За вашим запитом нічого не знайдено. Спробуйте уточнити свій запит
Категорії:
Результати в категорії:
Замовити дзвінок

BRAIN-БЛОГ

NFC – що це за технологія, і як її застосовують

img

Ще кілька років тому навіть у великих мережах супермаркетів доводилося шукати окрему касу, здатну обробляти безконтактні платежі. Сьогодні оплата за допомогою телефону – звичайне явище, що стало можливим завдяки технології NFC.

 

З чим пов'язаний такий сплеск популярності, наскільки технологія безпечна, і де ще її можна використовувати, розповімо в цій статті.

 

Зміст:

Що таке NFC:

Чи є у вашому пристрої NFC

Як NFC застосовується практично:

Підсумки.


 

Що таке NFC

Почнемо здалеку. Кожен напевно хоч раз стикався з електронним замком від під'їзду: підносиш впритул до контактної зони «таблетку», і двері відчиняються. Ця технологія називається RFID – радіочастотна ідентифікація. Її принцип простий:

  • Є ключ (таблетка), в якому знаходиться чип. Він запрограмований на певну частоту.

  • Є зчитувач (контактна зона домофону), що створює електромагнітне поле.

  • Коли ключ потрапляє в зону дії електромагнітних хвиль, відбувається взаємоіндукція. (Взаємоіндукція – процес, коли пристрій не має власного джерела живлення, але в ньому виникає струм при потраплянні в магнітне поле. Принцип також використовується в бездротових зарядках, індукційних плитах.) Індукційний струм живить чип, і він відправляє відповідь.

  • Якщо відповідь правильна, зчитувач виконує дію – двері відчиняються.

NFC – подібна розробка. (Власне, коректніше називати NFC не технологією, а одним із стандартів технології RFID. Але це все лірика.) Ваша банківська карта, смартфон і годинник з чипом є «таблеткою», а POS-термінал – зчитувачем.

Оплата годинником

Ми описали найпростіший варіант RFID. У такому "схематичному" вигляді він використовується не завжди. Наприклад, смарт-картки працюють на основі RFID, але мають більш високий рівень безпеки. Досягається він за рахунок програмної надбудови – складного протоколу шифрування та обміну сигналами. Чим важливіше завдання, тим складніший протокол.

Наприклад, до смарт-карт відноситься перепустка в офіс та електронний проїзний. У першому випадку мета системи – перевірити, чи дає картка право на прохід. У другому: знайти конкретний проїзний у базі, визначити, чи є на ньому оплачені поїздки, за наявності – списати та пропустити, за відсутності – не пропускати.

NFC використовують для банківських операцій, тому в цьому випадку все ще складніше. Тут ми плавно переходимо до питання безпеки.

 

Наскільки технологія NFC є безпечною?

Ми не вдаватимемося в технічні подробиці. По-перше, банки не розголошують деталей з міркувань тієї самої безпеки. По-друге, навіть те, що достовірно відомо, зрозуміло лише зануреним у тему технарям (автор статті до них не належить). Обмежимося основними принципами безпеки NFC під час оплати.

Безконтактна оплата

Збереження ваших коштів ґрунтується на 4 стовпах:

  • Відстань зв'язку. NFC розшифровується як "Near Field Communication", тобто "зв'язок у ближньому полі", що передає основну суть. Загалом технологія могла б працювати на відстані до 20 см, але її обмежили до близько 4 см. Це зроблено, по-перше, щоб зловмисник не міг непомітно піднести термінал до вашої кишені з банківською карткою та списати гроші. По-друге, щоб не можна було перехопити дані, коли ви робите оплату.

  • Протокол передачі. Уявимо, що зловмисники все ж таки перехопили дані про оплату. На них чекає розчарування. По-перше, доведеться витратити багато часу на розшифровку. По-друге, якщо вони розшифрують дані, то не знайдуть інформації про вас чи ваш банківський рахунок. Передається лише інформація щодо конкретної оплати: одноразову криптограму (токен) – динамічний код, унікальний для кожної транзакції.

  • Обмеження суми платежу. На випадок, якщо картка опиниться в руках третьої особи, а ви не помітите зникнення та не заблокуєте її, є обмеження на суму оплати. Зазвичай, це 500 гривень, а якщо чек більше, то запитується PIN.

  • Захист від копіювання. Магнітні банківські картки можна "клонувати" за допомогою скімера. (Тому щоразу, коли ви користуєтеся банкоматом, вас просять подивитися, чи не виглядає клавіатура і приймач для карти підозріло.) NFC-чип скопіювати неможливо.

Ці фактори є актуальними для безконтактних платіжних карток. У випадку з чипом NFC у смартфоні, додається ще один «рубіж оборони»:

  • Розблокування гаджета за допомогою відбитка пальця чи обличчя. Зловмисники можуть без особливих проблем підглянути PIN-код, а обдурити сканер відбитка або Face ID – завдання складніше.

