За вашим запитом нічого не знайдено. Спробуйте уточнити свій запит
Категорії:
Результати в категорії:
Замовити дзвінок

BRAIN-БЛОГ

Рятуємося від блекауту. Список товарів, які допоможуть вистояти

img

Щоб у разі повного блекауту не довелося обходити десятки магазинів у пошуку потрібних продуктів, гаджетів та інших товарів, варто підготуватися заздалегідь. Ми склали великий список, куди увійшли як товари першої необхідності, так і корисні речі, здатні створити додатковий комфорт, але без яких можна протягнути.

 

Примітка: навіть через періодичні відключення електрики спостерігаються проблеми з безготівковим розрахунком, у разі повного блекауту ситуація погіршиться. Тому вже зараз краще підготувати готівку для запланованих (і незапланованих) покупок.

 

Зміст:

Енергетична незалежність:

Способи облаштування альтернативного освітлення.

Як підготуватися до вимкнення опалення:

Продовольча безпека:

Як підтримувати гігієну у разі вимкнення водопостачання.

Що має бути в аптечці:

Як організувати дозвілля без електрики.

Підсумки.


 

Енергетична незалежність

Блекаут має багато неприємних наслідків, але насамперед стосується відсутності електрики. Тому почати варто з альтернативних джерел енергії:

Повербанк

  • Батарейки. Найпопулярніший формат – пальчикові, але в деякій техніці зустрічаються інші види батарейок. На них краще не економити, і вибрати варіанти з ємністю 1000+ мАг.

  • Портативні зарядні станції. За своєю суттю є просунутим повербанком з підвищеною енергоємністю та вихідною потужністю. Тому від нього можна не лише підзарядити смартфон, а й підключити комп'ютер, телевізор та іншу техніку.

  • Резервна система на основі акумуляторів. Щось на кшталт зарядної станції можна зібрати своїми руками. Резервна система живлення складається мінімум з трьох елементів: універсального тягового акумулятора (від 12 В), інвертора напруги (перетворює 12 В у 230 В) і зарядного пристрою для АКБ. Перевагою такої системи є те, що її можна масштабувати в залежності від ваших потреб, включаючи додаткові акумулятори.

 

Примітка: автомобільні акумулятори не підійдуть для такої системи, оскільки вони не призначені для циклічної роботи (регулярний розряд/заряд). Крім того, вони швидко зношуються у разі глибокого розряду (понад 50%). За необхідності від автомобільного АКБ можна заживити освітлення, але не більше.

 

 

Перераховані вище варіанти дозволять протягнути деякий час. Але вони самі потребують періодичної зарядки, тому у разі тривалого блекауту не допоможуть. Частково проблему вирішують Пункти Незламності, але якщо є потреба (і можливість), то можна купити своє альтернативне джерело.

  • Сонячні панелі. У побутових умовах можна використовувати як стаціонарні, так і портативні панелі. Недоліком сонячних батарей є те, що при невеликій площі вони мають скромну продуктивність навіть у нормальних умовах, а в зимовий час генерація додатково падає через скорочення світлового дня. Портативні сонячні панелі зазвичай повністю готові до використання. Стаціонарні потребують додаткового обладнання – сонячного інвертора.

  • Генератор. Паливні генератори виграють у сонячних панелей за кількома пунктами. По-перше, їхня продуктивність не залежить від навколишніх умов. По-друге, вони прості в експлуатації та не вимагають додаткового обладнання. По-третє, енергії, що виробляється, вистачить не тільки на підзарядку повербанків і АКБ, але і для повноцінної роботи побутової техніки, освітлення і навіть електроінструментів. Для періодичної зарядки гаджетів, забезпечення роботи освітлення та холодильника зазвичай вистачає генератора потужністю близько 500 Вт. Якщо ви думаєте використовувати обігрівачі, бойлер, електрочайник, мікрохвильову піч, то орієнтуйтеся на їхню сумарну потужність, до якої потрібно додати 20%.

 

Навіть якщо ви зібрали резервну систему з генератором, про всяк випадок варто купити кнопковий телефон. Він довго тримає заряд і буде вашою страховкою, щоб залишатися на зв'язку. Перед покупкою, переконайтеся, що він підтримує формат вашої сім-карти.

 

Альтернативне освітлення

Обов'язковим девайсом є ліхтарик для кожного члена сім'ї.

  • Налобний ліхтарик. Найзручніший варіант ліхтарика – налобний. Він світить у напрямку вашого погляду, і у вас будуть вільні обидві руки. Краще за все, якщо це буде акумуляторна модель, яку можна заряджати.

