За вашим запитом нічого не знайдено. Спробуйте уточнити свій запит
Категорії:
Результати в категорії:
Замовити дзвінок

BRAIN-БЛОГ

Дискретна чи вбудована відеокарта? Вибираємо виходячи із завдань та цілей

img

Відеокарта – це пристрій, який перетворює дані, що надходять з комп'ютера, в зображення, котре ми бачимо на екрані монітора. Її називають також: графічний прискорювач, GPU (graphic processor unit), графічний адаптер тощо. Що потужніша відеокарта, і що вищий її клас, то плавнішим та досконалішим буде відображення об'єктів, що рухаються на екрані.

Без потужної сучасної відеокарти навряд чи вдастся з комфортом грати в сучасні Triple A ігри, а також моделювати 3D-об'єкти або виконувати інші професійні завдання, пов'язані з графікою.

Відеокарт існує безліч, але всі вони поділяються на дві великі групи – дискретні та вбудовані у процесор. У чому різниця між цими групами графічних прискорювачів і для яких завдань вони створені? Давайте розбиратися, тільки відразу обмовимося, що ми сконцентруємося саме на вбудованій графіці, оскільки з її вибором пов'язано багато нюансів.

 

Зміст:


 

Чим інтегрована відеокарта відрізняється від дискретної?

Дискретна відеокарта

Дискретна карта виконана у вигляді друкованої плати, на якій розташовані: графічне ядро, оперативна пам'ять особливого типу GDDR (графічна пам'ять), ланцюги живлення (мосфети), радіатор та вентилятор системи охолодження. Підключається до материнської плати через роз'єм PCI Express відповідного покоління.

Крім звичних для більшості користувачів дискретних відеокарт ПК-формату, існують їх мобільні версії, які встановлюють у ноутбуки. Мобільні дискретні відеокарти, як правило, низьковольтні і набагато компактніші, щоб поміститися в тонких корпусах сучасних лептопів. Знімні моделі підключають по слоту MXM (аналог PCI Express у ПК), але є також мобільні GPU, розпаяні на платі ноутбука.

У двох основних виробників дискретних відеочіпів NVIDIA та AMD (Radeon) мобільні версії дискретних відеокарт завжди на клас нижчі за продуктивністю. Наприклад GTX 1660 для ПК може на 40-60% випереджати за швидкодією мобільний аналог (з додаванням MaxQ до назви моделі). Така різниця у продуктивності обумовлена ​​зниженим теплопакетом – TDP (споживана потужність).

Інтегрована у процесор відеокарта

 

Інтегрована відеокарта розпаяна безпосередньо на чіпі процесора у неї немає власної відеопам'яті, для роботи вона резервує частину оперативної пам'яті ПК (зазвичай 1-2 Гб). Продуктивність інтегрованої GPU, як правило, набагато нижча ніж у дискретної.

Суттєвої різниці між інтегрованою графікою для ПК чи ноутбуків немає, хіба що мобільні процесори з відеоядром переважно низьковольтні зі зниженим TDP.

 

Сфера застосування дискретної та інтегрованої графіки

Дискретні відеокарти використовують для сучасних вимогливих відеоігор, а також у професійних завданнях: відеомонтажі, 3D-моделюванні, стрімінгу потокового відео тощо. Варто розуміти, що сучасна ігрова відеокарта значно збільшує загальне енергоспоживання ПК, тому під неї доведеться підібрати відповідний за потужністю блок живлення.

Інтегровані відеокарти переважно використовують на офісних і домашніх ПК, де ігри не головне. Ноутбуки з вбудованою відеокартою мають набагато більшу автономність, ніж з дискретною графікою. Використання інтегрованих GPU дозволяє створювати міні-ПК, офісні комп'ютери з невеликим корпусом, які суттєво економлять місце.

Абсолютно будь-яка інтегрована графіка може відтворювати 4K відео файли і дозволяє комфортно працювати. Геймінг на вбудованій відеокарті теж можливий, просто це буде не так комфортно, як із дискретним відеоадаптером. Сучасні інтегровані GPU дозволяють грати в багато ігор 2000-2015 років з певними компромісами. Повний перелік актуальних вбудованих GPU та їх тести в іграх ви можете знайти у нашій нещодавній статті.

Крім того, наприкінці 2022 року на нас чекає вихід нових процесорів AMD Ryzen із вбудованою графікою RDNA 2, яка прийде на зміну сімейству Vega. Зараз поки що складно сказати наскільки продуктивною буде нова інтегрована графіка. Однак CEO компанії Ліза Су заявила, що вони будуть співставні по ігровій потужності з дискретними RTX 3050 (а це відеокарта для Full HD геймінгу). Крім того, аналог інтегрованих RDNA 2 використовується з 2021 року в оновленому Sony Playstation 5


Як визначити, чи є на процесорі вбудована графіка?

