BRAIN-БЛОГ
Всі ми хочемо, щоб бездротовий інтернет був швидким, а сигнал стабільним. Однак навіть найпотужніший сучасний роутер забезпечує стабільне покриття лише на обмеженій площі.
Чим далі бездротовий клієнт сигналу від роутера і чим більше перешкод між ними, (стін, склопакетів тощо) тим нижча швидкість та якість з'єднання. Тому, для збільшення площі покриття та покращення сигналу Wi-Fi, мережі розширюють за допомогою підсилювачів сигналу.
У цій статті ми поговоримо про те, які варіанти розширення мережі існують, в чому їх відмінності, а також докладніше зупинимося на сучасних системах Mesh і тому, що пропонує в цій галузі компанія ASUS.
Зміст:
Варіанти розширення покриття WiFi
У чому відмінність mesh-систем та класичних Wi-Fi-мереж, що розширюються
Особливості технології ASUS AiMesh
Щоб уникнути зниження швидкості на великій площі, існує кілька варіантів організації розширюваної Wi-Fi мережі:
Mesh-системи є природною еволюцією класичних систем, що складаються з основного роутера та одного/кілька ретрансляторів (для зручності називатимемо їх "звичайними WiFi системами"). Технологія Mesh була розроблена щоб покращити сигнал інтернету при роумінгу* з чим звичайні WiFi системи мають певні труднощі. Щоб краще зрозуміти у чому відмінності давайте розглянемо принцип роботи звичайної системи WiFi.
* Роумінг (від англ. roaming - блукати, тинятися) в контексті розширюваних WiFi мереж це можливість стабільно роздавати інтернет на пристрій-приймач, який переміщується в межах зони покриття.
На чорно-білій частині рисунка зображена схема работи звичайної розширюваної WiFi мережі, а на кольоровій – ASUS AiMesh
Звичайна Wi-Fi мережа працює за наступною схемою: на роутер надходить інтернет, а він, у свою чергу, роздає його на один/кілька ретрансляторів "повітрям". При цьому для кожного елемента даної системи створюється окрема бездротова мережа. При переміщенні в зоні покриття з гаджетом у вас є два сценарії:
Це відбувається через те, що кожна “точка доступу” всередині такої системи – окрема мережа, з власним ім'ям та паролем доступу. Це може здаватися дрібною проблемою, адже ми досить рідко переміщуємося приміщенням, виконуючи завдання, які потребують стабільного інтернету (наприклад відеоконференція). Однак, крім проблем з роумінгом, у звичайних WiFi мереж є ще кілька недоліків:
Технічно це та сама система з основного роутера (шлюзу) і кількох вузлів-репітерів (нід – від англ. Node – вузол). Однак більшість проблем властивих класичним розширюваним WiFi мережам тут вирішена за рахунок низькорівневого програмного забезпечення (що визначає логіку роботи роутерів) та використання для комутації між шлюзом й нодами "службового" діапазону зв'язку. У результаті, mesh-системи дозволяють:
Всі ці властивості, характерні для більшості існуючих на ринку mesh-систем. Давайте зведемо дані таблицю, щоб їх було зручніше сприймати.
Параметр |
Звичайна Wi-Fi мережа |
Mesh-система |
---|---|---|
Вартість |
дешевле |
дороже |
Втрати швидкості при WiFi з'єднанні |
~50% |
до 20% * |
Складність налаштування за 10-бальною шкалою |
10 |
4 |
Розриви під час роумінгу |
так |
ні* |
Децентралізація |
ні |
так |
* В тридіапазонних меш-системах один из 5 ГГц діапазонів можна використати під потреби опорної мережі між вузлами, а решту два діапазони для підключення клієнтів. В такому випадку втрати швидкості будуть в районі похибки.
** WiFi 6 стандарту 802.11ax дозволяє перепідключати пристрій з часом реакції близько 100 мс, технічно це розрив, але мало хто зможе його помітити.
Переважно, Mesh-системи складаються з кількох модулів (здебільшого це окремі маршрутизатори, хоча можна підключити також і репітери), від двох до десяти, залежно від виробника. З технічних характеристик такого комплекту можна дізнатися про максимальну площу покриття системи. Врахуйте, що більше роутерів у комплекті, то дешевше коштуватиме одна “точка” у підсумку. Докуповуючи одну або кілька нод для розширення вже існуючої мережі, ви можете переплатити до 20-30%, тому краще розраховувати все заздалегідь.
Перший роутер ASUS з підтримкою AiMesh з’явився в 2017. Станом на 2023 найновіша версія цього софту – AiMesh 2.0. ПЗ оновлюється до останньої версії для всіх роутерів ASUS, що підтримують дану функцію.
На відміну від Mesh-систем деяких інших виробників, ASUS має як готові комплекти (шлюз+кілька нод) так і окремі роутери з підтримкою функції AiMesh, які можна швидко об'єднати в мережу. Головне щоб шлюз був найпотужнішим із всіх роутерів. Це дозволяє поступово розширювати мережу за необхідності.
* Залежить від типу приміщення, кількості перешкод та можливостей конкретного роутера (Mesh-системи).
** Залежить від того, які саме протоколи безпеки та батьківського контролю підтримує конкретна модель кожного елемента системи. Деякі роутери підтримують фірмову технологію ASUS AiProtection – мережевий фаєрвол, що оновлюється.
Мережі, побудовані на маршрутизаторах ASUS з підтримкою технології AiMesh, максимально доброзичливі до користувача. Їх легко розгортати, для цього не потрібні якісь спеціальні знання та навички. Після початкового налаштування ви можете керувати всією мережею через зручну мобільну програму зі смартфона.
У ASUS ви можете масштабувати мережу до 5 нод. Це дуже просто зробити за необхідності: збільшилася необхідна площа покриття – додали ще один маршрутизатор. Але врахуйте, що покриття залежатиме від того, наскільки швидкий роутер ви використаєте у якості ноди.
Оновлення прошивки AiMesh не потребує встановлення спеціального ПЗ і здійснюється автоматично після першого оновлення вручну (для цього потрібно активувати відповідну функцію в адмін-панелі). Таким чином, навіть старі моделі роутерів, що підтримують технологію AiMesh, залишаються актуальними після оновлення прошивки.
Якщо ви вирішили вибрати меш-систему від ASUS, радимо звернути увагу на такі нюанси:
Ласкаво просимо
Ласкаво просимо
Дякуємо
за реєстрацію!
Вам нараховано
грн BrainUp
на бонусний рахунок
Угода
Помилка