 

Не обов'язково, але рекомендується купити:

  • Туристичний (кемпінговий) світильник. Є багато варіантів як світлодіодних акумуляторних, так і газових світильників, що працюють від балона.

  • USB-лампа. Світлодіодні лампи для підсвічування клавіатури підключаються через USB, тому їх можна використовувати разом із повербанком.

 

Перераховані вище варіанти дають інтенсивне світло, яке дозволяє без проблем розрізняти дрібні предмети. Якщо потрібно просто освітити будинок, щоб не ходити навпомацки, можна обійтися копійчаними засобами.

  • Гірлянда. Світлодіодна гірлянда дає багато світла при скромному енергоспоживанні. Можна придбати варіант на батарейках або з виходом USB. Рекомендуємо вибирати гірлянди з білим світлом, оскільки воно не спотворює кольори, завдяки чому під ним можна читати та працювати.

Гирлянда

Сетап з гірлянди для читання і роботи

 

  • Саморобні ліхтарики із світлодіодів. Зі світлодіода, голки і пари батарейок можна зробити невеликі ліхтарики (відеоінструкція тут). Дають світло на рівні нічника, але мають собівартість до 50 гривень.

 

Не слід забувати про старі методи освітлення, які зовсім не вимагають електрики:

  • Свічки. Стандартні парафінові свічки горять близько 3 годин, тривалого горіння – 5+. Дають менше світла в порівнянні з вищепереліченими варіантами, зате парафін можна зібрати і зробити з нього нову свічку своїми руками.

  • Гасова лампа. Не рекомендується використовувати “дідівські” лампи, які зберігалися десь у гаражі або коморі. Вони можуть бути несправні, а отже, небезпечні. Перед застосуванням її варто віддати на перевірку та ремонт спеціалісту, ну або купити нову. Сучасні моделі безпечніші та економічніші.

Не забувайте про пожежну безпеку: відкритий вогонь вимагає підвищеної уваги, особливо якщо у вас є маленькі діти або домашні тварини. У такому випадку свічки або лампу варто підготувати як страхувальний варіант, а як основне використовувати джерело, що працює від батарейок/повербанка.

 

Збереження тепла та обігрів

Електричні обігрівачі, як правило, мають потужність 750+ Вт, а тому будуть дуже швидко розряджати акумулятори. Можна підключати їх до генератора, але пальним доведеться запастися у великих кількостях.

Зважаючи на це, для обігріву доведеться використовувати альтернативні джерела тепла. Варіанти для обігріву приміщення.

  • Буржуйка. Кращий варіант за кількістю тепла, що виробляється: можна підтримувати комфортну температуру на великій площі. Додатковий плюс у тому, що буржуйки підходять для приготування їжі. Недоліком є підвищена пожежна небезпека, тому краще тримати під рукою вогнегасник. Крім того, вам потрібно буде запастися дровами, що варто було робити влітку, а зараз проблематично і/або дорого. Також мінусом є те, що буржуйки не можна використовувати у багатоквартирних будинках.

  • Свічковий обігрівач. Не найефективніший варіант, але краще ніж нічого. Свічковий обігрівач – це 3 керамічних квіткових горщика, які складені один в одний і з'єднані металевим болтом або штифтом. Утворюється купол, під який ставлять свічку, спиртовий пальник або таблетку сухого спирту. Конструкція нагрівається і тепло акумулюється замість того, щоб відразу розсіюватися. Ступінь прогріву приміщення буде залежати від палива, але не варто очікувати, що вдасться підняти температуру більше ніж на кілька градусів. Недоліком свічкових обігрівачів є те, що збирати їх доведеться самому.

  • Траншейні свічки. Простий варіант, який легко зробити своїми руками, для чого знадобиться консервна банка, картон та парафін. Великі траншейні свічки дозволяють прогріти невелику кімнату (кількість енергії, що виробляється, безпосередньо залежить від кількості використовуваного картону), але утворюють кіптяву. Як і свічкові обігрівачі, траншейні свічки у продажу відсутні, а тому доведеться робити їх своїми руками.

 

Індивідуальні засоби обігріву:

  • Грілка. Якщо є доступ до гарячої води або можливість регулярно її гріти, у якості індивідуального обігріву можна використовувати старі добрі грілки. Наповнюєте їх водою, загортаєте в рушник (щоб знизити втрати тепла), і виграєте кілька годин комфортної температури.

