За вашим запитом нічого не знайдено. Спробуйте уточнити свій запит
Категорії:
Результати в категорії:
Замовити дзвінок

BRAIN-БЛОГ

Якою має бути відстань до монітора під час роботи за комп'ютером?

img

Якщо ви проводите за комп'ютером значну частину свого часу, це може позначатися на здоров'ї. Насамперед мова йде про зір: наприкінці робочого дня стає складніше читати, зосереджуватися на дрібних деталях зображення.

Правильне розташування монітора – один із факторів, який допоможе уникнути подібного ефекту. У даному матеріалі ми розберемося, на якій відстані повинен бути дисплей ПК або ноутбука. Також у статті ви знайдете кілька інших порад, які можуть зменшити навантаження на очі.

 

Зміст:

Що призводить до втоми очей.

На якій відстані встановити монітор.

Як зменшити втому очей.

Підсумки.


 

Які фактори впливають на втому очей

Якщо картинка втрачає чіткість, а текст починає розпливатися, цьому може бути дві причини:

  • Втома циліарного м'яза. Фокусування зору відбувається шляхом зміни форми та положення кришталика ока, за що відповідає циліарний м'яз. Як і будь-який інший м'яз, він може втомлюватися при виконанні однотипної роботи, що стається, коли ми довго дивимося на один об'єкт, яким є монітор.
  • Недостатнє зволоження. Для нормальної роботи ока його поверхня завжди повинна бути зволожена. Зазвичай додаткові засоби для цього не потрібні, а зволоження здійснюється за допомогою слізної рідини, коли ми кліпаємо. У деяких випадках (після консультації з окулістом) можуть знадобитися спеціальні краплі.

 

Щоб звести обидві причини до мінімуму, потрібно дотримуватися низки правил. Одним з них є правильне положення монітора: відстань та висота.

 

Оптимальна відстань до монітора

Можливо, ви чули, що діагональ телевізора впливає на рекомендовану відстань установки: що більший екран, то далі він повинен перебувати від глядача. Різниця може бути значною: наприклад, для 32" це близько 1 м, для 65" – 2 м.

У випадку з моніторами діагональ грає меншу роль. Незалежно від ширини екрана, рекомендована відстань становить 50-80 см, що відповідає довжині витягнутої руки.

Не менш важлива висота монітора. Якщо ви повністю розслабитеся, погляд автоматично опуститься трохи вниз, оскільки наш зоровий апарат пристосований до того, щоб в стані спокою ми дивилися собі під ноги.

У такому положенні м'язи, які відповідають за рух очного яблука, максимально розслаблені. Тому висоту монітора слід виставити так, щоб його верхній край знаходився на рівні очей, і під час роботи ви дивилися зверху вниз під невеликим кутом – близько 30°.

Правильна поза за монітором

Відстань до монітора для офісної роботи

Якщо ви проводите за комп'ютером більшу частину робочого дня, то до встановлення монітора потрібно підійти особливо ретельно. Від того, наскільки правильно ви все зробите, залежатиме не тільки навантаження на очі, а й правильна постава.

Встановіть монітор на максимальній відстані (80 см) та відкрийте будь-який текст. Якщо вам складно читати, посуньте екран на 5 см ближче. Повторюйте, доки не досягнете комфортного положення.

Спостерігайте за своєю позою протягом дня. Якщо ви помітите, що починаєте сутулитися або вигинати шию, монітор потрібно посунути ще ближче. Він повинен знаходитись на такій відстані, щоб ви могли сидіти з рівною спиною.

Якщо ви досягли 50 см, але все ще хочете посунути монітор, робити цього не варто. Потрібно звернутися до окуліста за консультацією (скоріше за все вам потрібні окуляри). Як тимчасове рішення можна збільшити масштаб:

  • Натисніть ПКМ на Робочому столі – Параметри дисплеяМасштаб.
  • Також можна змінити Розмір тексту.

Наголосимо на тому, що це тимчасове рішення. Щоб не нашкодити зору, потрібна консультація окуліста.

 

Відстань для ігор

Для нас комп'ютерні ігри є розвагою, але для очей це також робота. Тому встановлювати монітор слід на тих самих 50-80 см.

 

Відстань для перегляду

Під час перегляду фільмів та відео правила не такі суворі. Варто дотримуватися мінімального порога (50 см), але нічого страшного не станеться, якщо ви відсуньте монітор далі ніж 80 см.

 

Відстань до додаткового монітора

Оптимальне положення другого монітора залежить від того, наскільки часто ви дивитеся на нього. Якщо ви використовуєте його приблизно стільки ж часу, скільки і основний, то потрібно дотримуватися відстані 50-80 см і кута 30°.

Якщо на нього виводиться другорядна інформація, і ви лише зрідка кидаєте на нього погляд, то можна вийти за рамки рекомендацій.