Тобто можна стверджувати, що оплата за допомогою смартфона безпечніша, ніж безконтактна карта. До речі, за безпеку оплати відповідає не ваш смартфон, а платіжна система (ApplePay чи GooglePay). Тому ступінь захищеності транзакції не залежить від виробника вашого гаджета, і вона однакова для дорогих і бюджетних телефонів.

 

Примітка: Багато хто з осторогою ставиться до NFC, оскільки технологія нещодавно увірвалася в наші життя. Насправді вона досить стара: на телефонах NFC з'явився в 2004 (Panasonic P506iC), а в 2005 році вже експериментували з оплатою. Тоді у місті Ханау (Німеччина) мешканцям роздали Nokia 3220 для оплати у транспорті. Через 10 років технологію достатньо обкатали у різних сценаріях, і вже з'явилася можливість платити у магазинах. Це сталося в 2014-2015 році, коли були презентовані Apple Pay та Android Pay, згодом перейменований на Google Pay.

 

Різниця між NFC та Bluetooth

NFC часто зустрічається у навушниках, принтерах, телевізорах та інших гаджетах, де використовується для створення бездротового підключення. Тому виникла помилкова думка, що NFC є альтернативою Bluetooth. Це не так.

NFC у перерахованих випадках служить лише для ідентифікації. Технологія дозволяє миттєво встановити зв'язок замість того, щоб шукати потрібний пристрій у доступних підключеннях і вводити пароль. Після ідентифікації у справу вступає Bluetooth, тобто технології доповнюють одна одну, а не конкурують.

Причини, чому NFC не зможе замінити Bluetooth, криються в характеристиках.
 

 

NFC

Bluetooth

Частота

13,56 МГц

2,402-2,48 ГГц

Швидкість передачі

106-424 кбіт/с

1-2 Мбіт/с (залежить від версії та відстані)

Дальність

до 10 см

≈10 м у нормальних умовах, до 100 м за відсутності перешкод (при цьому зі збільшенням дальності падає швидкість передачі)

Особливості протоколу

високий рівень захищеності: практично неможливо перехопити, складно розшифрувати

можливість коригування/повторного запиту у разі втрати якогось фрагмента даних


Про інші способи використання NFC ми розповідаємо нижче, але спочатку пояснимо, як перевірити наявність чипа на ваших гаджетах.

 

Чи є у Вашому пристрої NFC

Повернемось трохи назад. У NFC та RFID є 2 типи пристроїв:

  • Активні. Створюють електромагнітне поле та реагують на відповідь.

  • Пасивні. Створюють відповідь при виникненні індукційного струму.

У гаджетах використовують і активний, і пасивний чип NFC. Пасивний чип встановлюють у колонках, навушниках, телевізорах, принтерах. Він служить лише для ідентифікації та швидкого сполучення з активним пристроєм. Дізнатись про наявність пасивного чипа можна тільки в інструкції до гаджета або за подібним значком.

Символ NFC

 

Повноцінний активний модуль встановлюється в телефонах і розумних годинниках, іноді зустрічається у фітнес-браслетах. Активний чип NFC підходить для оплати, програмування пасивних міток (про це читайте нижче).

Найпростіше з гаджетами Apple: активний NFC мають всі годинники Apple Watch та айфони, випущені після 2014 року. Особливістю є те, що у пристроях Apple чип працює завжди, тобто вимкнути його як на телефонах Android не можна.

Як перевірити наявність чипа NFC у смартфоні Android:

  • Швидкий спосіб: відкрийте шторку – знайдіть ярлик NFC – за потреби активуйте (значок має бути синім). Ярлик не завжди відображається на шторці, тому, якщо ви його не знайшли, переходьте до наступного способу.

NFC на шторці смартфона

  • Відкрийте Установки – Бездротові мережі/Підключені пристрої (залежно від версії ОС) – одним із пунктів буде активація NFC. Якщо ярлика немає у цьому меню, то чип у смартфоні відсутній.

NFC в налаштуваннях

Як перевірити NFC у смарт-годиннику (актуально для моделей на Wear OS 2 або новіших ОС):

  • Викличте Меню, натиснувши відповідну кнопку на годиннику – перейдіть до Налаштувань (іконка шестерні) – Підключення – NFC.

Якщо ви шукаєте розумний годинник, щоб ним можна було платити, будьте уважними. Наприклад, на Galaxy Watch можна встановити лише платіжну систему Samsung Pay, а в Україні вона не працює. Тобто наявність чипа NFC у годиннику не гарантує можливість оплати.

 

Способи використання NFC технології

Перш ніж перейти безпосередньо до опису способів застосування, востаннє повернемось до теорії.

Фізично технологія NFC влаштована дуже просто:

  • Котушка-антена. Спіраль із металевого матеріалу, в якій виникає індукційний струм.

  • Кремнієвий чип. Він дуже маленький і може мати від 128 до 888 байт вільної пам'яті.