  • Хімічні грілки. Це пакет з рідиною, яка при активації дає екзотермічну хімічну реакцію – застигає з виділенням тепла. Нормально зігрітися не дадуть (зазвичай ефективно віддають тепло протягом 30-40 хвилин), але врятують замерзлі руки. Зверніть увагу, що не всі хімічні грілки є багаторазовими.

 

Навіть якщо ви живете у спокійному регіоні, не можна відкидати ймовірність обстрілів. Тому для вікон слід мати як мінімум плівку, скотч, герметик. Але клейонка захистить лише від вітру. Щоб зберегти тепло, підготуйте листи ДСП (заздалегідь обріжте їх за розміром) і спінений фольгований утеплювач.

 

Обігрів це, звичайно, добре, але краще зробити ставку на збереження власного тепла.

  • Ковдри та пледи. Краще купити і перше, і друге, щоб вибирати варіант відносно ситуації. Під товстою ковдрою може стати жарко, ви почнете пітніти і прокинетесь від холоду/відчуття мокрої спини. На цей випадок слід мати під рукою плед.

  • Спальний мішок + каремат. Спальник виграє у ковдри, оскільки закриває вас з усіх боків. Для дому можна використовувати літній спальник і спати на ліжку, але якщо вам доводиться ходити в укриття, краще вибрати зимову модель і купити тришаровий каремат. Важливим моментом є підбір розміру під ваш зріст: якщо в спальнику багато вільного місця, вам буде холодніше.

Спальний мішок

  • Флісовий баф. Зручніший ніж шарф, а за потреби дозволяє закрити обличчя.

  • Термопокривало. Поміститься в кишеню, але дозволяє добре зберігати тепло. Слід мати  таке покривало для кожного члена сім'ї.

 

Ми вже торкнулися питання сухості. Складно зберігати тепло, якщо у вас зіпріє спина або ноги. Питання вологи вирішується за допомогою правильного одягу:

  • Термобілизна. Незважаючи на назву, вона не повинна гріти, а призначена для відведення вологи. Збереження тепла забезпечують інші шари одягу (рекомендується, щоб їх було щонайменше 3). Купити кілька комплектів термобілизни: тонкий для активного руху і товстий для прогулянок, малорухомого періоду дня. Оптимальний матеріал: поєднання синтетики та вовни. Важливо вгадати з розміром: термобілизна повинна щільно прилягати до тіла, але не здавлювати.

  • Шкарпетки. Високі спортивні чи трекінгові шкарпетки також відводять вологу. Альтернативний варіант: купити багато звичайних шкарпеток і кілька разів на день їх міняти.

  • Водовідштовхуючий засіб. Для обробки взуття та верхнього одягу під час походів на вулицю.

 

Запаси води та продовольства

Одне з основних завдань на період блекауту – забезпечити кожного члена сім'ї калоріями. Для дорослого потрібно в середньому 2000-2500 ккал на добу, для дитини – 1500-2000 ккал. Але не варто забувати про баланс поживних речовин (вітаміни, білки, жири, вуглеводи), а також про те, що смачна їжа є джерелом позитивних емоцій. Тому купити мішок перлової крупи та підготувати кілька кілограмів смальцю – підхід дієвий, але не найкращий.

Щоб забезпечити різноманітність, і хоча б мінімальний баланс поживних речовин, слід підготувати:

  • Крупи. 70 г на добу на особу. Найкращий варіант: гречка та довгозернистий рис, оскільки вони не злежуються в один шматок, а тому можна готувати на кілька днів уперед. Краще купувати фасовані крупи, оскільки вони простіше зберігаються.

  • Макаронні вироби. 100 г на добу на людину. Виграють у круп за рахунок простішого приготування, але довго їсти одні макарони не вийде.

  • Картопля. Має невелику харчову цінність, займає багато місця і може промерзнути, тому менш пріоритетна, ніж крупи. Втім, якщо є місце для її зберігання, можна запастися.

  • М'ясні та рибні консерви. Є джерелом жирів та білка. Мінімальна норма: 70 г на добу.

 

Примітка: у більшості людей навіть у мирний час спостерігаються проблеми з нормою білка (мінімум 1 г на кілограм ваги), а в період блекауту й поготів. Тому не зайвим буде купити спортивний протеїн і періодично пити його.

 

Таким чином місячний «прожитковий мінімум»: до 4 кг макаронів, 2 кг круп, 5 банок тушкованки в середньому на людину.

Запаси харчових продуктів

Не обов'язково, але не буде зайвим:

  • Їжа швидкого приготування. Локшина, пюре, гороховий суп. Непогано мати по 42 порції (3-разове харчування на 2 тижні) для кожного члена сім'ї. Не найкорисніша їжа, але потребує мінімум часу та енергії для приготування.