Найпростіший спосіб – переглянути специфікацію процесора, там це обов'язково буде вказано. Ще один спосіб – звернути увагу на маркування процесора, проте тут досить легко заплутатися, так як воно у виробників змінюється з часом.

У процесорів Intel є система індексів, що позначають: K – можливість розгону, F – відсутність відеоядра. Тоді як усі моделі процесорів без індексу оснащені вбудованою графікою.

У процесорів AMD 2012-2021 року випуску про наявність вбудованої відеокарти нам казав індекс G наприкінці назви. У новій лінійці Ryzen на архітектурі Zen 4, що буде представлена ​​наприкінці року, всі процесори будуть із вбудованою графікою (тому індексу в назві не буде).

Процесор AMD з індексом G та вбудованою графікою

Мобільні процесори для ноутбуків Intel та AMD оснащені вбудованою відеокартою за замовчуванням (низьковольтні моделі з індексом U у назві моделі). Винятком є ​​ігрові ноутбуки, де встановлюють процесори з відносно високим тепловиділенням та без інтегрованої графіки.

 

Як забезпечити максимальну продуктивність інтегрованої відеокарти

Вбудоване відеоядро використовує оперативну пам'ять комп'ютера. Його швидкодія залежить від таких показників оперативної пам'яті:

  • частота. Що вона вища, то краще. Головним чином це впливає на продуктивність вбудованих відеокарт AMD, де за буст процесора та відеокарти відповідає технологія Infinity Fabric. Якщо у вас стара ОЗУ, можливо, її можна буде розігнати, збільшивши таким чином швидкодію вбудованої графіки;

  • підтримка двоканального режиму. Ця опція збільшує пропускну здатність оперативної пам'яті приблизно на 12-15%. Звичайно, це підвищить продуктивність інтегрованого GPU;

  • тюнінг ОЗУ в BIOS (UEFI). Окрім розгону оперативної пам'яті за частотою, у BIOS ви можете трохи знизити затримки (таймінги) ОЗП, що також прискорить вашу інтегровану відеокарту. Також, в BIOS можна вручну збільшити обсяг пам'яті, що резервується. Стандарт на актуальних GPU 2 Гб (це максимум), але більш старі моделі, за замовчуванням, використовують 1 Гб, з можливістю збільшити зарезервований об'єм до 2 Гб.

 

Чи можна використовувати вбудовану та дискретну відеокарти разом?

Якщо у вас на ПК процесор із вбудованою відеокартою, але, при цьому встановлена ​​дискретна, комп'ютер буде працювати саме на ній за замовчуванням (інтегрований GPU буде автоматично відключений). Однак є завдання, де можна використовувати ресурс вбудованої графіки. Наприклад, популярний відео редактор Adobe Premiere дозволяє прискорити рендеринг за рахунок використання дискретної та інтегрованої відеокарт одночасно.

У ноутбуках оснащених дискретною відеокартою інженери використовують вбудований GPU задля підвищення енергоефективності. Спеціальне сервісне програмне забезпечення вмикає дискретний відеоприскорювач тільки коли ви граєте або працюєте в ресурсомістких програмах. Для браузера та офісних програм ноутбук використовує вбудовану відеокарту. Такий підхід підвищує час автономної роботи лептопа.


 

Підсумки. Чому ж надати перевагу?

Якщо ноутбук або ПК вам потрібні, в першу чергу, для геймінгу чи завдань, які вимагають високої обчислювальної потужності від відеокарти (відеомонтаж, 3D моделювання тощо) альтернативи дискретній моделі немає. Завдяки наявності власної швидкої відеопам'яті та системи охолодження вона суттєво випереджає будь-яке  інтегроване відео ядро.

Якщо комп'ютер або лептоп вам потрібні для робочих завдань, веб-серфінгу чи перегляду медіа-контенту – інтегрована графіка обійдеться дешевше (а у випадку ноутбука ще й заряд батареї суттєво заощадить). Крім того, вбудовані просунуті чіпи типу UHD 750 або UHD 770 (Intel) а також їх аналоги Vega 7 і Vega 8 (AMD) дозволять пограти в добре оптимізовані або відносно старі ігри.


 

29.06.2022 7143
Пов'язані категорії
Популярні Нові

Підпишіться на розсилку і дізнавайтеся про новини та розпродажі першим!