Будова чипа NFC

Таке влаштування дозволяє програмувати NFC-мітки (теги). На подібну мітку можна записати певну команду, яка виконуватиметься, коли ви підносите до неї телефон. Випускаються теги у вигляді наклейок, брелоків, карток. Ці мітки досить дешеві – на момент написання статті від 18 гривень за штуку.

(Не варто обурюватися тим, що за наявність NFC у смартфоні виробники роблять куди більшу націнку. При покупці телефону ви платите не за «пусту» мітку, а за повноцінний модуль із софтом.)

Для програмування мітки не потрібне спеціальне обладнання. Достатньо лише смартфона з NFC. На нього потрібно встановити програму NFC Tools Pro (версія для iPhone, для Android), TagWriter (для iPhone, Android), Kevo (для iPhone, Android) або подібні. Хороша новина: вони дозволяють задати чимало команд. Погана: подібні програми дуже незручні, і доведеться витратити час, щоб розібратися. Зате коли ви розберетесь, відкриється багато цікавих способів використання тегів. Варіанти застосування в побуті та в бізнесі ми наводимо нижче.

 

Як технологію NFC використовують у побуті

Крім банальної оплати товарів існує велика кількість варіантів використання:

  • Керування розумним будинком. Сценаріїв безліч. Наприклад, наклеїти мітки у книгу рецептів. Потім запрограмувати мітки на включення духовки на певний час і температуру (залежно від страви), і щоб паралельно запускалася витяжка. Або розмістити стікер біля ліжка, і коли ви підноситимете до нього телефон, він переходитиме в беззвучний режим, а штори закриватимуться.

  • Швидка синхронізація гаджетів. Наявність пасивного чипа в електроніці дозволяє проводити моментальну синхронізацію. Наприклад, NFC у телевізорі дозволяє швидко перетворити телефон на пульт або увімкнути на великому екрані медіафайли з пам'яті смартфона.

  • NFC кільце. Зручна фішка, якщо у вас є сумісний електронний дверний замок. Ви просто беретеся за дверну ручку, і двері відчиняються. Не потрібно шукати ключ у кишені чи відкривати програму на смартфоні. Перед покупкою такого кільця переконайтеся, що замок підтримує відкриття за допомогою NFC.

  • Домофон. Ми згадували, що NFC та RFID – схожі технології. У деяких випадках ключ від домофону можна «клонувати» собі в телефон. Це робиться за допомогою NFC Card Emulator Pro (для Android), NFC Tools (для iPhone) або інших програм. Метод спрацьовує не завжди, тому що можуть не збігатися робочі частоти, або домофон може мати просунутий захист.

  • Нашийники для домашніх тварин. В них використовується мітка, у якій записуються контактні дані власника. Якщо ваш домашній улюбленець загубиться, такий нашийник підвищить шанси, що з вами зв'яжуться люди, які його знайдуть.

  • Бездротове заряджання від смартфона. У перспективі модуль NFC дозволить використовувати телефон як павербанк із підтримкою бездротової зарядки. Поки що це не реалізована, але теоретично можлива перевага. Ми згадували, що у роботі NFC-модуля використовується взаємоіндукція. Вона ж лежить в основі бездротової зарядки, тому потенційно модуль може використовуватися для зворотної зарядки. Вона буде повільною через маленьку потужність, але достатньою для підзарядки бездротових навушників або смарт-годинників.

 

Користь NFC для бізнесу:

  • POS-термінал у смартфоні. Функція, орієнтована на малий бізнес. Вона дозволяє приймати безготівкові платежі за допомогою телефону. Для цього потрібно завантажити одну з програм: ОщадPAY (ОщадБанк), Термінал (ПриватБанк), STARKASA (Київстар), Термінал у смартфоні (Райффайзен).

  • Пропускна система. При встановленні сумісного зі стандартом NFC зчитувача, замість пластикових перепусток персонал зможе використовувати смартфон.

  • Інформація про товар. Біля стендів з товарами можна залишати NFC-мітки, які відправлятимуть покупця на сторінку з детальною інформацією про продукт або відеоогляд.

  • Інтерактивна реклама. Теги NFC розміщують на зовнішній рекламі. Втім, використовувати QR-коди в промоматеріалах дешевше, і вони зручніші для користувача, тому що їх можна відсканувати здалеку.

  • Обмін візитками. На великих конференціях за допомогою NFC можна обмінюватись електронними візитками.


 

Підсумки

Чип NFC – це не чергова безглузда фішка, яку додають у смартфон, щоб підняти цінник на нього. Технологія безпечна і справді корисна: її сфери використання не обмежуються безконтактною оплатою. Тому, вибираючи телефон, звертайте увагу на наявність NFC, а якщо не хочете порівнювати десятки моделей самостійно, читайте наш рейтинг найкращих смартфонів у 2022 році.

Популярні Нові

Підпишіться на розсилку і дізнавайтеся про новини та розпродажі першим!