  • Готові консервовані каші/супи, туристичні раціони. В екстремальних умовах може бути мало часу на приготування, тому непогано мати під рукою їжу, яку потрібно лише розігріти.

  • Хлібні продукти. Галети, крекери, хлібці, затяжне печиво.

 

Щоб одноманітний раціон не набрид, використовуйте приправи. Урізноманітнити їжу дозволять консервовані овочі, горошок, кукурудза, квасоля, квашена капуста, корейська морква. Вони добре зберігаються, але мають не найкраще співвідношення енергетичної та харчової цінності до ціни.

Як недоторканний запас потрібно мати шоколад і батончики, тому що вони мають хорошу калорійність. Як перекус/десерт можна використовувати горіхи та сухофрукти.

 

Вода:

  • Питна. Рекомендується мати щонайменше 20 л питної води на людину. Якщо використовуєте водопровідну воду, її потрібно прокип'ятити та відстояти мінімум добу. Рекомендуємо купити для кожної людини флягу або спортивну пляшку. Їх можна носити на тілі, завдяки чому під рукою завжди буде порція теплої води.

  • Технічна вода. У разі виникнення проблем наберіть ванну. Надалі можна використовувати талу чи дощову воду. Щоб її набирати та топити потрібно залізне відро.

 

Приготування їжі

Джерело вогню:

  • Похідний пальник. Оптимальний варіант, але для приготування великої кількості їжі не підійде. Вибирати краще пальники з п'єзопідпалом.

  • Плитка. Щоб готувати на сім'ю, потрібна повноцінна плитка. Найкраще вибирати моделі, які працюють від туристичних балонів: вони безпечні, і їх можна без проблем переносити в ручній поклажі. Недоліком є те, що туристичні балони швидко закінчуються. Зверніть увагу на композитні газові балони. Вони мають великий об’єм, безпечні, та їх можна заправляти.

Туристична плитка з кейсом

  • Сухий спирт + таганок. Дешево й сердито. Для повноцінного приготування не підійде, але можна закип'ятити воду, розігріти їжу.

  • Траншейна свічка. Дає багато тепла, тому на ній можна приготувати прості страви.

  • Спиртівка. Пальник з етиловим спиртом у якості палива. Проста за будовою (можна зробити своїми руками із двох алюмінієвих банок), непогано горить навіть на вітрі. Етанол вигідніше купувати у каністрах чи флягах.

 

Посуд:

  • Металева миска + кухоль. Мінімум, який у вас має бути. Миску бажано вибирати з кришкою – вода закипатиме швидше.

  • Термоси та/або термокухлі. На них краще не заощаджувати, тому що дешеві термоси практично не допомагають зберігати тепло.

  • Казанок. На випадок, якщо доведеться готувати на вулиці. Можна обійтися каструлею, але прилаштувати її на багатті буде складно.

  • Фольга. У неї можна загортати м'ясо, овочі, рибу і готувати їх у вугіллі від багаття.

Набір туристичного посуду

Гігієна

Гігієна – це не лише про санітарію, а й про комфорт. Звичайно, тазик та холодна вода навряд чи буде для когось у новинку, але й холодну воду доведеться заощаджувати. У такому разі вас виручить:

  • Антисептик. Для чистоти рук. Антисептик може сушити шкіру, тому варто купити зволожуючий крем.

  • Вологі серветки. Ними можна помитися самому та помити посуд. Купіть кілька великих пачок із клапаном для дому, а також маленькі упаковки, щоб носити їх собою. Оскільки етанол може викликати подразнення, вибирайте серветки без спирту.

  • Одноразовий душ. Запечатаний в пакет губкою з просоченням, яка дає багато піни при додаванні малої кількості (зазвичай близько 50 мл) води. Вдома можна зробити щось подібне самому з мочалки, але краще мати кілька одноразових душів на випадок, якщо будинок доведеться покинути.

 

Медицина

 

Важливо! Автор не є медиком, тому вся викладена інформація не є інструкцією. Згадані препарати варто обговорити із своїм сімейним лікарем.

 

Мати під рукою аптечку добре, але ще краще вміти нею користуватися. Тому, поки є можливість, рекомендуємо пройти курси першої допомоги.

 

Примітка: курси тактичної медицини також будуть не зайвими, але для початку вистачить знань, які дають на заняттях з надання першої допомоги.

 

Отже, перейдемо до збору аптечки:

  • Особисті ліки. Якщо ви маєте хронічні хвороби, зробіть запас ліків хоча б на місяць.

