте про покупку розгалуженого кабелю як на зображенні. Так вам не доведеться носити із собою різні дроти. Зверніть увагу, що хоч універсальний кабель має кілька виходів, одночасно він може заряджати лише один підключений пристрій.

Деякі моделі мають вбудований кабель. Це зручно, але в такому випадку треба упевнитись, що його штекер сумісний з вашими гаджетами.

Вбудований кабель

Бездротова зарядка

Зовсім не думати про кабель дозволить бездротова зарядка (звісно, якщо ваші гаджети її підтримують). Це технологія передачі енергії без будь-яких підключень, що базується на принципі взаємоіндукції.

Інтерфейс бездротової зарядки

Найпоширенішим стандартом бездротової зарядки є Qi. Саме його використовують Apple, Samsung, Xiaomi, Huawei та інші популярні виробники гаджетів. Також є стандарт MagSafe – власна технологія Apple.

Зверніть увагу, що при бездротовій зарядці ККД повербанку становить близько 80%. Тобто втрати енергії будуть більшими, ніж при використанні кабелю.

 

Швидка зарядка

Вище ми згадували, що зі збільшенням сили струму та напруги заряджання прискорюється. Але щоб акумулятор не зношувався, не можна підвищувати їх скільки заманеться. На допомогу тут приходить швидка зарядка: спеціальний контролер починає з максимально можливих показників струму, а залежно рівня заповнення батареї знижує їх. Завдяки динамічній зміні напруги та сили струму можна за 20 хвилин отримати 50% акумулятора.

На момент написання статті найпопулярнішими є 2 стандарти швидкої зарядки:

  • Power Delivery. Працює при напрузі 5-20 В та силі струму 1,8-5 А. Найактуальніша версія – Power Delivery 3.0.

  • Qualcomm Quick Charge. Розробка Qualcomm. Актуальні версії: Quick Charge 3.0 – 3.6-20 В, 2.6/4.6 А; Quick Charge 4.0 при силі струму 4,7-5,6 А напруга 5 В, при 3 А – 8 В.

Зверніть увагу, що швидку зарядку повинні підтримувати обидва пристрої. У тому числі потрібен блок відповідного стандарту, щоб заряджати сам повербанк.

 

Примітка: якщо у повербанку використовується один мікроконтролер, швидка зарядка працює лише на один із портів.

 

Захист

У цьому пункті розглянемо 3 аспекти захисту:

  • Від перепадів напруги. Проблеми з напругою можуть зменшити ресурс УМБ, тому запобіжник буде не зайвим, якщо ви не використовуєте мережевий фільтр. Якщо ви вибираєте повербанк для військових, то перевагу варто віддавати моделям з подібним захистом: вони часто заряджають гаджети від генератора, який може видавати нестабільний струм.

  • Матеріал корпусу. У разі пошкодження або деформації енергоелементів УМБ може не працювати. Тому для екстремального туризму краще вибирати повербанки із металевим корпусом.

 

Примітка: частково збільшити захищеність від ударів та падінь допоможе м'який чохол. Також він стане в нагоді в холодну пору року, адже на морозі енергоємність акумуляторів може знижуватися.

 

  • Захист від потрапляння вологи та пилу. Для походів краще вибирати водонепроникні моделі із заглушками для портів. Докладніше про стандарти волого- та пилозахисту читайте за посиланням.

 

Тип індикації

У повербанках використовується 2 типи індикації:

  • Світлодіоди. На корпусі УМБ є кілька лампочок (зазвичай 4-5), що показують рівень заряду. Простий спосіб, але не точний: наприклад, якщо горить 2 діоди з 4, то це може означати і 26%, і 50%.

  • Дисплей. Набагато зручніший за світлодіоди оскільки показує кількість заряду у відсотках. При цьому моделі з дисплеєм коштують дорожче і переплачувати за таку перевагу не завжди має сенс.

 

Додаткові функції:

  • Вбудований ліхтарик. Однозначно знадобиться для автомобільного та туристичного повербанку. При повсякденному використанні затребуваний рідко, але може бути корисний. Як «милицю» можна використовувати компактну USB-лампу для ноутбука.

  • Режим пуско-зарядного пристрою. УМБ поставляється з клемами для “прикурювання” акумулятора. Функція затребувана в холодну пору року, коли з автомобільними акумуляторами починаються проблеми через мороз.

Комплектація автомобільного повербанку

  • Заряджання від прикурювача. Дозволяє підзарядити повербанк в автомобілі.

  • Сонячна батарея. Корисна можливість для довгого походу. При цьому варто розуміти, що сонячна батарея на корпусі УМБ через малу площу даватиме слабкий ефект. Набагато краще себе покаже окрема портативна сонячна батарея.

Сонячна батарея на корпусі

  • Темляк. Можливість протягнути шнурок – не така дрібниця як може здатися. Темляк дозволить швидше знаходити УМБ у сумці. Також ви можете використовувати страхувальний шнур, закріпивши його на поясі або рюкзаку, щоб повербанк не загубився.

 


Підсумки: як вибрати повербанк в залежності від призначення

  • Для ноутбуків. Насамперед зверніть увагу на вихідну потужність повербанку. Якщо ваш ноутбук не може заряджатися через порт Type-C, перевірте наявність перехідника в комплекті або купіть його окремо.

Конектори для зарядки ноутбука

  • Для міста (повсякденного використання). Найкраще підійде УМБ із ємністю близько 10 000 мА·год. Великим плюсом буде бездротова зарядка, щоб не доводилося носити із собою дроти.

  • Для довгих подорожей. Повербанки з ємністю 10 000+ мА·год. У разі подорожей за кордон уточніть, який там формат розеток. Можливо, доведеться придбати інший тип блоку ЗП.

  • Для активного туризму. Модель з енергоємністю 10 000 – 20 000 мА·год із металевим корпусом. Для походів великим плюсом буде наявність сонячної батареї.

  • Для автомобіліста. Повербанк із можливістю зарядки від прикурювача та пуско-зарядним пристроєм. Корисним буде чохол для зберігання, щоб УМБ та кабелі лежали в одному місці.

Пов'язані категорії
Популярні Нові

Підпишіться на розсилку і дізнавайтеся про новини та розпродажі першим!