Робоче місце з двома моніторами

Як знизити втому очей

Людське око пристосоване до того, щоб вловлювати відбите від предметів світло. Тому, якщо провести день без гаджетів, ви навряд чи зіткнетеся зі втомою зору.

Коли ви користуєтеся монітором, смартфоном або телевізором, то дивитесь на джерело випромінювання світла. Це вимагає більшої напруги організму, і щоб зменшити вплив негативних ефектів, слід дотримуватись правил гігієни зору. Відстань до монітора – лише їхня невелика частина. Також необхідно налаштовувати параметри дисплея залежно від ситуації, робити вправи для очей.

 

Технології та налаштування монітора

Великим плюсом буде, якщо ваш монітор підтримує такі технології:

  • Flicker Free. Мерехтіння монітора може бути непомітне неозброєним оком, але при цьому все одно призводить до більш швидкої втоми очей, а іноді викликає головний біль. У моніторах із підтримкою Flicker Free цей ефект зведений до мінімуму.

 

Примітка: в OLED-моніторах мерехтіння відсутнє на максимальних налаштуваннях яскравості, але може з'являтися, якщо зменшити її. Це пов’язано з ефектом ШІМ – широтно-імпульсною модуляцією. Щоб перевірити монітор на наявність ШІМ, наведіть на нього камеру смартфона: якщо ви побачите на екрані смуги, то краще підібрати іншу модель.

 

  • Low Blue Light. Синій спектр світла вважається таким, що найсильніше "навантажує" очі, а також може викликати проблеми зі сном. Монітори з підтримкою Low Blue Light дозволяють звести його до мінімуму, але при цьому відтворення кольорів може трохи погіршитися.

 

Примітка: існують окуляри зі світлофільтром, який відсіює світло синього спектру. Насправді немає наукових даних, які доводять їхню ефективність.

 

  • Режим читання (Reader Mode). Режим читання зменшує кількість синього та білого світла, а також знижує яскравість монітора.

 

Зменшити навантаження на очі можна, якщо увімкнути темну (нічну) тему сайту/програми. Вони є в Telegram, YouTube, Twitter, Facebook та на багатьох інших популярних ресурсах.

 

Якщо монітор не підтримує подібні режими, рекомендується вручну регулювати яскравість, що особливо актуально при роботі в темний час доби з вимкненим фоновим освітленням.

Навантаження на очі при роботі за монітором

Вправи

Навіть без зміни налаштувань можна знизити навантаження на очі, якщо дотримуватись кількох правил. По-перше, слідкуйте за режимом: після кожної години роботи робіть перерву на 5 хвилин. Під час цієї перерви не користуйтеся комп'ютером та гаджетами. По-друге, кілька разів на день виконуйте прості вправи:

  • Закрийте очі. За 2-3 хвилини м'язи розслабляться і навіть такого короткого відпочинку вистачить, щоб краще фокусувати погляд.
  • Швидко покліпайте. Коли ми зосереджуємося на одному предметі, то інстинктивно перестаємо кліпати очима, щоб не пропустити важливу зміну. Аналогічна ситуація часто відбувається у комп'ютерних іграх, рідше під час роботи. Через це поверхня ока недостатньо зволожується, і виправити це можна швидко покліпавши.
  • Погрійте очі. Потріть руки одну об одну, заплющте очі, і прикладіть долоні до повік на 30 секунд. Це стимулює кровообіг, що знімає втому, покращує зволоження.
  • Подивіться на біле. Зосередьте погляд на будь-якому білому предметі. Білий рівномірний колір сприяє тому, щоб м'язи, які керують кристалом, прийшли в тонус.
  • Сфокусуйте погляд на інших предметах. Виберіть у приміщенні або на вулиці 2-4 об'єкти, які розташовані на різній відстані. По черзі зосереджуйте погляд на кожному з них на 20 секунд. Це дасть розминку для різних груп м'язів очей.

 

Не варто забувати, що зір – процес, який пов'язаний не лише з очима, а й із мозком. Для нормальної роботи нервової системи слід стежити за водним балансом, нормально харчуватися. Також потрібно протягом дня робити загальну розминку: фізична активність корисна для опорно-рухового апарату та дозволить збадьоритись, що підвищить загальну концентрацію.

 


Підсумки

Оптимальна відстань до монітора становить 50-80 см, незалежно від його діагоналі. Не менш важливою, ніж відстань, є його висота.

Якщо дисплей стоїть правильно, але ви відчуваєте підвищену втому очей, швидше за все, вам потрібно купити новий монітор. У такому разі вас можуть зацікавити наші рейтинги моніторів, які ми регулярно оновлюємо, а також посібник з їх вибору.

 

Пов'язані категорії
Популярні Нові

Підпишіться на розсилку і дізнавайтеся про новини та розпродажі першим!