 

Важливо! Не викидайте інструкції. Зберігайте їх в аптечці на випадок, якщо користуватися нею будете не ви.

 

  • Від головного та зубного болю. Анальгетики широкого спектра: ацетилсаліцилова кислота, парацетамол, цитрамон (комбінація першого та другого препарату), анальгін, ібупрофен.

 

Примітка: поки є можливість, краще сходити до стоматолога, щоб зуби не підвели у найнезручніший момент.

 

  • Активоване та/або біле вугілля. Допоможе при харчовому отруєнні. Зверніть увагу, що п'ють його у великих кількостях (активоване вугілля – 1 таблетка на 10 кг ваги), тому купіть десяток блістерів.

  • Заспокійливе. Валеріана чи корвалол. В умовах стресу та ще й з поганим освітленням рахувати краплі не найкраща ідея, тому купуйте у пігулках.

  • Жарознижувальні та засоби від кашлю. Слід тримати під рукою, щоби привести себе в тонус, але при перших симптомах пити не потрібно! Підвищена температура та кашель – захисні реакції організму, які допомагають подолати хворобу. Якщо їх пригнічувати, ви заважатимете імунітету.

Стрес та незвичний раціон часто стають причиною розладів травної системи, тому варто підготуватися до всього:

Аптечка для першої допомоги

 

На випадок травм слід завести окрему аптечку та носити її із собою:

  • Медичні рукавички. Першу допомогу, особливо незнайомим людям, надають лише у рукавичках. Без належної вправності вони часто рвуться, тому купіть упаковку.

  • Атравматичні ножиці. Дозволяють різати товсті шари одягу, але не нашкодити потерпілому.

  • Бинт стерильний. По 5 шт широкого (14 см) та вузького (10 см). Нестерильний бинт може знадобитись, але їм не можна обробляти відкриті рани. Тому його краще не купувати, щоб не переплутати зі стерильним під час надання допомоги.

  • Пластир. Рулон широкого (2,5 см). На випадок, коли відрізати його буде незручно, варто купити кілька упаковок окремих пластирів.

  • Турнікети. Ефективний спосіб зупинки кровотечі, але вимагає хоча б мінімального тренування. Тут ви знайдете перелік перевірених турнікетів.

 

Примітка: вичерпно про хороші та погані турнікети розповідає польовий медик Марія Назарова у відео.

 

Холодна пора року та використання альтернативних способів обігріву суттєво підвищують ймовірність двох протилежних проблем:

  • Опіки. Зі спеціальних засобів в аптечці повинні бути гідрогелеві пов'язки. Якщо їх немає, то допоможе компрес із бинта, змочений у прохолодній воді. Мазі та спреї (Рятувальник, Бепантен, Пантенол тощо), які в аптеці підписані “від опіків”, потрібні для покращення загоєння. При наданні першої допомоги вони тільки нашкодять. Перша допомога полягає в охолодженні тканин.

  • Переохолодження/обмороження. Спеціальних препаратів не існує, і найкращий спосіб – повільний відігрів за допомогою ковдри та теплих напоїв. З розтиранням потрібно бути обережним, тому що у запущених випадках воно може нашкодити.

У будь-якому випадку, після надання першої допомоги слід звернутися до медиків. Якщо рана виглядає несерйозною, а потерпілий не відчуває сильного болю, це не означає, що пошкодження не становить загрози для життя/здоров’я.

 

Дозвілля без електрики:

Настільна гра

  • Гральні карти. Гарний варіант для компанії. Краще брати пластикові карти, тому що вони більш “живучі”.

  • Книги. Паперові книги та комікси не потребують електрики, але для читання потрібне гарне освітлення. Букридер – зручно, дозволяє зібрати бібліотеку в одному пристрої, але потребує заряджання. Краще вибирати електронні книги на рідких чорнилах, оскільки вони повільніше розряджаються і не так втомлюють очі.

  • Пазли та конструктори. При слабкому освітленні буде складніше шукати відсутній елемент (хоча б один гарантовано загубиться), але все одно кілька годин дозвілля вам забезпечено.

  • Плеєр. Якщо вам складно обходитися без музики, подумайте про покупку MP3 плеєра. На відміну від телефону, його можна повністю розрядити, і проблем це не створить.

 


Підсумки

Список вийшов великий, і на його реалізацію потрібна пристойна сума грошей. Тим не менш, у ньому немає позицій, які є безглуздими. Навіть якщо повного блекауту не буде, для них знайдеться застосування у майбутньому.

Популярні Нові

Підпишіться на розсилку і дізнавайтеся про новини та розпродажі першим!